Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатайұлы. «О,Ақтан жас, Ақтан жас»



Дата05.11.2019
өлшемі23,73 Kb.
#51202
түріСабақ
Байланысты:
ақтан жас


Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатайұлы. «О,Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңі

Пәні: қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі:

Досбаевам Адемы Ахметовна

Сыныбы:5 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

Т/Ж5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

А/И5.2.2.1. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.



Сабақтың мақсаттары



Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбын анықтайды;

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды;

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтап, өз ойын білдіреді


Жетістік критерийлері



Әдеби шығарманың тақырыбын анықтайды;

Әдеби шығарманың идеясын анықтайды;

Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды;

Өзіндік ой білдіреді.



Тілдік мақсаттар




Алдыңғы тақырып




Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған тапсырмалар

Оқыту ресурстары

Басталуы:7 минут



1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. «Көңіл-күй» тренингін жүргізу.

2.Түрлі-түсті стикерлер арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін.



3.Тақырыпты болжау. «Сәйкесін тап» әдісі арқылы тақырыпты болжау.

Қобыланды батыр» жыры

Мына шіркіннің баласы тойдым деп қарап отырмас, қарыным ашты деп жылап отырмас. Сиырдың мүйізі, доңыздың құлағы шығып тұрған жер

«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы

Жетімдіктен өтерсің,
Шаң бермей әлі кетерсің.
Қажыма, Ақтан, қажыма,
Жетерсің, әлі жетерсің.

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

Сұлтаныма сәлем де,

Тілімді алса, бармасын,

Біз байлаған Бурылда,

Қырық үш күндік кемдік бар.



Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан жас»

- Мен Мергенбай деген батырдың жалғыз баласы едім. Қазір алтыға шықтым. Биыл төртінші жыл, елімізге жау тиіп, жылқы біткеннен тігерге тұяқ қалдырмай айдап кетіпті.




Түрлі-түсті стикерлер.


Сәйкестендіру кестесі


Ортасы: 25 минут


1-тапсырма. ЖЖ. «О, Ақтан жас, Ақтан жас» өлеңін мәнерлеп оқу. Кестені толтыру.

Бағалау критерийі: шығарманы мәнерлеп оқып, тақырыбы мен идеясын, автор бейнесін анықтау.

Тақырыбы

Идеясы

Автор бейнесі










Дескриптор

Білім алушы

Шығарманы мәнерлеп оқиды;

1

Тақырыбын анықтайды;

1

Идеясын анықтайды;

1

Автор бейнесін анықтайды.

1

Кері байланыс: өзіндік бағалау /дескриптор арқылы/

2 балл – А тобы

3 балл – В тобы

4 балл – С тобы

2-тапсырма. Топтық жұмыс.

А тобы өлеңге қысқаша шолу жасайды, В тобы сұрақтар қояды, С тобы екі топтың сұрағы мен жауабына сараптама жасайды.

Нәтижесінде тақырыбы мен идеясы ашылуы керек.

Кері байланыс: 2 жұлдыз, бір тілек

3-тапсырма. Жеке жұмыс.

Топтағы әр оқушы автор көтерген мәселе бойынша өзінің пікірін стикерлерге жазады.

-Сөйлеп тұрған кім?

-Өлеңдегі автор бейнесін қалай сипаттайсың?



Аяқталуы:

5 минут


3 минут

«Идеялар дәлізі» әдісін жүргізу арқылы жаңа тақырып бойынша білімдерін тиянақтау.

«3-2-1» әдісін қолдану

3 маңызды ақпарат

2 қиындық келтірген мәселе

1 ұнаған жағдай



кері дизайн.



Қосымша ақпарат: ғаламтор материалдары

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс



Деңгейлік тапсырмалар

дайындаймын.





Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.





Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?


Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау

шаралары тиімді болды ма?


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?






Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе ең табысты (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?

Дулаттың арнау өлеңдері ішінде "О, Ақтан жас, Ақтан жас" деген өлеңінің сипаты өзгешелеу. Жетім бала Ақтанның өмірі ақынның аяушылық сезімін қозғап, жүрегін тебірентеді, баланың болашағы көбірек толғандырады. Ол осы Ақтан баланың бойынан ел тілегін арқалап, халық басына өз еркі өзіндегі өткен дәуренін қайта оралтар ерді, батырды көргісі келеді. Ақын Ақтан бала ер жетіп, "бадана көз тоғыз тор сауыт" киіп, қашан ғана жауды қуар екен деп армандайды.

Дулаттың ойынша, жігіттің даңқын шығарып, оны дегеніне жеткізетін бір-ақ жол бар. Ол – ел мақсаты үшін жан аямай күресу жолы.

Ақын Ақтанның ел үміт күткен сондай жас болуынан үміттенеді.



Дулат Бабатайұлының бұл өлеңі 7-8 буынды жыр үлгісінде жазылған. Тілі көркем де, шұрайлы. Әсіресе, халқымыздың бұл күнде көнерген этнографиялық атаулары молынан кездеседі. Негізі жырдың түп мақсаты Дулат жыраудың өмір сүрген заманына байланысты. Ол кезде мақсат қазақ жерін жаудан қорғау болды. Ақын қоршаған жаудан жерді қорғау, жерді ешкімге билетпеу, өз жерімізге Ақтандай ұлдар ие болып, тәуелсіз, ешкімге тәуелді емес, еркіндікті меңзеген.

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет