Сабақтың тақырыбы: "Балықтар бөлімі"



Дата10.03.2017
өлшемі13,64 Kb.
#11275
түріСабақ
  • Сабақтың тақырыбы:
  • "Балықтар бөлімі"
  • Мақсаты:
  • Білімділік: Оқушыларды балықтар класымен таныстырып,
  • олардың тіршілік әрекеті,табиғаттағы
  • маңызы туралы мәләметтер беру
  • Тәрбиелік: оқушыларды ізденімпаздыққа,табиғатты аялауға,тірі ағзаларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу
  • Дамытушылық: оқушылардың дүниетанымын кеңейту
  • Күтілетін нәтиже: Жаңа сабақты толық меңгерген бәсекеге қабілетті шәкірт
  • Сабақың жоспары:
  • I Ұйымдастыру кезеңі
  • II Үй тапсырмасын сұрау
  • III Үй тапсырмасын бекіту
  • IV Жаңа сабақ
  • V Жаңа сабақты бекіту “Сергіту сәті”
  • VI Сабақты қорытындылау “Шыңға шығу”
  • VII Үй тапсырмасы “Бәрін білгім келеді”
  • Үй апсырмасын сұрау: 50
  • Үй тапсырмасын бекіту:
  • Желілілер типі
  • Бассүйексіздер тип тарм
  • қандауырша
  • қабықтылар тип тарм
  • асцидия
  • Омыртқалы
  • лар
  • тип тарм
  • Балықтар (лат Pisces)
  • Желбезек арқылы еріген оттегімен дем алатын су жануарлары
  • Балықтарды зерттейтін ғылым - ИХТИОЛОГИЯ
  • Су кеңістігінде тіршілік ету
  • Балықтардың анатомиясына,
  • физиологиясына, экологияға және мінез-құлықтарына әсер етті.
  • * Денесін плакоидты қабыршақтар жабады “плакс-тақташа” “эйдос-пішінді”
  • Жұпсыз қанаттары тұрақтылықты қамтамасыз етсе, жұп қанаттары тұтқа қызметін атқарады
  • Балықтар құйрық қанаты (жұпсыз)
  • және дене қимылы арқылы қозғалады.
  • Түрлерінің сан алуандығына қарамастан
  • барлық балықтарды тіршілік ету түріне байланысты бірнеше экотиптерге біріктіруге болады:
  • Литоральды балықтар ( планктон ) -
  • жағалауға жақын тіршілік ететіндер;
  • Пелагикалық балықтар (нектон) -
  • су кеңістігінде тіршілік ететіндер;
  • Су түбіндегі балықтар (бентос) -
  • жұпбалықтар, камбалалар, жайындар
  • Шеміршекті балықтар
  • Сүйекті балықтар
  • * 750 түр бар
  • * дара жынысты,іштей ұрықтану
  • 20000 астам түр
  • Уылдырық шашу
  • 1 Тақтажелбезектілер кл тарм
  • 2 Тұтасбастылар кл тарм
  • Қуық п.б,торсылдақ бар
  • Көк акула
  • (Prionace glauca)
  • Ұзындығы –3,8 м
  • Салмағы – 90 кг.
  • Көк акулада
  • түс ажырату қабілеті дамымаған
  • Балғабасты акула
  • (Sphyrnidae)
  • А К У Л А Л А Р
  • Доғалтұмсықты акула
  • ( Carcharhinus leucas )
  • Шұбар жайын (лақа)
  • Төңкерілгіш жайын (лақа)
  • Алтын жайын (лақа)
  • Хоплостернум
  • торакатум
  • Жайын (лақа) - тұщы судағы
  • ең ірі және қуатты,
  • көбінесе түнде тіршілік
  • ететін жыртқыш балық.
  • Жайындар
  • (Сомы - Malapterurus)
  • Алабұға
  • (Окунь – Perca)
  • Үйірімен тіршілік ететін жыртқыш балық
  • 9 түрі кезд
  • Уылдырығы іркілдек таспалар арқылы (1-2м)
  • су асты өсімдіктеріне (300-600 мың) тіркеледі
  • Ұзындығы :30-35см.
  • Күміс мөңке
  • (Серебряный карась - Carassius auratus gibelio)
  • тіршілік етуі - 10-12 жыл
  • Ұзындығы – 40см, кейде – 60см
  • Салмағы – 2кг, кейде – 7кг
  • Күміс мөңкенің негізінде ХІ ғ. Қытайда жасанды түрде
  • алтын балық және басқа түрлер пайда болды
  • Алтын балық – Ұзынденелі (комета, шубункин)
  • мен қысқаденелілердің (риукин, қара телескоп… )
  • аралығындағы түр.
  • Тіршілік етуі:
  • Ұзынденелілері - 30 жылға дейін
  • Қысқаденелілер - 12 жылға дейін
  • Алтын балық
  • (Золотая рыбка - Carassius auratus auratus)
  • Балықтардың табиғаттағы маңызы:
  • Қара ,қызыл икра алу
  • Тасбекіре,пілмай
  • * Мед: “Балық майы” емге пайд.
  • Тағамдық маңызы зор,түрлі дәрумендерге бай ,теңіз тағамдарының 85 %-зын құрайды
  • Сәндік үшін өсіру “Аквариум балығы”
  • Демалыс кешендерінде мысалы “Думан”
  • * Қаңқасынан түрлі сувинерлер жасалады
  • Терминологиялық дәптермен жұмыс
  • ихтиология
  • Балықтарды зерттейтін ғылым
  • Бүйір сызық
  • торсылдақ
  • Сүйекті балықтардағы жоғары-төмен түсуді реттейтін мүше
  • Өрістеу
  • Көбею кезіндегі орын ауыстыру
  • Уылдырық
  • Балықтардың болашақ ұрпағы
  • Балықтар
  • Рыбы
  • Pisces
  • “Бекіренің бал татыған еті”
  • “Балықтың жаны - суда”
  • “Бекіренің басы тасқа тимей,қайт
  • пайды”
  • “Балық басынан шіриді”
  • “Бақа көлінде- патша,
  • Балық суында- патша”
  • “Балық пашасы –
  • бекіре”
  • Балдырлы көлде
  • балық көп”
  • “Сергіту сәті”
  • “Торсылдақ”
  • “шабақ”
  • “Өрістеу”
  • “Балық майы
  • “Желбезек”
  • Уылдырық”
  • “Өрістеу”
  • “Бүйір сызық”
  • Балықтар
  • Қорытынды
  • “Шыңға шығу”
  • “Адамжегіш акула”
  • “Қылқа немесе килька”
  • “Икра”
  • Үй тапсырмасы : “Бәрін білгім келеді”

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет