Сабақтың тақырыбы : Антонимдер Сабақтың мақсаты: Антоним сөздерге түсінік бере отырып, сөз мағыналарынан алған



Дата24.04.2017
өлшемі46,74 Kb.
#15174
түріСабақ
Пәні: Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Антонимдер

Сабақтың мақсаты: Антоним сөздерге түсінік бере отырып, сөз мағыналарынан алған

білімдерін пысықтау арқылы ҰБТ-ға дайындау.



Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі: сайыс сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, тест, шығармашылық тапсырма.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі, әдебиет

Көрнекілігі: АКТ, үлестірме қағаздар

Күтілетін нәтиже: Антоним сөздер туралы жеке жұмыс түрлерін орындай отырып, меңгерту.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал.

Жабырқауды білмейміз,

Жалқаулықты сүймейміз.

Біз талантты жас ұлан,

Үлгі аламыз жақсыдан.



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Балалар, біз өткен сабақтарда омоним, синонимдерді өттік. Осы екі тақырыпты меңгергендеріңді білу үшін тест орындайық.

Тестпен жұмыс

1-нұсқа


1. Зат есімнен болған синонимдер қатарын тап.

А) пішін, адам, әлпет ә) мұғалім, ұстаз, оқытушы б) көркем, сұлу

2. Омоним болатын қатарды тап.



А) жерді бас, таудың басы; ә)адамның тамыры, ағаштың тамыры; б) алманы жу, алманы же.

3. Толық мағыналы сөздерді көрсет



А) дейін ә) білім б) туралы

4. «Сұлу» сөзінің синонимін табыңыз



А) Әдепті ә) Әдемі б) Сыпайы.

5. Омоним бола алатын сөзді көрсетіңіз



А) жүз . ә) ойна . Б) ойла

2-нұсқа


1. Зат есімнен болған синонимдер қатарын тап.

А) терек, мектеп, оқушы ә) жылдам, тез арада б) қойшы, бақташы, шопан

2. Омоним болатын қатарды тап.



А) кең бөлем, кең көйлек ә) қара шалбар, маған қара б) кітапты қой, дәптерді қой.

3. Толық мағыналы сөздерді көрсет



А) жөн ә) керек б) оқулық

4. Синоним сөзді көрсетіңіз.



А) Туылу, дүниеге келу. ә) Терең, саяз. Б) Жүрек, сезім

5. Омоним бола алатын сөзді көрсетіңіз



А) сары . ә) жасыл . Б) қара

Тақтадағы жауаптар арқылы бірін – бірі тексеру.

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту. «Миға шабуыл» оқушыларға сұрақтар қоя отырып, өткен сабақтарды бекіту.

  1. Сөз деген не? Белгілі бір ұғымға берілген атау

  2. Сөз мағынасы деген не? Сөздің ішкі жағы, яғни мазмұны.

  3. Сөздің қандай мағыналары болады? Тура және ауыспалы мағыналары.

  4. Сөздің тура мағынасы деген не? Негізгі, бастапқы мағынасы

  5. Сөздің ауыспалы мағынасы деген не? Келтірінді мағынасы

  6. Көп мағыналы сөздер деген қандай сөздер? Сөздің бірнеше мағынаға ие болуы.

  7. Омоним сөздер дегеніміз не? Біркелкі дыбысталып, бірақ мағыналары басқа-басқа болып келетін сөздердің тобы

  8. Синонимдер дегеніміз не? Мағыналары бір-біріне жақын, бірақ әр түрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобы


ІҮ Жаңа сабақ

Сабағымызды бастамас бұрын ертегі тыңдап алыңдар. Ерте, ерте ертеде Лексика деген қарт өмір сүріпті. Қарттың үш баласы болыпты. Үлкен ұлы «Омоним», ортаншы ұлы «Синоним» кіші ұлы «Антоним» болыпты. Әкесі үш ұлын шақырып алып, «Дүниеде не тәтті?» деп сұрапты. Ұлдары ойланып Омоним «түс» деп айтыпты. Синоним «бал шекер, қант» деп айтыпты. Ал, антоним жауап бермепті. Енді балалар антоним дегеніміз не? Осы сурет бойынша антонимдер бар ма?

Мағыналары бір-біріне қарама қарсы болып келетін сөздер антонимдер деп аталады.

Балалар сендер қандай қарама қарсы сөздерді білесіңдер. (дос-дұшпан, алыс-жақын, биік-аласа, ақ-қара, жаман-жақсы, ащы-тәтті.)

Ал, балалар антоним сөздер тағы былайша жасалуы мүмкін: антонимге жұрнақ жалғануы арқылы немесе емес сөзін тіркесуі арқылы. Болымды – болымсыздық мағыналары болады. Мысалы жақсы-жақсы емес, бар-барма, сулы-сусыз.

Қазақ тілінде неше сөз табы бар? Олай болса, антоним 9 сөз табының ішінде зат есім, сын есім, етістік, үстеу, есімдіктерден жасалады.

Қандай пәндерде антонимдер кездеседі?

Математикада: қосу-алу, көбейту-бөлу, үлкен-кіші. Жаратылыстануда: аспан мен жер, өлі табиғат және тірі табиғат. Әдебиетте: мақал-мәтелдерде, жұмбақтарда әдепті бала-арлы бала, әдепсіз бала-сорлы бала.



Ү Жаңа сабақты меңгерту

96-жаттығу Ш: Биік, ашық, жаңа, сұлу, жас сөздеріне әртүрлі қолданыста бірнеше антоним сыңар тауып жазу. Биік тау-аласа тау, ашық есік-жабық есік, жаңа жыл-ескі жыл, сұлу қыз-көріксіз қыз, жас ағаш-кәрі ағаш.



Сергіту сәті: Ертегі оқылады, оқушылар ертегінің ішінен антонимдерді естісе шапалақтап отырады. Түймедақ

Ерте ерте ертеде бір бау-бақшада гүлдер үлкен-кіші, ұзын-қысқа, арық-толық барлығы тау-тәтті өмір сүріпті.

Күндердің бір күнінде Раушангүл патшайым «Күз аруы» байқауын өткізетінін хабарлады.

Барлық гүлдер көйлек тіге бастады. Кейбіреулер ақ матадан, кейбірелер қара матадан, ал кейбіреулері жұқа, кейбіреуі қалың матадан кейбіреулері ұзын көйлек, кейбіреуі қысқа көйлек тігіп, барлығы дайындалып кешке келді.

Кешке біреулер ерте, біреулер кеш келді.

Гүлдер түрлі тапсырмаларды орындап, ішінен Раушангүл патшайым ірі, майда гүлдерімен әшекейленген көйлек киген Түймедақты таңдады.



Кім жылдам? Сөздерді орналастыру.

Зат есім

Сын есім

Етістік

Есімдік

Үстеу
















Ауыр-жеңіл, озу, қалу, өтірік-шын, анау-мынау, ерте-кеш, кең-тар, кету-келу, обал-сауап, әне-міне, ақырын-шапшаң

Шығармашылық тапсырма: Әр сурет бойынша сөйлем құрастыру, сөйлем ішінде антоним болу керек.

ҮІ Бекіту

Ойды жинақтау мақсатында оқушылар ережелерін орындарына қояды.

Омонимдер: Біркелкі дыбысталып, бірақ мағыналары басқа-басқа болып келетін сөздердің тобы

Синонимдер: Мағыналары бір-біріне жақын, бірақ әр түрлі дыбысталып айтылатын сөздер тобы

Антонимдер: Мағыналары бір-біріне қарама қарсы болып келетін сөздер тобы.

ҮІІ Үй тапсырмасын беру

Өткен тақырыптарды қайталау. 90-жаттығу, 42-бет.



ҮІІІ Бағалау Оқушылар бағалау парағы арқылы бағалайды.
1. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жаз.

Өлі арыстаннан ... тышқан артық.



2. Шешуін тауып антоним сөздерді сызу.

Күндіз ізетті, түнде күзетте.




Шешуін тауып антоним сөздерді сызу

1. Асты тігілген, үсті сөгілген.

2. Асты тас, үсті тас

От астында піскен ас.



1. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жаз.

Ит үрер жақсыға да, ... да.


2. Шешуін тауып антоним сөздерді сызу.

Бүгін киген ақ тоным,



Ертең болар қара тон.
Каталог: uploads -> doc -> 10fc
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
10fc -> Пән: Физикалық география Сыныбы: 6 “А” Г.ғ. м.: Бугенбаева С. С. Үй тапсырмасын тексеру
10fc -> Сабақ негізделген оқу мақсаттары
10fc -> Өтілетін күні: 29. 01. 16 Өтілетін орны: 607 дәрісхана Өтілу түрі
10fc -> Сабақ тақырыбы Оқып үйренудің негізгі мақсаттары Оқуда қолданылатын әдіс-тәсілдер Оқып үйренудің нәтижесі


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет