Сабақтың тақырыбы Электрондық кестеде мәліметтер қорын құру



Дата07.05.2020
өлшемі70,58 Kb.
#66487
түріСабақ
Байланысты:
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: 9.3.Деректер базасы

13 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 10-сабақ

Сабақтың тақырыбы

Электрондық кестеде мәліметтер қорын құру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)


9.2.2.2 – электрондық кестеде мәліметтер қорын құру.

Сабақтың мақсаты

Excel электрондық кесте көмегімен мәліметтер қорын құру.

Бағалау өлшемдері

Барлық оқушылар үлгі бойынша электрондық кестелерде мәліметтер қорын құра алады.

Оқушылардың басым көпшілігі мәліметтер қорын өңдейді және форматтайды.

Кейбір оқушылар мәліметтер қоры бойынша іздеуді жүзеге асырады.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар біледі:

– Екіөлшемді кестенің не екенін түсіндіре алады. Кесте құрылымына мысалар келтіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Екіөлшемді кесте – Двухмерная таблица – A two-dimensional table Кесте құрылымы – Структура таблицы – Structure tablets Мәліметтер форматы – Форма данных – Form of data Диалогке/хатқа пайдалы сөйлемдер сериясы:

Екіөлшемді кесте …

Мәліметтер қоры кестесінде ұяшықтарды біріктіруге болмайды, себебі ...



Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» құндылықтарын дамыту, еңбектеніп, шығармашылықпен

жұмыс жасауға, ізденуге, өзара сыйластыққа, ынтымақтастыққа, өзара көмекке баулу.



Пәнаралық байланыс

Тексерілді: ___________

География, ағылшын тілі.

Алдын ала білімдер

Оқушылардың реляциялық мәліметтер қоры, олардың құрылымы,




мәліметтер типтері туралы алдын ала білімі

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. (С) Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Мәліметтер қоры дегеніміз не?

  2. Мәліметтер қоры не үшін құрылған? Дұрыс жауапты таңда:

  • компьютерде есептеулерді орындау үшін;

  • мәліметтерді сақтау, іздеу және сұрыптауды жүзеге асыру үшін;

  • шешімдер қабылдау үшін.

  1. Мәліметтер қорын жіктеудің қандай нұсқалары бар?

  2. Неге мәліметтер қорының реляциялық түрі ең көп таралған болып табылады?

  3. Реляциялық мәліметтер қорына жазу дегеніміз не?

  4. Өріс, өріс типі деген не, өрістердің қандай түрлері болады?

  5. Кестеде бастапқы кілт не үшін қолданылады? (Қ) Ауызша.




Сабақтың ортасы

Оқушыларды жұптарға бөлу.

(Жж) Оқушыларға өз сөзімен Excel «екіөлшемді кесте» терминологиясы нені білдіретінін түсіндіруді тапсыру. (Жж) Оқушыларға Excel-де мәліметтер қорын құру. (С) Сергіту сәті.

(Ж) Оқушыларға оқулықта келтірілген нұсқауларды орындау арқылы мәліметтер қорын құру.

(Ж) Оқу рефлексиясы.




Оқулық

Сергіту сәті: https://www.yo utube.com/watc h?v=mH5AMd 5xs-Y

Жапсырмалар


Сабақтың соңы

(Ж) Оқу рефлексиясы.

Шеңбер бойынша дауыстап айту стратегиясы.

Тақтада көрсетілген рефлексивті сөз тіркесін таңдап, бір сөйлеммен айт:

Бүгін мен ... білдім.

… қызық болды.

... қиын болды.

Мен тапсырмаларды орындадым ... Мен бұл ... түсіндім.

Мен енді ...

Мен .... сезіндім. Мен ... үйрендім. Мен ... жасай алдым. Менде ... істедім.

Мен … тырысып көремін. Мені ... таңғалдырды.

Мен ... қалаймын.








(Ж) Оқулықтан үй тапсырмасын тапсыру.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет

қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылар- дың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспар-лайсыз?



Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы

Дифференциация мәліметтер қорын құру және толтыру тәсілін таңдаған кезде қолданылады.

Бұл қол жеткен нәтижелерді талдауға мүмкіндік береді.



Өзін-өзі бағалау, рефлексия.

Оқушыларды сабақта шаршауының алдын алу мақсатында іс-әрекеттің белсенді түрлері қарастырылған: топпен

жұмыс, сергітуге арналған жаттығу жоспарланған.



«Шеңбер бойынша дауыстап айту» әдісін қолдану арқылы оқушылар өткен тақырып бойынша білім деңгейлерін анықтайды, бұл мұғалімге материалды оқып- үйренудегі қиындықтарды, жаңа материалды түсіндіруде қолданылатын әдістердің, сабақтың

жоспарлы мақсаты қаншалықты орындалғанын көрсетеді.






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту мен оқуға байланысты)? 1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту мен оқуға байланысты)? 1.



2.

Сабақ барысында сынып оқушыларының немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл аудару қажет? 1.



2.


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет