Сабақты өткізген физика пәнәнің мұғалімі Утегенов Жумабек Умирбекович Бейнеу 2015 жыл 11. 02. 2015ж



бет1/5
Дата25.08.2017
өлшемі1,51 Mb.
#27331
түріСабақ
  1   2   3   4   5



«Бейнеу гимназиясы» мемлекеттік мекемесі

«Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету» тақырыбындағы коучингке сәйкес 11 сыныпта өткізілген сабақтың қысқа мерзімдік жоспары.

Радиоактивті ыдырау заңы. Жартылай ыдырау периоды.




Сабақты өткізген физика пәнәнің мұғалімі Утегенов Жумабек Умирбекович

Бейнеу 2015 жыл



11.02.2015ж

Қысқа мерзімдік жоспар



Сабақ тақырыбы: Радиоактивті ыдырау заңы. Жартылай ыдырау периоды.


«Бейнеу гимназиясы» ММ

Мерзімі 11.02.2015ж

Мұғалім; Утегенов Жумабек

Сынып 11

Оқушылар саны 10. Қатысты;

Келмеген оқушылар;


Осы

сабақтың


міндеттер

Білімдік міндет: Радоиоактивтілік және радиоактив ыдырау заңын білу және оны практикада қолдану міндеті.

Дамыту міндеті: Радиоактивтілік құбылысы туралы сыни тұрғыдан ойлау дағдысын хәне білімдерін ҰБТ-да қолдану дағдысын қалыптастыру

Тәрбиелік міндет: Сабақ барысында оқушылардың дербестігін, пікір алмасуға,

шығармашылық өздігінен білім алуға тәрбиелеу және сыни тұрғысын ойлауға тәрбиелеу.



Сабақ

мақсаты


Радоиоактивтілік және радиоактив ыдырау заңын білу, түсіну және қолдану және құбылысқа сыни тұрғыдан ойлау дағдысын қалыптастыру.


Құралдар:

Сұрақтар жазылған бетшелер, тесттер. Бағалау бетшелері мен дискрипторлары.

Тілдік

мақсаты


Оқушылар өз ойларын жеткізе және өз идеяларын дамыта отырып, радиоактивтілік жайлы білетіндерін ауызша және жазбаша түрде талқылай алады

Алдын-ала

үйрету


Радиоактивтілік, радиоактив сәулелер туралы біледі және оларды ажырата алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

мерзім


Жоспарланған іс-әрекет

Қорлар

2 мин
5-6 мин

14-17 мин

10-12 мин

7 мин



Оқушылардың тақырыптық дайындығын тексеру үшін берілген ақпаратты пайдалана отырып,

«Дұрыс және дұрыс емес тұжырымдар» немесе«сіз сенесіз бе» ұсынған тұжырымдар ішінен дұрыстарын таңдайды. Оны негіздейді, берілген тақырыпты сипаттайды.





• Оқушыларға өз беттерімен жұмыс жасауға мәтін беріледі, (жеке және топпен жұмыс). Одан кейін оқушылар мәтіндегі ақпаратпен жұмыс жасау үшін сұрақтар жазылған жұмыс парағын алады:

• Мәтіндегі негізгі ұғымдарды тауып, алфавиттік ретпен жазыңыз.

• Не күттіңіз? Мәтіннен өзіңізге беймәлім болған, сіздің көзқарасыңызға қарсы келетін, сіз күтпеген ақпаратты табыңыз.

• Сіз енді соңғы жаңалықты білесіз? Сізге жаңалық болған ақпаратты табыңыз.

• Белгілі және белгісіз. Мәтіннен өзіңізге бұрын белгілі және белгісіз ақпаратты көрсетіңіз.

• Талқылауға тұрарлық тақырып. Мәтіннен

ерекше көңіл аударатын,сабақ деңгейінде талқылауға тұратын ойды көрсетіңіз.


  1. Алты ойлау қалпағы

* Ақ қалпақ белгілі немесе қажетті ақпаратқа назар аудару үшін пайдаланылады
* Сары қалпақ айқындылық пен өмірге сеніммен қарауды бейнелейді. Бұл қалпақпен сіз идеяның жағымды жақтарын зерделейсіз және өз назарыңызды, күш-жігеріңізді оның жетістіктері мен жақсылықтарын іздеуге жұмсайсыз.

* Қара қалпақ бұл – «әзәзілдің қорғаушысы» немесе неліктен кейбір тетіктер дұрыс істемейді.

* Қызыл қалпақ сезімді, болжамды және ішкі түйсікті білдіреді

* Жасыл қалпақ креативтілікке, мүмкіндіктерге, баламаға және жаңа идеяларға бағытталады.

* Көк қалпақ ойлау үдерісін басқарады. Бұл бақылаушы тетік, ол барлық алты қалпақтың бағыттарын бақылауға кепілдік береді.
Қорытындалу. Рефлекция

Сабақтың тілдік мақсаты сабақ барысында

орындалады.





Қосымша 1

Жүргізу тәртібі:

1. Сіздердің столдарыңызда нөмірленген кесте тұр.

2. Мен сіздерге сұрақты оқимын, сіздер оны топта талқылап отырып, оған жауап бересіздер. Сұрақтар «сіз сенесіз бе? немесе сіз келісесіз бе? деп басталады.»

3. Егер сіз келіссеңіз

немесе сенсеңіз «+» белгісін, келіспесеңіз «-» қоясыз.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10



























































































Сұрақ :

1) радиоактитілік құбылысы бір ғалымның қате қойылған тәжірибесі негізінде ашылды,дегенге сіз сенесіз бе ?

2) радиоактив элеметттердің “ өздігінен “ сәуле шығарады деген тұжырымға сіз сенесіз бе?

3) радио актив сәулелерді адамды емдеуде қолданылыды дегенге келісесіз бе?

4) радиоактив сәулелер адам денсаулығына зиянды дегенге сіз келісесіз бе?

5) Альфа сәуле 1 бет қағаздан өте алмайды жұтылады дегенге сіз сенесіз бе?


6) Бета сәуле дегеніміз әртүрлі энергиядағы электрондар ағыны дегенге сіз сенесіз бе?
7) Гамма сәуле 30-40 см қалыңдықтағы алюминийден өтіп кетеді деген сөзге Сіз келісесіз бе?
8) радиоактив элеметттердің балық уақытта үздіксіз сәуле шығаратынына сіз сенесіз бе?
9) радиоактив элеметттердің тұрысымен зиян дегенге сіз келісесіз бе?
10) радиоактив элеметттердің адамзатқа пайдасы көп дегенге сіз келісесіз бе?

Қосымша 2

2 тапсырма:

• Оқушыларға өз беттерімен жұмыс жасауға мәтін беріледі, (жеке және топпен жұмыс). Одан кейін оқушылар мәтіндегі ақпаратпен жұмыс жасау үшін сұрақтар жазылған жұмыс парағын алады:

• Мәтіндегі негізгі ұғымдарды тауып, алфавиттік ретпен жазыңыз.

• Не күттіңіз? Мәтіннен өзіңізге беймәлім болған, сіздің көзқарасыңызға қарсы келетін, сіз күтпеген ақпаратты табыңыз.

• Сіз енді соңғы жаңалықты білесіз? Сізге жаңалық болған ақпаратты табыңыз.

• Белгілі және белгісіз. Мәтіннен өзіңізге бұрын белгілі және белгісіз ақпаратты көрсетіңіз.

• Талқылауға тұрарлық тақырып. Мәтіннен

ерекше көңіл аударатын формуланы көрсетіңіз

Сұрақтар жазылған жұмыс парағы



р/с

Сұрақтар

Жауаптар

1

Мәтіндегі негізгі ұғымдарды тауып, алфавиттік ретпен жазыңыз



2

Мәтіннен өзіңізге беймәлім болған, сіздің көзқарасыңызға қарсы келетін, сіз күтпеген ақпаратты табыңыз



3

Сізге жаңалық болған ақпаратты табыңыз.



4

Мәтіннен өзіңізге бұрын белгілі және белгісіз ақпаратты көрсетіңіз





5

Мәтіннен

ерекше көңіл аударатын формуланы көрсетіңіз





6

Мәтінен үйренген құбылыстың қолдануын көрсетіңдер



Қосымша 3


  1. Алты ойлау қалпағы

Алты ойлау қалпағын Эдвард де Боно әзірлеген, ол әртүрлі шешімдердің ішінен шоғырландырылған ойды жеделдететін қосарлас ойлау үдерісін көрсетеді.


Ақ қалпақ белгілі немесе қажетті ақпаратқа назар аудару үшін пайдаланылады.

 

Сары қалпақ айқындылық пен өмірге сеніммен қарауды бейнелейді. Бұл қалпақпен сіз идеяның жағымды жақтарын зерделейсіз және өз назарыңызды, күш-жігеріңізді оның жетістіктері мен жақсылықтарын іздеуге жұмсайсыз.



Қара қалпақ бұл – «әзәзілдің қорғаушысы» немесе неліктен кейбір тетіктер дұрыс істемейді.

 

Қызыл қалпақ сезімді, болжамды және ішкі түйсікті білдіреді.

 

Жасыл қалпақ креативтілікке, мүмкіндіктерге, баламаға және жаңа идеяларға бағытталады.

 

Көк қалпақ ойлау үдерісін басқарады. Бұл бақылаушы тетік, ол барлық алты қалпақтың



бағыттарын бақылауға кепілдік береді.
Қосымша 4
Бағалау







Дескрипторлар




Нәтижесі











А Критерийі

Білу

Радиактивтіліктің ашылу тарихын біледі










Радиоактив сәулелерді біледі










Жартылай ыдырау периодын біледі










Радиоактив ыдырауды сипаттай біледі










В Критерийі

Түсіну

Радиоактив сәулелердің табиғатын түсінеді










Сәулелерді сипаттамасына сай айыра алады










Ыдыраудың түрлерін және ығысу ережесін түсінеді










Ыдырау заңы формуласын түсінеді










С Критерийі

Сыни ойлау

Радиактив элементтің жай элементтен айырмшылығын сипаттай біледі










Радиоактив сәулелердің қасиеттерін ажырата біледі










Радиоактив сәулелердің зияны мен пайдасын ажырата біледі










Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет