Сабақтың тақырыбы: Ә. Сәрсенбаев «Халық кегінің күйшісі»



Дата27.12.2016
өлшемі34,11 Kb.
#5482
түріСабақ
Қарағанды облысы

Шет ауданы

С.Сейфуллин кенті

Жарық орта мектебі

Балғабекова К.

Бастауыш сынып мұғалімі

Сыныбы: 3Б

Сабақтың тақырыбы: Ә.Сәрсенбаев «Халық кегінің күйшісі».

Сабақтың мақсаты:

  1. Халық кегінің күйшісі Құрманғазының күйлерімен,өмірімен таныстыру.

  2. Оқушылардың сөздік қорын, ой-өрісін, тіл байлығын дамыту.

  3. Оқушыларды елін сүюге, өнерлі болуға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: Құрманғазының, Динаның портреттері, Ә.Сәрсенбаевтың портреті, ұлттық аспаптар суреті, домбыра, бор, тақта.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, топтастыру, ЖДИКСО-ІІ стратегиясы.

Пәнаралық байланыс: Әдебиет, Тарих, Музыка

І.Қызығушылығын ояту.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

Үй тапсырмасына берілген «Интернат қоймасы» әңгімесін сұрақтар арқылы пысықтау.

  • Мазмұнын сұрау.

  • Әңгіменің авторы кім?

  • Әңгіме неге интернат қоймасы деп аталады?

ІІ.Мағынаны тани білу.

Жаңа сабақ.

(Сарыарқа күйі орындалып тұрады)

а) Орындалған кімнің күйі?

ә)Күй қалай аталады?

б)Қандай күйлерді білесіңдер?

в) Күйші дегеніміз кім?

-Құрманғазының суретін таратамын.Әр топ өздері толтырады.

1 топ 2 топ 3 топ

Құрманғазы Құрманғазы Құрманғазы

Топтастыру:

«Сарыарқа», «Адай»күйлері
1818 ж туған 1889 ж қайтыс болған


Күйші


Күй атасы

Өнер иесі

«Балбырауын» күйі


  • Ал, енді балалар! Мына жасаған қорытындымыз неге ұқсайды? (Күнге)

  • Неге біз күнге ұқсатамыз?

  • Ол көбінесе қай салада еңбек сіңірді? (музыка)

  • Ендеше оқушылар, бүгінгі сендердің өтетін тақырыптарың «Халық кегінің күйшісі» деп аталады.

(Баяу үнмен күй орындалып тұрады)

а) Әңгіменің авторымен таныстыру

ә)Әңгіменің 1-ші бөлімін мұғалімнің оқуы.

б) Қиын сөздермен жұмыс.



Топпен жұмыс.

І топ

Сарапшы парағы №1

  1. Мәтіндегі оқиға қай кезде болған?

  2. Бала нені көрді?


ІІ топ

Сарапшы парағы №2

  1. Қойшы бала кім екен?

  2. Кенет дөң астында не естілді?


ІІІ топ

Сарапшы парағы №3

  1. Бала томар ағаштан не жасамақшы болды деп ойлайсыңдар?

  2. Құрманғазы туралы не білдіңдер?

в) Екінші бөлімді тізбектете оқыту.



е) Сұрақтар қою

- Келген адам кім екен?

- Махамбет Құрманғазыны неге алып кетпеді?

ж) Әңгімені рольге бөліп оқытқызу.



Қорытынды:

(Тақтаға домбыраны ілемін, пернелерде сұрақтар болады)



  1. Біз бүгін кім туралы әңгіме өтті?

  2. Әңгіме неге халық кегінің күйшісі деп аталады?

  3. Құрманғазының күйлерді қандай аспап арқылы жеткізген?

  4. Өлең оқылады.

Үйрендім

Мен


Домбырамның

Құлағын


Келтіріп

До, ре, ми, фа, соль, ля, си

Атам айтты:

Талабың бар шырағым

Әлі үйреніп кетесің-деп

Шай үстінде желпініп

Құрманғазы, Динаның,

Күй табағын жинадым.

Өсе берсін талабым

Ертең елім сүйсінер

Домбырашы боламын.

Үйге тапсырма:

а)Әңгіменің мазмұнын айту.



б)Махамбетпен қойшы баланың кездескен жерін суретке салу.

Бағалау.

Күй ойналады.
Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет