Сабақтың тақырыбы: § 20 Ресей империясы. Сабақтың мақсаты



Дата08.06.2018
өлшемі0,56 Mb.
#42017
түріСабақ

Қазақстан

Тарихы

Күні:01.03.2017

Сынып -8 «А»

Сабақтың тақырыбы:

§20 Ресей империясы.

Сабақтың мақсаты:

  • Барлық оқушылар: Ресей империясының құрамындағы ұлттық топтарға талдау жасайды.

  • Оқушылардың басым бөлігі: XX ғасырдың басындағы Ресей революциясының басталу себептерін біледі.

  • Кейбір оқушылар: Столыпиннің аграрлық реформасының мәні мен аграрлық реформаның Қазақстанға тигізген әсері туралы мағлұмат беріп және тарихи фактілерді өз бетімен талдап, сыни көзқарасын білдіреді.

Сабақ. әдіс-тәсілдері:

Диалог, жұптық, топтық жұмыс, АКТ, СТО технологиясы, сұрақ-жауап, «Миға шабуыл», «Бес саусақ», «РEST» анализ,орыс-қазақша сөздік,голассариймен жұмыс,суретмен жұмыс, «Екі жұлдыз, бір тілек»

Күтілетін нәтиже:

  • Ой толығады;

  • өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі

  • әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;

  • сұхбат арқылы кері байланысты үйренеді.

Сабақ жоспары:

Үйге тапсырма:

І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.

ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.

1. Қызығушылығын ояту

2. Мағынаны тану

3. Ой толғаныс.

III.Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Қызығушылығын ояту:

  • Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі

  • Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады

  • Үй тапсырмасын сұрайды.

  • Проблемалық сұрақтар қояды.

  • Үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді.

  • Австрия-Венгрия дуалистік монархиясында Венгрияның орны қандай болды?

  • Австрияда «меттернихтік жұйенің»мақсаты не?

  • Чехия ұлттық қозғалысының себебі неде?

  • Австрия неге Ресеймен қарсы болып қалды?

  • Австрияда 1848 жылғы революциядан кейінде монархияның сақталу себебі неде?

  • 1878ж Берлин конгресі




2. Мағынаны тану:

  • Ой-қозғау:

  • Ресейдің ХІХ ғасырдағы әлеуметтік- экономика-лық дамуының ерекшеліктері туралы оқуға бағыт беріледі

  • Проблемалық сұрақтар қояды.Қазақстан тарихы пәнімен байланыс жасау

  • Шығармашылық топтық тапсырма береді.

Оқушылардың деректермен жұмыс істеуін дамыту және логикалық ойлау жүйесін жетілдіру мақсатында «PEST» әдісі.

Глоссариймен жұ-мыс.Сергіту сәті: Сөздікмен жұмыс. Суретпен жұмыс. Қазақстан Ресей елі-мен байланысы.

Плеханов ,Ленин ту-ралы, 1904-1905 рус

Жапон соғысы тура-

лы, 1905-1907жж

Ресейдегі бірінші ре-

волюция туралы

видеоролик корсету

Тақырыпты заман-мен байланыстырып,

Ресей Қазақстан елі -мен байланысын баяндаумен сабаққа қорытынды жасау



1-тапсырма

1. Ресей императорлары туралы «суретпен жұмыс»

2-тапсырма

  • Ресейдің ХІХ ғасырдағы әлеуметтік- экономикалық дамуының ерекшеліктері.Тақырыптың мазмұнын аша отырып, «даму ағашын»толтыру.

3-тапсырма Қандай құқық туралы айтылған?

4-топтық тапсырама: Кім? Не? Неге? Қашан? Қайда

  • Ресейдің құрамына алғаш өз хандығын қосқан хан? Кім?

  • Ресейдің құрамына алғаш Қазақстанның қай аймағы енді? Не?

  • Кіші жүздің Ресейге қосылуының себебі неде? Неге?

  • Бұл тарихи оқиға қашан болды? Қашан?

  • Кіші жүздің Ресейге қосылуын дәлелдеген құжатқа қол қай жерде қойылды? Қайда?

5- тапсырма: Глоссариймен жұмыс

*Пролетариат- жұмысшылар тобы



( +) Факторлар

PEST Анализ: 

( -) Факторлар

Ұлттардың араласуы, қарым-қатынас



P

саяси

Қазақ жерлері тартып алынып, орыстарға берілді

Қазақ халқының өз елінде пайыздық үлесінің азайуы




E

экономикалық







S

әлеуметтік

 




T

технологиялық

 


*Оброк-феодалдық басыбайлы шаруаның азық-түлікмен немесе ақшалай төлейтін жер салығы

*Барщина- шаруаның жер салығы үшін феодал иелігінде егін істелетін еңбегі

*Ходоктар – жер көріп қайтушылар (құнарлы жер көріп, таңдау үшін жіберілген шаруалар)

*Натуралды шаруашылық-өнімді айырбас үшін емес, тек өз қажетінеғана арнап өндірітін шаруашылық

6-тапсырма Сөздікмен жұмыс



7-тапсырма Суретпен жұмыс



Қазақстан Ресей елімен байланысы

  1. Қазіргі кезеңде Қазақстан-Ресей қарым-қатынастары жоғары деңгейдегі өзара сенім және стратегиялық серіктестіктің дамуымен ерекшеленіп отыр.

  2. Соңғы жылдары Қазақстан, Ресей және Беларусь елдері бірігіп, Кедендік одақ құрылды

3.Абайдың Ресейдегіжылы және А.С.Пушкиннің Қазақстандағы жылының ашылуына ерекше назар аударылды.Мәскеудегі Қазақстан Елшілігі кешеніне жақын Чистопруд бульварында Абай Құнабаевқа арналғанескерткіштің ашылу рәсімі болды.Қазақстандағы А.С. Пушкин жылының аясында Алматыда ақынға ескерткіш,орнатылатын болады.


  • Оқушылар білімін бекіту

Ашық сұрақтар

Тақырып бойынша түйін шығарту.

  • Сендер қалай ойлайсыңдар, Ресейдегі негізгі әлеуметтік қайшылықтарды

«халықшылдар» қозғалысы шешдыма?

- Плеханов, Ленин туралы не біліп алдық?

- 1905-1907жж 1-орыс революциясының Еуропадағы революциялардан айырмашылығы неде?

- 1904-1905рус-жапон соғысында неліктен Ресей жеңіліп қалды?

Ой толғаныс:

  • Оқушылар стикерге өз жазғандарын оқиды.

Бағалау:

  • Топтық формативті бағалау

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет