Сабақтың тақырыбы Аралар мен Құмырсқалар қоғамдық бунақденелілер. Сілтеме



Дата10.06.2017
өлшемі84,17 Kb.
#18480
түріСабақ
Ибатова Маншук Кашапқызы

Жоғары санатты биология пәнінің мұғалімі

Ә. Жангелдин атындағы орта мектеп

Атырау облысы , Атырау қаласы

Сабақтың тақырыбы

Аралар мен Құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.

Сілтеме:

Қ.Қайым,Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов Биология -7 сынып .

Сабақтың мақсаты:

Аралар мен құмырсқалар –қоғамдық бунақденелілер.Олардың тіршілігімен отбасын құру ерекшеліктері.Мінез- құлықтары.Аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы толық мағлұмат беру.

Негізгі идеялар:

Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау

арқылы теориялық ойлауын, білімін кеңейтуге ықпал жасау.





Мұғалім

дер үшін оқыту нәтижесі:

1. Мұғалім оқуға бағыттап отыру

2. Қорытынды жасай білуге жағдай жасау.

3.Оқушылар өзін және достарын бағалау

мүмкіндіктерін жасау.




Оқу нәтижесі:

Оқушылар Аралар мен құмырсқалар –қоғамдық бунақденелілер.Олардың тіршілігімен отбасын құру ерекшеліктері.Мінез- құлықтары.Аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы толық меңгере алды.АКТ-ны пайдалана білді.Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа,сыни ойлауға ұйренді.Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айты.

Күтілетін

нәтижесі

Оқытудағы Кембридж тәсілінің теориялық негізідерімен танысады,

Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып және сынып тәжірибесінде қолдану арқылы,оқушының тұлғалық бағытын белсенділікке бағыттай алады,өсу динамикасын кез-келген кезеңде анықтай алады,пән бойынша бағалау критерийлерін жасайды, өз идеяларын қорғайды.



Жаттығу

лар:

Тапсырма №1 «Ой сергіту» Білу

  • «Ой қозғау» Түсіну (өткен материалға шолу)

  • Буынаяқтылар типінің ерекшеліктері, оның кластары?

  • Шаянтәрізділердің түрлерін ата?

  • Өрмекшітәрізділердің ерекшеліктері?

  • Бунақденелілердің түрлері, ауыз мүшесінің түрлері қандай?

  • Қандалалардың барлығы бірдей қанмен қоректенедіме?

  • Қай жәндіктердің аналықтары ғана қан сорады?

1.


«Мағынаны тану» Аралар мен Құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.

Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың жоспары: 1.

Ой дамыту ( жаңа материалмен жұмыс) Интерактивті тақтаны пайдаланып, электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.



Тапсырма №2

«Ойлан, жұптас, топтас» Талдау ( Мәтінмен жұмыс)

Топтық жұмыстар беру. ( 3 топқа бөлу)



I топқа: Бас бөліміндегі мүшелердің ерекшеліктері.

II топқа: Кеуде куысында қандай мүшелер орналасқан.
III топқа: Құрсақ қуысы және бунақденелілердің дене құрылысындағы ерекшеліктер.


Сабақ кезеңдері:

Мұғалімнің іс – әрекеті;

Оқушының іс – әрекеті

Ресурстар



Мотивация

Оқушыны көзден таса етпеу, түрлі топтық жұмыстармен жетелеу, күрделі тапсырмаларға бастау, жеке жұмыс, топтық тапсырмалар беру,оқушыны басқа жақтарынан таниды,өзін жетекші, бағыттаушы ретінде таниды.

Белсенді, салыстырады, орындайды, оқу, жаттау. Ұжымдасып өз ойларын айтады.

Мақсат қоюға үйренеді,бірігіп жұмыс жасайды.Бір-бірімен тіл табысады келісімге келуді үйренеді.Қортынды жасай алады.



Интерактивті тақта, таратылым материалдары:





Жаңа материалды меңгерту.












Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,оқытуда ақпараттық-

Коммуникациялық технологияларды пайдалану,қабілетті оқушыларды анықтау.












Биологиялық энцеклопедиясы.Википедия сайттары.

Биология 7-сынып оқулығы Қ.Қайым,

Р.Сәтімбеков,Ә.Әметов,Ж.Қожантаев,

Алматы «Атамұра» 2012. «Биология

Анықтамалығы»№1,2, 2012ж











Оқулық,интерактивті тақта, компьютер, Актив слайд, слайдтар,электрондық оқулық.

































Ұйымдастыру кезеңі: 2минут Білу

Бірнеше түрлі – түсті конфеттер арқылы топқа бөлу

  • «Ой қозғау» (өткен материалға шолу

  • Талдау_(_Мәтінмен_жұмыс)'>Түсіну (өткен материалға шолу)

  • Буынаяқтылар типінің ерекшеліктері, оның кластары?

  • Шаянтәрізділердің түрлерін ата?

  • Өрмекшітәрізділердің ерекшеліктері?

  • Бунақденелілердің түрлері, ауыз мүшесінің түрлері қандай?

  • Қандалалардың барлығы бірдей қанмен қоректенедіме?

  • Қай жәндіктердің аналықтары ғана қан сорады?


1. Топқа бөліну.

«Ой қозғау» Білу (өткен материалға шолу)







Негізгі бөлім

Блум жүйесі


Жаңа материалмен жұмыс

Мағынаны тану»

Сабақтың тақырыбы: Аралар мен құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.
Интерактивті тақтаны пайдаланып, электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.



электрондық оқулықты қосып, оқушыларға тындату.

Топтық жұмыста арқылы оқушылар тақырыпты өздері ашып алады.Меңгеру,

Анықтау.





Түсіну

Тапсырма №2

«Ойлан, жұптас, топтас» Талдау ( Мәтінмен жұмыс)

Топтық жұмыстар беру. ( 3 топқа бөлу)



I топқа: Бас бөліміндегі мүшелердің ерекшеліктері.

II топқа: Кеуде куысында қандай мүшелер орналасқан.
III топқа: Құрсақ қуысы және бунақденелілердің дене құрылысындағы ерекшелікте

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Топқа бөлінеді.


Постер қорғайды.




Қолдану

1. Сәйкестікті тап

2.Қосымша тапсырма.

3.Бал арасы жайлы қызықты мәліметтер

4.Әртізбектегі артық нысанды тап.






Плакат,маркер,интерактивті тақта,постер.

Талдау

«Ой қорыту» Жаңа материалды қорытындылау.

Бунақденелілерде неше жұп аяқ болады?

  • 3 жұп

Аяқтары дененің қай бөлімінде орналасады?

  • Кеуде

Ұшатын бунақденелілерде қанаты қайда орналасады?

  • Кеуде бөлімінде



Әрбір топтан деңгейлік сұрақтарға жауап береді.




Сергіту сәті

  • Тапсырма №1

  • Тізімдегі бунақденелілерді даму түрлеріне байланысты топтастырып жаз А.Шала түрленіп даму:

Ә.Толық түрленіп даму:

  • 1.Дәуіт(инеліктің түрі);2.Қоңыз;3.Үй шыбыны;4.Тарақан;5.Көбелек;6.Шегіртке. 7.Ара, 8.Құмырсқа

.

Тапсырма №2

3 топқа 3 түрлі сурет беріледі. Суретті қара.Әрбір топтаға бунақденелілердің аттарын ата және олардың даму сатысын көрсет?

Тапсырма №3

Орамжапырақ ақ көбелегінің көбею сатысын дұрыс ретпен орналастыр: 4 тапсырма


Сәйкестендір



Шала түрленіп даму мен толық түрленіп даму түрлерін теріп жазу.

Даму сатыларын көрсету.


Сурет арқылы сөйлеу






Топ көшбасшыларына тапсырма.

«Сенесіз бе, сенбейсіз бе?»

Жұмбақ шешу

Құпия сан”




3- топтын көшбасшыларын

Тапсырмалар.






Жинақтау

Рефлексивті байланыс. Сіз үшін не жақсы болды?

Білетінім.Үйренгенім.Үйренгім келеді.



Оқушылар пікірлерін стикерге жазып ағашқа іледі.




Бағалау

Формативті бағалау. Оқушыларлың өзін – өзі бағалау.

Бағалау жүргізеді





Үйге тапсырма

Аралар мен Құмырсқалар – қоғамдық бунақденелілер.

Оқу,іздену,ойлану,зерттеу,анықтау,жаттау.






Ой толғаныс

Реферат дайындау







Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет