Сабақтың тақырыбы Алғашқы адамның өмірі (2-сабақ) Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?



Дата21.07.2020
өлшемі43,41 Kb.
#63594
түріСабақ

ҰМЖ тарауы: 5.1А Қазақстандағы

ежелгі адамдардың өмірі

Мектебі:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

Алғашқы адамның өмірі (2-сабақ)

Зерттеу сұрағы: Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?

Оқу мақсаттары

5.1.2.1 –алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде көрсету

Сабақ мақсаты

Барлығы: адамның пайда болуын сипаттайды;

адамдар тобырының тұрмыс-тіршілігін анықтайды;



Көпшілігі: Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады;

Кейбірі: Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдайды

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерийі

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін анықтайды

Тілдік мақсаттар

Негізгі ұғымдар: адамдар тобыры, тас дәуірі, шапқы, үңгір, терімшілік, аңшылық.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?

Алғашқы адамдар жыртқыш аңдардан қорғану мақсатында қандай құралдар пайдаланды?


Диалогқа арналған сұрақтар:

Не себепті ежелгі адамдар тобырға бірікті?

Алғашқы адамдардың құралдары неден жасалынды?

Рулық қауым мен тайпа бірлестіктерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде деп ойлайсың?



Жазылымға арналған тапсырмалар: «Терімшілік пен аңшылық» әңгіме құрастыру

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыс

Әлемтану, Дүниежүзі тарихы

Алдыңғы білім

Алғашқы адам,бірлестік формалары туралы ұғымдары бар

Сабақтың барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

(Ж – жеке;Жт – жұптық; Т – топтық; Ұ – ұжымдық;

М. –мұғалім; ҚБ –қалыптастырушы бағалау; ИТ - интерактивті тақта; ФБП –формативті бағалау парағы)

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут
1 минут





Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

(М) – Оқушыларды шеңбер құру арқылы бір-біріне тілек білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатады.

(Ұ) - Топтастыру:

І топ - Терімшілік, ІІ топ - Аңшылық



(Ж) Бастапқы ынталандырушы материал

«Ширату»

«Алғашқы адамдар қандай шаруашылықпен айналысты?»




ИТ Слайд 1 «Ежелгі адамдардың шаруашылығы»

Ортасы

6 минут

13 минут

9 минут


10 минут

(Ж) Тапсырма 1 - «БББ» стратегиясы

Білемін

Білдім

Білгім келеді










(Жт) Бағалау – «Мен саған, сен маған»

(Т) Тапсырма 2 – «Қара. Оқы. Жап. Айт» - мәтінмен жұмыс

І топ - «Алғашқы адамдар қалай өмір сүрді?»

ІІ топ - «Алғашқы адамдар жыртқыш аңдардан қорғану мақсатында қандай құралдар пайдаланды?»

(Т) ҚБ – «Бас бармақ»

(Жт) Тапсырма 3 – «Жоба қорғау»


  1. Не себепті ежелгі адамдар тобырға бірікті?

  2. Алғашқы адамдардың құралдары неден жасалынды?

  3. Рулық қауым мен тайпа бірлестіктерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтары неде деп ойлайсың?

(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

«Кеңейтілген тапсырма»

1. Алғашқы адамдардың айналысқан шаруашылықтарын атаңыз;

2. Суретті пайдалана отырып, алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы әңгіме құрастырыңыз;

3. «Алғашқы адамдардың тобыр болып өмір сүргендерін сипаттаңыз?»




Оқушының жеке іс- парағы

Слайд 2


Үлестірмелі парақтар

Слайд 3


Постер

Маркер


Қосымша материалдар

Оқулық,12-13 бб

ҚБ парағы

ИТ Слайд 5

«Алғашқы адамдар өмірі» сурет




Аяқталуы

3 минут


1 минут
1 минут


(Ж) Кері байланыс- «Сабақта өзіңді бағала»

Cабақ

Мен сабақта

Қорытынды

1.Қызық

1.Жұмыс жасадым

1. Материалды түсіндім

2. Кейбір тә-сілдері ұнады

2. Сұраққа көп жауап бердім

2. Бұрынғыдан да көп білдім

3. Жалықтыр-ды

3. Сыныптастарға көмектестім

3. Түсінбедім

Үйге тапсырма: Эссе: «Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі»

Сабақты қорыту


ИТ Слайд 6

Кері байланыс



Оқушы күнделігі



Формативті бағалау парағы


Бөлім

Тақырып

5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Алғашқы адамның өмірі (2-сабақ)

Оқу мақсаттары

5.1.2.1 –алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу, бейнелеу, көрініс, макет ) көрсету

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Қолдану,талдау


Бағалау критерийлері

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін анықтап, суретке қарап әңгіме құрастырады

Тапсырма1

1. Алғашқы адамдардың айналысқан шаруашылықтарын атаңыз:


2. Суретті пайдалана отырып, алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы әңгіме құрастырыңыз:







Бағалау критериі

Дескриптор

Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін анықтап, суретке қарап әңгіме құрастырады

Алғашқы адамдардың айналысқан шаруашылықтарын тірек сызба арқылы баяндайды.

Суретті пайдалана отырып, алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігі жайлы әңгіме құрастырады.


Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау







Рефлексия

Сабақ мақсаттары жүзеге асырылды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:



Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет