Сабақтың тақырыбы: §34. Протерозой заманындағы тіршіліктің дамуы Сабақтың мақсаты



Дата17.06.2018
өлшемі33,07 Kb.
#42449
түріСабақ
11 - сынып (ЖМБ)

Пәні биология

Пән мұғалімі Жанузакова А.Б

Сабақтың тақырыбы: §34.Протерозой заманындағы тіршіліктің дамуы

Сабақтың мақсаты:

білімділік – оқушыларға протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы туралы білім алады;

дамытушылық – оқушылардың өз ойларын жүйелі түрде баяндауы, ойлау, есте сақтау қаблеттері және ҰБТ- ға пән байынша дайындық деңгейлері қалыптасады;

тәрбиелік – жер тарихынының дамуы туралы білуге, саналылыққа, сауаттылыққа үйренеді.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: дискуссиялық өрнек, венн диаграммасы, фила кестесі, фишбоун, тест жұмысы.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, сызбалар,

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды түгелдеу, жағымды психологиялық ахуал тудыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Архей заманында Жерде тіршіліктің пайда болуы



«Миға шабуыл» стратегиясы.

1.Палеонтология қандай ғылым?

2.Геохронологиялық әдіс қандай мақсатта қолданылады?

3.Жер тарихы қалай бөлінеді?

4.Заман атауларын ата.

5.Архей заманының климаты қандай болды?

6.Алғашқы ағзалар қайда пайда болды?

7.Архей заманының жануарлар дүниесі қандай?

8.Архай заманының басты араморфозы?

9.Араморфоз дегеніміз не?


В) Дискуссиялық өрнек.

Мазмұны.

Иа

жоқ

Архей алғашқы тіршілік заманы




+

Архей заманында ауада оттек болмаған, көмірқышқыл газы көп болды.

+




Алғаш пайда болған организмдер- автотрофтылар




+

Көк жасыл балдырлар мен бактериялар архейде тіршілік етті.

+




Архей заманы Протерозой заманына ұласты.

+




Алдымен фотосинтез, кейіннен хемосинтез процесі пайда болды




+

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіну кезеңі.

Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуы
Протерозой  (алғашқы тіршілік заманы)

Оның ұзақтығы 2000 млн. астам, жасы 2700 млн жыл. Бұл заманда жануарлар әрекетінің жалғасуы араморфоз жүрді.

Оқулықпен жұмыс. Мәтінді топқа бөлу, оқу, түсіну түсінгендерін ортаға салу.

ІҮ. Бекіту тапсырмалары (топтық талқылау)

І топ. Венн диаграммасы (архей және протерозой заманын салыстыр)
Архей Протерозой.


ІІ топ. Фила кестесі.



  1. Мәтін ішінен түйінді сөздерді теріп жазу.

  2. Мәтіннің ішінен негізгі идеясын бейнелейтін сөйлемдерді теріп жазу

  3. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру.

  4. Мәтін бойынша сызба түрінде конспект жасау.




Фактлер

Идеялар

Логика

Сұрақтар дайында



Аргумент

Іс әрекет жоспары



Өткенді бейнелейді

Организмдердің алғашқы бейнесі





Дайындаған сұрақтарын топтарға қояды. Қалған топтар жауап береді.

ІІІ топ. Фишбоун кестесі. Жануар; араморфоз, ұзақтылығы


ҮІ. Қорытынды. Тест жұмысы.

ҮІІ. Үйге тапсырма беру. Протерозой заманында тіршіліктің пайда болуын оқу.

ҮІІІ. Бағалау. 20-25 балл «5», 14-19 «4» , 4-13 «3»



Үй тапсырмасы

Дискуссиялық өрнек

Топтық жұмыс

Тест

Қорытынды

Әр сұраққа 1 балл

Әр дұрыс жауап 1 балл

3 балл

Әр дұрыс жауап 1 балл



9

6

3

10





Тест жұмысы. ҰБТ дайындық.

1. Протерозой заманы

А. Ең ұзақ заман.

В. Ең қысқа заман.

С. 500 мың жылға созылды.

Д. 800 мың жылға созылды.

Е. Миллион жылға созылды.

2. Протерозой заманы жануарлары:

А. Бактериялар, балдырлар, біржасушалылар



В. ішекқуыстылар, губка, буылтыққұрттар, былқылдақденелілер, буынаяқтылар.

С. Құстар

Д. Жорғалаушылар заманы.

Е. Жылықандылар заманы.



3. Архей араморфозы.

А. Оттегі жинақталуы.

В.Фотосинтез процесі.

С. Хемосинтез процесі.

Д. Гүлді өсімдіктер.

Е. Тау – жартастардың пайда болуы.

4. Протерозой араморфозы:

А. Желбезектің пайда болуы.

В. Өкпенің пайда болуы.

С. Жүректің пайда болуы.

Д. Құстардың пайда болуы.

Е.Жылықандылардың пайда болуы.

5.Геологиялық мерзімнің ең ірі бөлігі
А) кезең В) заман С) дәуір
6. Ең ежелгі заман
А) Архей В) Протерозой С) Кайназой Д) Мезазой Е) Палеозой

7. Құпиялы тіршілік дәуірі
А) Палеозой В) Криптозой С) Мезозой Д) Архей Е) Протерозой
8. Протерозойдың негізгі аромарфозы
А) гаметалардың пайда болуы
В) сүтқоректілердің пайда болуы
С) құстардың пайда болуы

9. Протерозой заманында байқалған күрделі өзгерістер



А) Митоз, мейоз процесі

В) Хемосинтез, фотосинтез



С) Екі ағзаның селбесуі

Д) Конвергенция, дивергенция



Е) Продуценттер, консументтер

10. Протерозой заманын



А) «Динозаврлар ғасыры»

В) «Цианобактериялар ғасыры» С) «Балықтар ғасыры»
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет