Сабақтың тақырыбы Қазіргі замандағы физиканың ролі



бет1/40
Дата08.11.2019
өлшемі6,89 Mb.
#51264
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40
Байланысты:
10 сын КМЖ 1 ток Физ-1


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

10.1.А Кіріспе

Мектеп:




Күні:




Мұғалімнің аты-жөні:




Сынып:

10

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазіргі замандағы физиканың ролі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.1.1 - қазіргі замандағы физиканың ролі туралы тұжырым жасау және өз ойын дәйектеу.

Сабақ мақсаттары

Физиканың адам өміріндегі ролін бағалау және түсіне білу.

Бағалау критерийлері

  • Қазіргі замандағы физиканың ролі туралы біледі;

  • Өз ойын тиянақты түрде жеткізе алады.

Құндылықтарды дарыту

Ғылымның адам өміріндегі пайдасы мен зияны туралы пікір айту.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

Ғылымның адам өміріндегі пайдасы мен зияны туралы пікір айту, әлемнің дамуында физиканың қандай ролі бар екендігін білу.

АКТ қолдану дағдылары

https://www.youtube.com/watch?v=TUFc2AT0150


Пәнаралық байланыстар

Жаратылыстану, география

Бастапқы білім




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған әрекеттері


Ресурстар

Сабақтың басы.

5мин


Сабақтың ортасы.

20 мин


10 мин

Сабақтың соңы

3 мин


Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу.

Миға шабуыл:

Видео қарау және оқушылармен талқылау жасай отырып, келесі сұрақтарға жауап алу:



  • ХХ ғасырдың ғылыми техникалық революциясы деген не екендігін білесіңдер ме?

  • Қандай жаңалықтар физика пәніне қатысты болды?

  • Видеода көрсетілген ХХІ ғасыр жағалықтарымен танысып өттік, бұлардың қайсысы физикаға қатысты болып табылады?

Мұғалім: «Байқап отырғандарыңдай ғылым мен өркениеттің дамуы физикамен тығыз байланысты болып келеді. Ал енді, біз сендермен осы тұрғыда біраз мәлімет жинап, басқалармен бөлісіп, тақырыпты тереңірек аша түсейік»
Топтық жұмыс жасау.

Оқушыларды топқа бөле отырып, төмендегі тақырыптар бойынша презентация дайындауға жетелеу.

Ескерту: қажетті материалды мұғалім өзі алдын ала дайындап беруіне болады, алайда оқушылар өздері ғаламтор желісінен іздеген тиімді болады.

Тақырыптар:



  • Физика және компьютер

  • Физика және космонавтика

  • Физика жәнеғылыми техника

  • Өңдіріс пен ауылшаруашылығындағыфизика.

  • Физикаданнобельсыйлықтары

Презентацияны бағалау критерийлері:

  • Мазмұны.

  • Қолжетімділігі.

  • Рәсімделуі.

  • Қорғау.

Презентацияларды қорғау:

Әрбір топқа жұмыстарын қорғау үшін 2 минут уақыт беріледі. Басқа топ оқушылары келесі кесте бойынша бағалайды.



топ

Мазмұны

Қолжетімділігі

Рәсімделуі

Қорғау

барлығы

1
















2
















3
















4
















5
















Егер критерий:

  • толық ашылса 2 б;

  • жартылай ашылса 1 б;

  • мүлде ашылмаса 0 б.


Рефлексия

- жаңа не білдім, не үйрендім.


- не түсініксіз болып қалды.
- әлі де нені білгім келеді деген сұрақтарға оқушылар жауап беру қажет.

Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=TUFc2AT0150

Стикерлер



Үй жұмысы

2 мин


«Қазіргі замандағы физиканың ролі» тақырыбы бойынша шағын видео жасап келу

Ескерту: тапсырманы топтарға беруге болады.






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы










Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Қысқа мерзімді жоспар







Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10 А Физикалық шамалар және олардың өлшем бірліктері

Мектеп: Ақтау қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Хасанова Н Ф

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Кездейсоқ және жүйелік қателіктер.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 10.1.2.1 - жүйелік және кездейсоқ қателіктерді ажырата білу;

  • 10.1.2.2 - тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау;




Сабақмақсаттары

  • Қателіктердің түрлерімен танысу

  • Кездейсоқ қателіктер мен жүйелік қателіктерді ажыратып білу

  • тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтау;




Бағалаукритерийлері

  • Кездейсоққателіктерменжүйелікқателіктердіажыратаалады;

  • Өлшеу кезінде жіберілген қателіктерге анализ жасай алады;

  • тәуелсіз, тәуелді және тұрақты физикалық шамаларды анықтайды

  • Ұқыптылық пен нақтылықтың айырмашылығын біледі;

Тілдікмақсаттар

Тілдікмақсаттарды, лексика мен тіркесмысалдарынқосаанықтаңыз

Пәнгетән лексика мен терминология:

Қазақ

Орыс

Ағылшын

Жүйелік қателіктер

Систематические погрешности

Systematicerrors

Кездейсоққателіктер

Случайные погрешности

Randomerrors

Тікелейөлшеу

Прямое вычисление

Directcalculation

Жанамаөлшеу

Косвенные вычисление

Indirectcalculation

Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:

Математикалық және тіпті ауызша айту,талдау жағдайларда физикалық шамалардың арасындағы қатынастарға ауызша және жазбаша сипаттама беру,

Қандай да бір өлшем немесе қорытындының негізделуін талқылау


Құндылықтардыдарыту

Тапсырмаорындаубарысындаакадемиялықадалдыққатәрбиелеу.

Зертханалықжұмыстытоптаорындауарқылыбірін-бірісыйластыққа баулу

Пәнаралықбайланыстар

Графиктерменжұмыстыкөрсетукезінде математика пәніменкіріктіріледі

АКТ қолдану дағдылары

Интернет ресурстары: http://www.physics.umd.edu/courses/Phys276/Hill/Information/Notes/ErrorAnalysis.html, http://www2.southeastern.edu/Academics/Faculty/rallain/plab193/labinfo/Error_Analysis/05_Random_vs_Systematic.html, https://courses.cit.cornell.edu/virtual_lab/LabZero/Minimizing_Systematic_Error.shtml сайттарынан теориялық матералдарды қолдан

Бастапқы білім

7-9 сыныптыңоқуматериалдарынанвекторлықжәнескалырлықшамалар

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

1-2 мин

3 мин



Ұйымдастырубөлімі.

«Миға шабуыл»

Төрт оқушы сызғаштың көмегімен 15.0cm болатын қарындаштың ұзындығын өлшейді. Оқушылардың алған нәтижелері төменде көрсетілген. Осы графиктердің қайсысы нақты бірақ дұрыс емес?



берілген тапсырманы қайсысы дұрыс орындады?

Бұл мысалдан қандай қорытынды жасауға болады?

Оқушылардың қайсысы нақты мәнін анықтаған?

Презентация 1

Сабақтыңортасы

3 минут


7 минут

5минут


15 минут

Проблемалық сұраққа жауап іздей отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Ескі өлшем бірліктермен танысу

Мысалы кез келген шаманы өлшеу қажет болады

Мысалы: оқушылыарға өздері отырған партаның

ұзындығын қарыс (қазақша ескі өлшем) арқылы өлшету

және шыққан нәтижені салыстыру.2-ші рет сызғышпен өлшеу.

Қай мәннің дәлірек екенін талқылау.(Оқушылар өлшеу кезінде қателіктер кететінін түсінеді)

Физикалық шаманы анықтау үшін бірнеше рет өлшеу керектігінде естен шығармау қажет.

Тәуелсіз айнымалы – эксперимент жасаушы өзгертетін шама.

Тәуелді айнымалы – эксперимент барысында өзгертетін шамаға тәуелді өзгеретін шама.

Басқарылатын шама – эксперимент барысында шарт бойынша өзгеріске ұшырамайтын шама
Егер өлшеген шаманың мәнін m деп, ал өлшеу қателігін һm деп алатын болсақ, онда өлшеу нәтижесі былай жазылады:

M=m ± һm немесе (m– һm) < M< (m+һm).







Қателіктердің негізгі түрлеріне тоқталатын болсақ олар: Жүйелік және Кездейсоқ қателітер болып екі топқа бөлуге болады.

Жүйелік қателіктер дегеніміз аспап арқылы тікелей өлшеулер кезінде жіберілетін қателіктерді айтуға болады. Олар: Аспаптың ескіруінен, аспаптың көрсетішінің дұрыс көрсетпеуінен немесе сынған құралды қолдану нәтежесінен болуы мүмкін.

Мына көрсетілген графиктерден аспаптың нәтижесінен болған қателіктерді айтуға болады. Яғни біздің пайда болған ауытқуларымыз осы құралдың жіберілген қателік болып табылады.



Практикалық Жұмыс

Оқушыларды 4 топқа бөлу

1 топ Уақыт өлшейтін құрал

2 топ Температура өлшеу

3 топ Дененің көлемін өлшеу

4 топ Дененің массасын өлшеу

Физикалық шамалардың мәнін анықтауда тікелей және жанама өлшеулер арқылы анықтауға болады.Тікелей өлшеу кезінде салыстырмалы қателітерін есептеу кезінде деп есептейміз. Ал егер жанама өлшеулер арқылы анықтасақ оның салыстырмалы қателігі мен абсольт қателігін былайша анықтауға болады:

мысал y=b-cболса



x=b * cболса

Формулалары арқылы қателіктерін есептеуге болады.


Топтарға берілетін тапсырма:

1. Қажетті өлшеулерді жүргізу

2. Бұл өлшеудің қай түрі екенін анықтау(жанама немесе тікелей)

3. Өлшеудің абсолют қателігін табу

4. Өлшеудің салыстырмалы қателігін анықтау

5. Өлшеу нәтижесін қателікті ескере отырып жазу.

Топтар бірін бірі бағалайды(дескриптор бойынша)
Дескриптор

1. Қажетті өлшеулер жүргізілген

2. өлшеудің түрін дұрыс анықтады (жанама немесе тікелей)

3. Өлшеудің абсолют қателігін есептеді

4. Өлшеудің салыстырмалы қателігін анықтады

5. Өлшеу нәтижесін қателікті ескере отырып жазды

Мұғалім қорытынды бағалау жүргізеді.


Презентация 2-5

Презентация 6-7

https://www.youtube

.com/watch?v=iuC11

BA0_yc

Презентация 8-11


http://www.statisticshowto

.com/systematic-error-random-error/

Презентация 12-13




Сабақтың соңы

3 минут


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім





Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Барлық оқушылар білуі тиіс:

жүйелік және кездейсоқ қателіктерді айыра біледі; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлшеу түрлерін ажырата алады, эксперимент нәтижесін кдұрыс жаза алады.



Кейбір оқушылар орындай алады: қателіктердіесептей алады

1) Сұраққа жауап;

(2) Өз ойын қорғау;

(3) Сабақтағы белсенділік;

(4) Бірін бірі бағалау;



Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?



Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Сабақ мақсаттары шынайы, қол жетімді, өлшеулі. Барлық оқушылар сабақ мақсатына жетті. Сабақтағы дифференциация дұрыс ойластырылған, уақыт кезендері ұсталынды. Сабақ жоспарынын ауытқулар болған жоқ. Алайда кейбір оқушылар берілген ақпаратты жылдам менгереді және қолдана алады, ал кейбір оқушыларға уақыт қажет.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар ұйымдастыру бөлімінде миға шабуыл тапсырмасын бірден дұрыс шамасын анықтады
2: Жүйелік және кездейсоқ қателіктерді пайда болуымен кез келген туынды физикалық шаманың жанама өлшеу қателігін табуды оқушылардың барлығы дерлік анықтай алады.
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет