Сабақтың мақсаты: Паскаль тілінде әзірше және дейін циклдерін пайдаланып есептерге программалар құруға үйрету



бет1/2
Дата21.04.2017
өлшемі129,16 Kb.
#14442
түріСабақ
  1   2
17 сабак

Пәні: Информатика

Сыныбы: 8 «а.ә»

Күні: 13/01/2016;

Cабақтың тақырыбы: Циклдің алғы шарты.Циклдің ілесу шарты

Сабақтың мақсаты: Паскаль тілінде әзірше және дейін циклдерін пайдаланып есептерге программалар құруға үйрету.

Сабақтың міндеттері:

  1. Оқушыларға циклдік алгоритмнің типтері мен оның құрылымын түсіндіре отырып,компьютерде есеп шығару кезеңдерімен таныстыру,практика жүзінде қолдануға үйрету.

  2. Оқушылардың циклдік алгоритм типтерін құру,дағдыларын дамыту арқылы ой-өрісін дамыту.

  3. Сабақ барысында топпен жұмыс жасай отырып оқушыларды құыптылыққа,жинақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: топтық жұмыс,бірлесіп постерге суретті салу арқылы көрсете түсіндіру, жаңа технологияны пайдалану.

Сабаққа кажетті құралдар: компьютерлер, бейнепроектор,қағаз,маркер,стикерлер

Пән аралық байланыс: математика,бейнелеу,әдебиет

Күтілетін нәтиже: Алгоритм типтері бойынша күнделікті өмірде орындалатын алгоритм құруды үйренеді. «Блотаның» тапсырмаларын орындай отырып жаңа тақырыпты меңгереді.

Сабақтың жоспары


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

I.Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпты топқа бөлу

Шаттық шеңберін құру арқылы бүгінгі сабаққа оқушылар бір біріне сәттіліктелеп,доп лақтыру арқылы сабақтың мақсатын ашады

Оқушылар іс әрекетті,барлығы бірдей істейді.

Қалаған қиындыны алыу арқылы 2топқа 5—6 оқушыдан бөлінеді

II.Үй тапсырмасына шолу

а)Қораптағы сұрақтар

ә)Сәйкестігін тап


Үйге берілген тапсырманы сұрау.

а) «Командалар неше түрге бөлінеді?»

«Қандай  оператор тармақталу деп аталады?»

«Алгоритімнің неше қсиеті бар?»

«Цикл деген не?»

ә) Берілген блок схемаларды рет ретімен орналастыр

Оқушылар өзара әрбір тапсырмаға топ мүшелері кезе кезек жауап беру арқылы орындайды
Топпен берілген тапсырманы орындайды

III. Жаңа білімді меңгеру

«Ойлан, жұптас, пікірлес»  әдісі арқылы жана сабақтың материалдарын үлестіремін әр топқа

Топпен бірлесе отырып жауап береді,туындаған сұрақтарға топ болып жауабын анықтайды, оқушылар келесі топқа сұрақтар дайындау керек


IV. Голоссарий (сөздікпен жұмыс)

Бүгінгі тақырып бойынша ережелермен таныстыру

Оқушылар жаңа сөздер мен танысып дәптерлеріне ережесі мен жаңа терминдерді жазады

V. Сабақты қорыту

Кезбе тілші



« Сабақ туралы жаңалықтар бағдарламасын жасау қажет»


телефон соғылып жатқанға ұқсатып, тәулік бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды. (мысалы: су тасқынының деңгейі)

Телестудиядағы диктор; жиынтық ақпарат береді

Тілші; оқиға орнынан ақпарат ұсынады. Тілші сұхбат алатын куәгер


VI. «Детальдарын қосу» 

Әр топқа «Паскаль тілінде әзірше циклі-» денесін , «Паскаль тілінде дейін циклі-».  денесін құру


Оқушлылар суретке қарап жауап программасын қалай салғандарын түсіндіріп береді.

VII. Қызығушылықты ояту

Сергіту сәті

Физминутка

Оқушылар өз орындарынан тұрып,бейнероликти бақылап отырып жаттығу жасайды

VIII. Сабақты бекіту

Жадыны дамытуға арналған ойын




Реттілікті есте сақтаудың жақсы тәсілі – қайталау

Бұл қалай жұмыс істейді



1-оқушы:Алдымен.........................

2-оқушы:Алдымен..........одан соң.....

3-оқушы: Алдымен......... одан кейін..............,сондай-ақ............

4 және т.б. оқушылар: алдымен бастаңыз және келесі тармақты қосу арқылы жалғастырады

IX. Үйге берілетін тапсырма

Әзірше және дейін циклдары арқылы алгоритмін құр

Үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады

XI. Бағалау

Әр топқа таратылған бағалау парағын алып балдық жүйе бойынша топтардын жалпы пайызын көрсету

Оқушылар өдерінің топта қойылған балдарын,бағалау парағын көрсетеді

XII. Кері байланыс

1.Мен нені білемін?

2.Мен нені білгім келеді?

3.Мен нені білдім?


Оқушылар стикерге өз пікірлерін,ойларын ерін жазып,кері байланыс парағына жабыстырады

Ойлан,жұптас,пікірлес


Алғы шартты цикл. Егер iс-әрекеттiң қайталану саны белгiсiз, бiрақ қайталану шарты белгiлi болса, онда while (әзірше) немесе repeat (дейін) операторлары қолданылады. 
While (әзiр) операторында қайталану шарты цикл денесiнен бұрын тексерiледi. Сондықтан while операторы алғы шартты цикл деп аталады. 
Жазылу форматы: 
While <қайталану шарты> do 
<цикл денесi> 
Қайталану шарты – бульдiк (логикалық) өрнек, цикл денесi - жай немесе құрама оператор. Цикл денесi орындалудан бұрын шарттағы өрнектiң мәнi анықталады. Егер ол мән true болса, цикл денесi орындалады. Шарттық өрнектiң мәнi тағы да анықталады, егер нәтижесi false болса циклдың жұмысы аяқталып, while-ден кейiнгi бiрiншi оператор орындалады. 
While операторында, әрбір қайталанудың алдында берілген шарт тексеріледі. Шарт ақиқат болса, цикл денесі орындалады. Егер, шарт орындалмаса, цикл денесі де бірде-бір рет орындалмайда. Егер, цикл денесі екі немесе екіден де көп операторлардан тұрса, оларды операторлар жақшасының ішіне жазамыз. 
While <шарт> do begin <циклдің денесі>; end; 
While операторында программалаушы циклдің өзгеру қадамын өзі тағайындап отырады. Егер әрекет белгісі “/” не тең болмаса немесе екінші сан да 0-гетең болмаса, онда программаның орындалу процесінде бұл циклді айналып өтеді, яғни цикл бір рет те орындалмайды. Программаны жүктеп, оның қалай жұмыс істейтін F7 пернесін қолдану арқылы тексереміз

Ереже жазу дәптермен жұмыс.


Цикл – белгілі бір әрекеттер тізбегінің бірнеше рет қайталанып орындалуы.

    • қадамдар саны белгілі цикл

    • қадамдар саны белгісіз цикл (шартты цикл)

Есеп. 1-ден 8-ге дейінгі бүтін сандардың квадраттары мен кубтарын есептеп шығару (a-дан b-ға дейін).

Ерекшелігі: бірдей амалдар 8 рет орындалады.


Соңғышартты цикл – шарттың тексерілуі циклдың соңында орындалатын цикл түрін айтады.

Детальдарын қосу жауабы





Каталог: uploads -> doc -> 117a
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
117a -> Сабақтың тақырыбы: Қонаққа шақыру Сабақтың мақсаты: Білімдік
117a -> Кіріспе Сыр елі- алаштың анасы! Н.Ә. Назарбаев


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет