Сабақтың мақсаттары: Білімділік: Оқушыларды экология ғылымының казіргі заманғы өзекті проблемаларымен та



бет1/8
Дата28.04.2017
өлшемі1,1 Mb.
#15223
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8

Ақтөбе облысы,Мұғалжар ауданы ,Құмсай орта мектебінің биология пәнінің мұғалімі:

Хасенова Айсауле Орынбасарқызы.
Класс:11сынып. Биология.

Cабақтытың тақырыбы: Экологиялық апаттардың зардаптары және

оларды болдырмау жолдары.

Сабақтың мақсаттары:

1.Білімділік: Оқушыларды экология ғылымының казіргі заманғы өзекті проблемаларымен таныстыруды жалғастырып,экологиялық апаттардың жалпы сипаты, түрлері,зардаптары оларды болдырмау жолдары туралы түсінік қалыптастыру.

2.Дамытушылық: Оқушылардың экология ғылымын жан-жақты ғылымдармен байланыстыра отырып, білім деңгейін терендету,сөйлеу,

салыстыру, қорытындылау, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелік: Оқушылардың дұрыс дүниетаным көзқарасын қалыптастыра отырып, экологиялық санасын арттыру, қоршаған ортаны қорғауға , адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі : Іскерлік ойын сабағы.

Сабақтың пәнаралық байланысы: география,тарих,химия,экология.

Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық,слайдталған тапсырмалар.

Сабақтың әдісі: «Бәйге»ойыны, сұрақ-жауап, презинтацияларын қорғау, терминдермен жұмыс,тест жұмысы, электрондық оқулық тапсырмалары.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру.

\Амандасу, оқушыларды түгелдеу, сабақ мақсатымен таныстыру.\


2.Үй тапсырмасын тексеру.\Жаңа фирманың іргетасын қалау.\

Ең қызық жарыстың бәйге келді,

Мықтылары ортаға шықсын енді,

Тез жауап бер,ойланып тұрып қалма,

Осы ойыннан көрейік білімдіні.

1.Ойын: «Бәйге» \сұрақ-жауап\

1.Экология ғылымы нені зерттейді?

\Тірі ағзалардың бір-бірімен,қоршаған ортамен қарым –қатынасын\

2.Экология ғылымының негізін салған ғалым?\Эрнст Геккель\

3. «Экожүйе» ұғымын енгізген ,ғалым?\Артур Тенсли\

4Адамның тікелей іс-әрекетінен болатын фактор?\Антропогендік\

5. Экологиялық мониторинг дегеніміз не?

\Қоршаған орта сапасына бақылау жұмысы,баға беру,болжам жасау.\

6.Адамның табиғатқа тікелей әсерін түсіндір?\Жерді игереді,ормандарды кеседі,жайылымдарды егіске,өнеркәсіп,жол,құрылыс салуға пайдаланады.

7.Адамның табиғатқа жанама әсерін түсіндір?

\Мысалы орманды пайдалану нәтижесінде аң мен құстарды жояды.\

8.Адамның табиғатқа кешенді әсері?

\Адам ауыл шаруашылық зиянкестерімен күресу үшін егістіктерге , бау-бақшаға ,арамшөптерге қарсы пестицидтер, гербецидтер қолданады олар өз нысанына ғана әсер етпейді, айналасындағы барлық тірі ағзаларды улап, құртып жібереді.\

9.Адамның іс-әрекетінің табиғатқа әсерін өзіміз тұратын өлкемізден нақты мысал келтіріп , түсіндіріңдер. \Бау-бақшалардың кесілуі, ағаштардың кесілуі, сулардың тартылуы.\

2 «.Ой қозғау»: «Экология салаларын ажыратыңдар»



\Жаңа фирманың қабырғасын тұрғызу.\

1.Аутэкология

2.Демэкология

3.Синэкология

4.Тарихи экология

5.Ғаламдық экология

3. « Адамның іс-әрекетінің табиғатқа әсері » тақырыбына

презинтация жасап, қорғау.\үй тапсырмасы\



\Жаңа фирманың шатырын жабу


Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет