Сабақтың тақырыбы : Әбубәкір Диваев. Құрмалас сөйлемнің түрлері. Сабақтың мақсаты



Дата28.06.2017
өлшемі66,15 Kb.
#20295
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар 11.02. 2016 Қазақ тілі 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Әбубәкір Диваев. Құрмалас сөйлемнің түрлері.


Сабақтың мақсаты



Құрмалас сөйлем түрлері туралы алған білімдерін тиянақтау, салалас және сабақтас қс салыстыра және ажырата білу, күрделі сөздерді қайталау, сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.


Сабақ міндеттері

Құрмалас сөйлем туралы тапсырмалар орындау арқылы бекіту, синоним, антоним сөздерді қайталау, «Әбубәкір Диваев»

мәтінді толық меңгеруге, мазмұнын түсінуге жағдай жасау



Күтілетін нәтиже

Сабақ соңында оқушылардың сөздік қоры көбейеді;топта жұмыс жасай алады;мәтін құрай алады;берілген грамматикалық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ түрі

Жаңа сабақ


Сабақтың әдіс-тәсілдері

Миға шабуыл, сұрақ – жауап, топпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау,

АКТ


Дарынды балаларды оқыту

Оқыту үшін бағалау

Жас ерекшелігін ескеру

Көшбасшылық



Сабақ барысы


Сабақ кезеңі

Уақыт


Мұғалімнің іс – әрекеті



Оқушының іс - әрекеті


І. Ұйымдастыру кезеңі



1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Кезекшімен сұхбат

3.Оқушылардың сабаққа деген ынтасын көтеру. Балалар, сендерге сәттілік тілеймін. Бір-біріне тілек айту; мен саған жақсылық, денсаулық, бақыт,ұзақ өмір, табыс,т.б тілеймін.

4.Топқа бөлу.




1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Кезекші сыныпта кім жоқ екенін айтады.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

1. Сұрақ-жауап арқылы өткенді қайталау


Балалар әдебиеті туралы өткенді қайталау


ІІІ. Жаңа сабақ

ІV. Бекіту



І. Қызығушылықты ояту

1.Миға шабуыл: Балалар әдебиеті туралы әңгімелесу.

Балалар әдебиеті деген не?-Қазақ балалар әдебиетінің атасы кім? Ол қай жылы және қайда туған? Балалар әдебиетіне үлес қосқан тағы қандай жазушыларды білесіңдер? Олар туралы не білесіңдер? Балаларға арналған қандай басылымдарды білесіңдер?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Әбубәкір Диваев»

Сөздермен таныстыру.

Ү. Мәтінмен жұмыс. Тыңдалым. Оқылым.

- Балалар әдебиеті туралы диалог құру

Тапсырма:

Оқулықпен жұмыс: «Әбубәкір Диваев» 205бет

Оқып, сұрақтар бойынша түсінгендерін айту.

ҮІ. Мәтіннен 1-2 сөйлемді талдау.

ҮІІ. Сергіту сәті .

ҮІІІ. Грамматикалык тапсырмалар. Сұрақ –жауап: Топпен жұмыс «Кім жылдам!» Сөйлем түрлерін ажырату: конверттегі сөйлем түрлерін ажыратып, флипчартқа жабыстыру

2. Құрмалас сөйлем түрлері: салалас пен сабақтастың айырмашылығы мен ұқсастығы. (сызба немесе кластер түрінде) Жұппен жұмыс. Бір-бірін бағалау.

3. Тапсырма 207 бет. Сөйлемдерді салыстыру.

ІХ. Жаңа сабақты қортындылау:



Оқушылар балалар әдебиеті туралы айтады, жаңа сөздермен танысады, мәтінмен жұмыс істейді, мәтін бойынша Әбубәкір Диваев диалог құру

Мәтінді топта оқып, танысады, талқылайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Критерий бойынша оқушылар бір бірін бағалайды.

Сабақтан алған білімдерін тест бойынша тексереді.

Ережелерді қайталайды, ережелерін айтады,: берілген сөйлемнің түрлерін белгілейді. Топ жұмысын критерий бойынша бағалайды



V. Бағалау

Бағалау: формативті бағалау, мұғалімнің бағасы

Бір-біріне баға қояды.

VІ. Үй тапсырмасы

Үйге тапсырма: тапсырма 205 бет, Әбубәкір Диваев туралы шағын шығарма жазыңдар.

Күнделіктеріне жазады.

VІІ.Рефлексия

"Жетістік" баспалдағы

Сабақ соңында қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді.

 Мен барлығын түсінгеніме сенімдімін.

Мен барлығын түсінгеніме жартылай сенімдімін.

Мен ештеңе түсінбедім.






В этнографическом изучении казахского народа большую роль сыграл Аубакир Диваев (1856-1933). Хорошо зная тюркские языки, он был пионером изучения фольклора казахского народа. Всю свою сознательную жизнь Диваев работал в Казахстане и собрал огромный материал по истории и этнографии Казахстана. Активно участвуя в деятельности Туркестанского кружка любителей археологии, он еще до революции изложил результаты своих исследований в 130 публикациях. 
Ценность трудов Диваева заключается в том, что он оставил современным фольклористам, этнографам и историкам тот первичный материал, изучив который можно сделать соответствующие выводы. 

Бағалау парағы

Аты-жөні __________________________________ сыныбы_______________

1 Білу. Үй жұмысын тексеру 1 2 3

2 Түсіну. Постермен жұмыста өзім қаншалықты атсалысып қатыстым. «Конверт»

1 2 3


3 .Қолдану. Жаттығу жұмысын талдау. Ответы на вопросы, диалог.

1 2 3


4. Талдау. Тест «Сөйлемдерді талдау» Определение видов предложения

1 2 3 4 5

5.Бағалау. Ойын жеткізуі. Правила

1 2 3


7.Өзінің қорытынды бағасы . Итоговая оценка

16-17 балл- «5» 13-16 балл-«4» 7-12 балл –«3» 4-6 балл –«2»


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет