Сабақтың тақырыбы: «Электр заряды. Денелердің электрленеуі. Кулон заңы.»



Дата28.06.2017
өлшемі11,58 Kb.
#20139
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: «Электр заряды. Денелердің электрленеуі. Кулон заңы.»

САБАҚ ЖОСПАРЫ:

  • Электр заряды.
  • Денелердің электрленеуі.
  • Кулон заңы.
  • Электроскоп.
  • Атом құрылысы.
  • Қорытынды.
  • Үй тапсырмасы.
  • Сабақтың мақсаттары:
  • Білімділік:
  • Оқушыларға электр өрісі тарауы бойынша мағлұмат бере отырып, денелердің электрленуі, атом құрылысы және Кулон заңы турасында түсінік беру.Алынған теориялық білімдерін бір жүйеге келтіріп,практикалық біліктілік дағдыларын қалыптастыру.
  • Дамутышылық:
  • Тез ойлауға, тез есептеуге, шапшаңдыққа, жинақылыққа баулу және оқушының көркемдік талғамын арттырып, өз ойларын сауатты қорытындылай білуге үйрету.
  • Тәрбиелік:
  • Өзін - өзі басқаруға, көпшілік орында өзін ұстай білуге баулу және пәнге деген қызығушылығын арттыру.
  • Электродинамика
  • Электростатика
  • тыныштықтағы электрлiк зарядталған денелердi зерттейтiн электродинамика бөлiмi.
  • электромагниттiк өрiс табиғатының заңдылықтары мен қасиеттерiн және электрлiк зарядталған денелердің арасындағы өзара әсерлесуді зерттейтiн ғылым.
  • «Янтарь» - Жер бетінде әлденеше жүздеген мың жылдар бұрын өсіп-өрген қылқан жапырақты ағаштардың қатып тасқа айналған шайыры.
  • Грек тілінде «янтарь» - электрон дегенді білдіреді.
  • Янтарь өзіне басқа денелерді тарту қабілетіне ие болғанда, оны электрленген күйде деп атайды.
  • «Электрон» сөзінен «электр» деген сөзі шықты. Электрлену барысында пайда болатын күштерді электр күштері деп атаған.
  • План урока
  • Денелердi электрлеу үшiн
  • бiр-бiрiне қатты қысып
  • үйкелеу керек.
  • Сол кезде олардың арасындағы ара
  • қашықтық азайып, беттесу
  • ауданы ұлғаяды.
  • +
  • +
  • -
  • -
  • -
  • +
  • Бенджамин Франклин электр зарядының бір түрін – ОҢ, ал басқа түрін – ТЕРІС деп атауды ұсынды.

Зарядталған денелердің тартылуы және тебілуі

Зарядтың екі түрі

  • Теріс зарядталады
  • Неге?
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • Электрлену кезінде зарядтар пайда болмайды, олар тек қана бөлінеді.
  • Электрондардың біраз бөлігі бір денеден екінші денеге өтеді.
  • Эбонит
  • Жібек
  • Жүнді эбонит таяқшасына үйкелегенде нені байқаймыз?
  • Неге электрондар теріден эбонитке өтеді, неге керісінше емес?
  • Электрондар өз атомдарымен берік байланысады.
  • Өткізгіштер
  • Ядродан алысырақ электрондар оған әлсіз тартылады,сондықтан өз орындарын жоғалтып және атомдарымен еркін қозғалады.
  • Диэлектриктер
  • Атомда қанша протон болса, сонша электрон болады. Егер өзара әрекеттесу барысында электронын беріп жіберсе, ол оң зарядталады, ал керісінше басы артық электронды өзіне қосып алса, онда ол теріс зарядталады.
  • Электр зарядтарын өткізу қабілеттілігіне қарай заттар
  • Шартты түрде
  • Электр өткізгіштер
  • Электр өткізбейтін немесе диэлектриктер
  • Бойымен электр өте алатын денелер электр өткізгіштері деп аталады
  • Мысалы: Адамның, малдың денесі,ылғал жер,барлық металдар,тұздар жатады
  • Пласnмассалар,форфор,
  • шыны,эбонит,янтарь,
  • резеңке,маталар,керосин,
  • май жатады.
  • Қоршаған ортаның денелерімен
  • әрекеттеспейтін денелер жүйесін
  • оқшауланған немесе тұйықталған деп атайды.
  • q1 + q2 + … + qn = const
  • Электр зарядының сақталу заңы:
  • Тұйықталған жүйеде барлық бөлшектер зарядтарының
  • алгебралық қосындысы өзгеріссіз қалады:
  • Электрлік әсерлесудің табиғаты.
  • +q
  • -q
  • =0

Ағылшын физигі Э.Резерфорд атомның құрылысын ашты және 1911 жылы атомның планеталық моделін ұсынды.

  • Орыс ғалымы А.Ф.Иоффе мен американ ғалымы Р.Милликен бір-біріне тәуелсіз жүргізген тәжірибелері арқылы электр зарядының ең соңғы бөліну шегін тауып, оған электрон деп атақ берді.
  • m = 9.1*10-31кг
  • е = 1,6*10-19 Кл

Шарль Огюстен Кулон (1736-1806)

  • Француз инженері және физигі, электростати-
  • каның негізін қалаушы.
  • 1 – күміс жіп; 2 – ине; 3,4 – шарлар; 5 – бөліктер

Кулон заңы: зарядталған нүктелiк денелердiң өзара әсерлесу күшi F (кулон күшi) және зарядтардың модульдерiнiң көбейтiндiсiне тура пропорционал және олардың өзара r арақашықтығының квадратына керi пропорционал.

  • F- кулон күші (Н)
  • q- заряд (Кл)
  • r – ара қашықтық (м)
  • k – пропорционалдық коэффициент (Нм²/Кл²)

Үй тапсырмасы:

  • Назарларыңызға рахмет!

Каталог: uploads -> doc -> 098f
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
098f -> Сабақ тақырыбы: Ш. Смаханұлы «Бұлбұл мен тоқылдақ»
098f -> Сабақ : Қазақ тілі Мерзімі: Сабақтың тақырыбы: Көне қалалар Грамматикалық тақырып: Синонимдер
098f -> Сабақ барысы: Ұйымдастыру Психологиялық тренинг. Армысың шапағатты күніміз, Армысың мейірімді жеріміз. Жүрегіміз саз әуенді қалаған, Асыл өнер жанашыры біздерміз! Жаңа сабақ Дина Нұрпейісова


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет