Сабақтың тақырыбы: § 58-59 Оксидтер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы Сабақтың мақсаты



Дата25.08.2017
өлшемі94,76 Kb.
#26207
түріСабақ
Қарағанды облысы Балқаш қаласы ЖББ № 9 орта мектебі

Химия пәні мұғалімі Саданова Айман Манимбаевна




Пәні: химия

Мектеп: Жалпы білім беретін №9 орта мектебі КММ

Күні: 17.04.2017

Мұғалім: Саданова Айман Манимбаевна

Сынып: 8А; 8 Ә

Қатысқандар саны: 24/25

Қатыспағандар саны: 0/0

Сабақтың тақырыбы:

§ 58-59 Оксидтер: құрамы, номенклатурасы, жіктелуі, қасиеттері, алынуы

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары және күрделі заттармен әрекеттесуі жайында түсінік беру

Күтілетін нәтиже:

  • Барлық оқушы (А):

  • Басым бөлігі: (В)

  • Кейбір оқушылар (С):

Оксидтердің жіктелуі мен алынуы туралы біледі.

Негіздік оксидтер, қышқылдық оксидтер ме екідайлы оксидтер туралы түсінік алады.

Берілген тапсырмаларды орындайды.



Тілдік мақсаты:

Химиялық элементтер атаулары қазақша, орысша, ағылшынша оқылуы.

Алдыңғы оқу:

§ 55;56;57 Хлор және оның маңызды қосылыстары.

Қолданылған модульдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан ойлау, оқушының жас ерекшелігіне сәйкес оқыту мен оқу, ОүБ; АКТ.

Әдіс-тәсілдер:

Блум таксономиясы, «Стикермен диалог»,«Кім зерек?»,синквейн әдісі, «Екі жақты күнделік» әдісі, деңгейлік тапсырмалар, «Сөйлемді реакция теңдеуіне айналдыр» әдісі «Алтын кілт» ойыны.

Жұмыс түрлері:

Топтық,жұптық,жеке.




Сабақ барысы:

Кезеңдер, уақыты:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар:

Кіріспе: 3мин

І.Психологиялық ахуал.
ІІ.Оқушыларды 3 топқа бөлу

І-топ – «Металдар» тобы -Na, Al, Ca, K, Fe, Cu

II-топ-«Бейметалдар» тобы- O, H, F, Cl, S, Br

ІІІ-топ-«Инертті элементтер» тобы- He, Ne, Ar, Kr,Xe, Rn



Әрбір оқушы өздерінің көңіл күйлерін бас бармақтары арқылы көрсетеді.

Оқушылар 3 топқа жинақталып отырады, «Алтын ережені» еске түсіреді





Қызығушылықты ояту: 7мин

Өткенді қайталау: (ашық, жабық, түрткі, бағытталған сұрақтар қою)

Қызығушылықты ояту.

«Стикермен диалог» әдісі:

1.Хлор элементіне ХЭПЖ бойынша сипаттама бер.

2.Хлордың физикалық қасиеттері туралы айт.

3.Тастұз бен хлорлы суға түсініктеме бер.

4.Ингибитор дегеніміз не?

5.Тұз қышқылын қалай сақтап, қолданады?

6.Бром туралы не білеміз?

Оқушылар үй тапсырмасын айтады




Мағынаны тану:

30 мин.


Күнді жазады.

Блум таксономиясы

І.Білу(таным мен ойлау деңгейі-төмен деңгей)

1.Бейнекөрсетілім № 1

Жеке жұмыс-жетекші сұрақтар:

1.Құрметті оқушылар, бейне көрсетілімде не туралы айтылды?

2.Судың формуласы қандай?

3.Судың формулалық құрамына қарап, бейорганикалық қосылыстардың қай класына жатқызуға болады?

4.Оксидтер дегеніміз не?

ІІ.Түсіну(таным мен ойлау деңгейі –орта деңгей)

2. Жеке жұмыс- «Екі жақты күнделік» әдісі




аталуы

формуласы

1

алюминий оксиді




2

көміртек (ІҮ) оксиді




3

күкіртті газ




4

кальций оксиді




5

темір (ІІІ) оксиді





ІІІ.Қолдану (таным мен ойлау деңгейі –орта деңгей)

3. Виртуальды лабораториялық тәжірибе-бейнекөрсетілім № 2

Топтық жұмыс-«Сөйлемді реакция теңдеуіне айналдыр» әдісі

І-топ- кальций карбонатының қыздырғанда айырылуы;

ІІ-топ- мыс (ІІ) гидроксидінен мыс (ІІ) оксидін алу;

ІІІ-топ- кальций сульфатынан оксид алу.



ІҮ.Талдау (таным мен ойлау деңгейі –жоғарғы

Топтық жұмыс- «Оксидтердің химиялық қасиеттері»-постер қорғау

І-топ: Негіздік оксидтердің химиялық қасиеттері;

ІІ-топ: Қышқылдық оксидтердің химиялық қасиеттері;

ІІІ-топ: Екідайлы оксидтердің химиялық қасиеттері;



Сергіту сәті:

Жеке жұмыс - «Алтын кілт» ойыны. «Оксид» деген сейфтің шифрін табу.

1.CO2 2. NaOH 3. НNO3 4. CaO 5. SO2 6. MgO

7. H3RO4 8. Ca (OH)2 9. N2O5 10. PH3 11. P2O5 12. ZnSO4

Сейфтің шифрі : 1,4,5,6,9,11



Ү.Жинақтау (таным мен ойлау деңгейі –жоғарғы деңгей)

Топтық жұмыс- «Кім зерек?» әдісі бойынша тапсырмалар орындау

А деңгейі-Берілген сөздерді үш тілде үшбұрышта орналастыру:

І-топ -оттегі, оксид,кислород,газ,deflate, oxide.

ІІ-топ -сутегі,водород, hydrogen, қышқыл, кислота, acidity.

ІІІ-топ -негіз, основание, alkali, тұздар, соли, salt.



В деңгейі

І-топ- № 5/1 жаттығу 205 бет

ІІ-топ- № 5/2 жаттығу 205 бет

ІІІ-топ- № 5/3 жаттығу 205 бет



Жауабы: (дұрыс жауаптары арқылы білімдері тексеріліп бағаланады)

1) P2O5 +3 H2O = 2 H3PO4

2) Na2O + H2O = 2 NaOH

3) K2O +2Н СI = 2 K СI + H2O



С деңгейі

№ 6 ә жаттығу 205 бет



Жауабы:

1) 4P+5O2 = 2P2O5

2) P2O5+3H2O = 2H3 PO4

3) 2H3 PO4 + 3Ca(OH)2 = Ca3PO4+6H2O



ҮІ.Бағалау (таным мен ойлау деңгейі –жоғарғы деңгей)

7.Жеке жұмыс- «Кім зерек?» әдісі

№ 7 жаттығу 205 бет


Бейнекөрсетілім бойынша жаңа тақырыпты ашады

Оқулық бойына мәтінмен жұмыс істейді

Виртуальды лабораториялық тәжірибені көреді

Оқулық бойынша тапсырмалар орындайды

Оқулық бойынша

тапсырма орындайды

Оқулық бойынша жаттығулар орындайды,

есептер шығарады

Оқулық , дәптер,

интерактивті тақта

Бейнекөрсе-тілім № 1

Виртуальды лабораториялық тәжірибе

№ 1


Ой толғаныс: 2 мин

Синквейн - бес жолдық өлең

1 жол – зат есім (синквейн тақырыбы)

2 жол – екі сын есім (синквейн тақырыбын ашатын)

3 жол – үш үстеу (қозғалысты сипаттайды)

4 жол – сөйлем немесе фраза (тақырыпқа байланысты айтылған)

5 жол – синоним (резюме-сөз)




Оксидтер

Негіздік, қышқылдық,екідайлы

Жіктеледі, түзіледі,қолданылады

Оксидтер-биэлементті қосылыстар

Тотық





Үйге тапсырма: 2мин.

§ 58-59 № 9; 11 жаттығу 205 бет

Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.


Күнделікке жазып алады.

Рефлексия: 1 мин.




«Білім аралдары» /Жетістік а.

Қызығушылық а.Ынталылар а./






Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет