Сабақтың тақырыбы Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу



Дата08.12.2019
өлшемі258,71 Kb.
#53199
түріСабақ
Байланысты:
1 сабақ


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

7.2А бөлім – Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу


Мектеп

Аманбөктер НОМ

Мұғалімнің аты-жөні

Оразханқызы Сымбат

Күні: 13.11.2019 ж

Қатысқандар:




Сынып: 7

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.2.2-электронды кесте элеметтерін пішімдеу




Сабақ мақсаты

Барлық оқушы: электронды кесте элементтері турлерін анықтау.

Көпшілік оқушылар:Ұяшықтарды пішімдеу тәсілдерін қолдану

Кейбір оқушылар:кестеде формулаларды қолданып есептей алады




Бағалау критерийлері

  • Электронды кесте элементтерінің түрлерін анықтайды

  • Пішімдеу терезесін қолданып элементтерді пішімдей алады

  • Кестеге мәліметтер енгізіп формулалармен есептерді жүргізу

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Формат, ұяшық, шекара, қаріп, сан.



Оқылым және жазылым.

Формат-формат-format

Кесте-таблица-table

Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы

Ақпаратты пішімдеу-Формат ячейки терезесі арқылы орындалады. Ұяшықтарды, ұяшық ішіндегі мәліметтерді өңдеуге болады.



Құндылықтарды

дарыту

Топта бірлескен жұмыс орнату, бір-бірлерінің пікірін тыңдау, құрметтеу арқылы білім алу

Пәнаралық байланыстар

орыс тілі (бұйрықтар орындалады),

математика(формулалар, сандар)



Алдыңғы меңгерілген білім

Электронды кестелер туралы бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2мин


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сәлемдесуі. Эмоционалды фон құру. «Мен аңға бара жатырмын» әдісін қолданамын. Білім алушылар шеңбер құрып тұрады. Әрбір оқушы өз есімін атап, аңға есімінің бастапқы атынан басталатын зат алып шығатындарын айтуы керек. Жаттығу осылай жалғасады.

ІІ. Оқушылар «Допты лақтыру» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді. Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады.



Доп


музыка

Топтастыру

Оқушыларды екі топқа бөлемін. «Мозайка» әдісі арқылы сурет қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа топтасады. Жолдар мен бағандар тобы. Топ басшысы сайланады. Оқушыларға бағалау парақтары таратылады.

А4 парақша, стикерлер

Миға шабуыл

Сәйкестендіру

А4 парақшалары

Түсіну:

«Айналмалы бекет» әдісі бойынша «Электронды кесте элементтерін пішімдеу» тақырыбы екі бөлікке бөлініп топтарға беріледі. Оқушылар оқып, талдайды. Постер жасап, оны келесі топқа бір оқушы барып түсіндіреді. Оқушылар «Insert» әдісін қолданып дәптерге жазып алады.

АКТ, оқулық, Бағалау парақшасы, флипчарт

Сабақтың ортасы

1-тапсырма. 1 және 2 топқа

Кестедегі анықтамаларды дұрыс сипаттамаларын + белгісімен белгіле.



Тапсырма

Число (Сан)

Выравнивание (Туралау, теңестіру)

Шрифт (Қаріп)

Граница(шегара, жиек)

Заливка

(Құйыпбояу)



Защита (Қорғау)

-ұяшықты шегаралау арқылы кестелер салуға болады.



















-ұяшықтағы мәліметтерді ұяшықтың оң, орта, сол жағына, ені не, жоғары қарай, төмен қарай туралайды, сонымен қатар сыймаған мәтінді тасымалдауға, ұяшықтарды біріктіруге, ұяшықтың бағытын өзгертуге, теңестіруге мүмкінді кбереді.



















-ұяшықтағы мәліметтердің

түсін өзгертуге, мәліметті дәреже түрінде жазуға, индекске түсіруге, белін сызуға, өлшемін өзгертуге болады.





















-ұяшықты алдын ала сандық, ақшалы, финанстық, мерзім, уақыт, пайыз, бөлшек, және мәтіндік мәліметке арнап қоюға болады.



















-ұяшыққа жазылған мәліметті өшіп қалудан немесе

Мәнінің ауысып

Кетуінен қорғайды.




















-бір ұяшықтың немесе толық кестенің түсін өзгертуге болады

























Сергіту сәті

Бір-біріне жұп болып қарап, бастан аяқ бақылайды. Теріс айналып, бір-біріне қарап не өзгеріс байқағанын айтады.







2-тапсырма. Жұптық жұмыс

1-топ: Жолдар

Кәсіпорындағы қызметкерлердің айлық жалақыларын есептеңдер



Дескрипторлар:



2-топ: Бағандар

Қазақстандағы мерекелік күндердің қай жыл мезгілінде көбірек болатынын анықтаңдар



Дескрипторлар:



  • Ай аттарын, айдағы күндер сандарын, сол айдағы мереке күндерін дұрыс енгізеді;

  • Жылдың қай мезгілінде демалыстың көп екенін анықтайды;

  • Кестенің шекараларын қоюды орындайды;

  • Кестеге бастапқы мәліметтерді орналастырады;

  • Қатар бойынша ұяшыққа қосу формуласын қойып есептейді;

  • Ұяшықтарды бояйды.

АКТ, Бағалау парақшасы

Сабақтың соңы

«Жедел хат» әдісі бойынша қорытындылау. 2 топ сұрақтар дайындайды: Берілген сұрақтарға жауап береді. «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланады

А4 парақшасы




Үйге: Электронды кестелердің элементтерін форматтау тақырыбы бойынша конспект жазып келу




Рефлексия

Оқушылар «Электронды кестелердің элементтерін форматтау» тақырыбы бойынша «Бессаусақ» әдісі арқылы рефлексия жасайды.




Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс

арқылы сабақты меңгерту.

Қарапайым тапсырмадан күрделі тапсырмаға қарай орындауға ынталандырамын. Тиімді кері

байланыс беремін. Оқушылар

арасында АКТ жылдам жұмыс

жасауды қалыптастырамын. Тапсырмалар дайындауда оқушы мотивациясын ескеремін.

«Айналмалы бекет» әдісін оқушылардың білімін жетілдіру мақсатында

аламын. «Допты лақтыру» жылдамдыққа, шапшаңдыққа баулу мақсатында қолданамын.

«Жедел хат» бойынша оқушылардың бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылау мақсатында пайдаланамын.


«Доп лақтыру» әдісі бойынша өткен тақырыпты еске түсіру кезінде ауызша мақтау, мадақтау арқылы, «Айналмалы бекет» әдісі бойынша «Бағалау

парақшасы» арқылы, «Жедел хат» әдісі бойынша «Басбармақ» арқылы,

рефлексия кезінде «Бессаусақ» әдіс-тәсілдерін қолданамын.


Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру. Көзге арналған жаттығулар.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс жүргізілі ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе

(оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал

етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?



1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы



немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет