Сабақтың тақырыбы : Квадрат теңдеулер тарауын қорытындылау. Сабақтың мақсаты



Дата10.06.2017
өлшемі71,59 Kb.
#18934
түріСабақ
Телходжаева М.Б.

«Болашақ» жалпы орта мектебінің математика мұғалімі.

Мақтарал ауданы.

Тақырыбы:Квадрат теңдеулер



Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеулер тарауын қорытындылау.

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Квадрат теңдеулер анықтамасын, квадрат теңдеулер түрлерін және оларды шешу формулаларын меңгеріп, есептер шығаруда дұрыс қолдана білуге үйрету.

  2. Тәрбиелік: Оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға ізденуге тәрбиелеу, топпен жұмыс істеуге, шапшаң есептеуге үйрету. Адамгершілікке, көпшіл болуға тәрбиелеу.

  3. Дамытушылық: Теориялық білімін практикада ұштастыра отырып, ойлау қабілеттерін, танымын пәнге қызығушылығын дамыту. Оқушылардың ой – өрісін кеңейту.

Сабақтың түрі: Қорытындылау, қайталау сабағы. Сайыс сабақ.

Сабақтың оқыту әдістері: Сұрақ – жауап, есептер шығару, дидактикалық материялдарды

ірілендіру, деңгейлеп оқыту технологиясын қолдану.



Сабақтың көрнекілігі: Формулалар, қима қағаздар, буклеттер, бағалау шкаласы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру : а) Оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру.

ә) Оқушыларды үш топқа бөлу.

б) Сабақтың мақсаты, жоспарымен таныстыру.



ІІ. Негізгі бөлім:

1. Өз ойыңды ашық айт – «Не білеміз?»

2. Математикалық лото – « Сен формуланы білесіңбе ?»

3. Деңгейлі тапсырмалар – « Біліміңді шыңдай түс»

4. Оқулықпен жұмыс – « Кім жылдам?»

ІІІ. Сабақты бекіту: «Көзі өткір, ойы озық - Тапқырбек»

ІV. Қорытынды: а) Оқушыларды бағалау.

б) Үйге тапсырма беру.

Сынып үш топқа бөлінеді. Онда әр деңгейдің оқушылары араласып отырады.

І топ: «Білімділер тобы»

ІІ топ: « Жас математиктер»

ІІІ топ: «Талапкерлер»

1. Өз ойыңды ашық айт – бұл тапсырмада әр топқа бір – бір сұрақ беріледі.

а) Толымыз квадрат теңдеу;

ә) Келтірілген квадрат теңдеу;

б) Квадрат теңдеу;

Осы теңдеулерге анықтама беру, оларды шешу формулаларын, қолдану жолдарын түсіндіреді.

2. «Сен формула білесің бе?» - математикалық лото сайысы. Бұл сайыста әр топқа алдын ала

дайындалған формулалардың жартысы жазылған карточкаларды алып, сәйкес карточка қасына

жапсыру керек.

1. Д > 0 екі түбірі болады.

2. Д = 0 бір түбірі болады.

3. Д < 0 түбір жоқ

4. ах2 + вх + с = 0 квадрат теңдеу

5. х2 + вх + с = 0 келтірілген квадрат теңдеу

6. ах2 + вх = 0 толымсыз квадрат теңдеу

7. а,в,с коэффициенттер,бос мүше

8. х12 айнымалылар

9. ах4+вх2+с= 0 биквадрат теңдеу

10.х12= -p х12=q Виет теоремасы

3. «Біліміңді шыңдай түс» - деңгейлі тапсырмалар орындау. Мұнда топтың әрбір оқушысына

деңгейіне қарай жеке – жеке тапсырмалар беріледі.

А деңгейі.

№1

а).2х 2+ 3х + 17 = 0 а = ? ; в = ? ; с = ?



ә). -5х – 7х2 = 0 қандай теңдеу?

б). а = 0,5; в = -1; с = 3 бойынша квадрат теңдеу құру.

№2.

а). -3х2 – х + 7 = 0; а = ?; в = ?; с = ?



ә). 0,7х 2– 5 = 0; қандай теңдеу.

б). а = -1; в = 0; с = 3 бойынша теңдеу құр.

В деңгейі.

№1

а). а = 0,1; в = 0,1; с = 0 квадрат теңдеу құр.



ә). 3х – х(х + 2) = (5 – 2х)(4 – 3х) квадрат теңдеуге келтір.

б).0,1х2 + 2х – 4 = 0 теңдеуінің неше түбірі бар?

№2

а). а = -2; в = -2; с = -2 квадрат теңдеу құр.



ә). х2 – (х – 2)* 7х = (х – 5)(3х + 5) квадрат теңдеуге келтір.

б). -0,3х2 – 0,5х + 5 = 0 теңдеуінің неше түбірі бар?

С деңгейі.

№1

а). (2х – 1)(2х + 1) = х(2х + 3) теңдеуді ах2 + вх +с = 0 түріне келтір



ә).-0,1х 2+ 10 = 0 теңдеуді шешу.

б). 5у2 – 6у + 1 = 0 теңдеуді шешу.

№2

а). (3х + 2) 2= (х + 2)(х – 3) теңдеуді ах2 + вх + с = 0 түріне келтіру.



а). -5х2 + 6х = 0 түбірін табу.

б). 2у 2– 9у + 10 = 0 теңдеуді шешу.

4. «Кім жылдам?» -оқулықпен жұмыс. Жеке дара оқушыларға кітаптан есептер беріледі.

№ 180 (2) Ұлпан №193(4) Расул

№180 (4) Ақерке №194(2) Аида

№179 (1) Ұлжан № 194 (4) Гүлнұр

№199 (3) Гүлзағира № 194 (3) Әсия

№199 (4) Гүлзада №193(3) Мұқан

№196 (4) Жәңгірбай Диана №193(1) қалған оқушыларға

ІІІ. Сабақты бекіту: «Көзі өткір, ойы озық – Тапқырбек». Мұнда бірнеше формулалар мен

ережелер жазылған карточкаларды өздеріне тиісті ұяшықтарға салынуы керек.

1). Дискриминанты есептеу формуласы.

Д = в2 – 4ас

2). Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласы

х1/2=(-в + VД)/ 2а

3). Келтірілген квадрат теңдеуді көрсет.

х2 + рх + q = 0

4). Виет теоремасы. х12= -p

х1*х2 =q


5). Толымсыз квадрат теңдеу формуласы.

ах2+вх+с=0


6). Биквадрат теңдеу формуласы.

ах4+вх2+с=0

7). Қысқаша көбейту формуласы.

+ в)2= а2 + 2ав+в2

8). Квадрат теңдеуді шешу әдістері еңбектерінде кездесетін ежелгі грек математигі.

Евклид.

9). Квадрат теңдеуді шешу әдістерін өз еңбектерінде толық жазған Орта Азия математигі.



Әл-Хорезми.

10) Әріпті өрнекті XVI ғасырда математикаға енгізген ғалым.

Виет

11) Радикал таңбасы.



V

12) Бөлшек рационал теңдеу.

(х+1)/х-3 = (2х+5)/(х-7)

13). в- екінші коэффициенті жұп сан. Д= ?

Д=n2-ас

14). а-санының арифметикалық квадрат түбірі.

15). Графигі парабола болатын функция



у =х2 +4х+3

ІV. Қорытындылау.

А). Оқушыларды бағалау шкаласындағы бағаларына қарап қорытып, тиісті бағаларын қою.



Ә). Үйге тапсырма: Тарау бойынша жалпы қайталау.



Мұғалімнің аты жөні

пәні

Сабақтың өтілуі туралы пікірі

1









2









3









4









5









6









7









Каталог: sites -> default -> files -> sabaktar
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы Сабақтың мақсаты
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Сүт қалай ұйықтады? Сабақтың мақсаты
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: М. О. Әуезов "Абай жолы" романы
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Ш. Құдайбердіұлы «Бостандық таңы атты»
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: «Діннің қоғамдағы ролі»
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Қазақтың дәстүрлі ән айту өнері Сабақ тақырыбы
sabaktar -> Жайна ахмет асқарқызы М. Маметова атындағы жалпы орта мектебінің тәлімгері. Созақ ауданы Бабата ауылы Тақырыбы: «Мұқағали – мәңгілік жыр»
sabaktar -> Сабақтың эпиграфы
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: Өзіңсің поэзия Пайғамбары
sabaktar -> Сабақтың тақырыбы: ХІХ ғ. Орыс демократиялық мәдениеті және қазақтың ұлы ғалымы Ш. Уәлиханов


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет