Сабақтың тақырыбы Жарықтың түзу сызықты таралу заңы Оқу мақсаты



Дата17.06.2018
өлшемі42,93 Kb.
#42927
түріСабақ

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1

Мектеп: Алматы облысы, Көксу ауданы, "Орталау мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:Темірбекова Мадина Сейітбайқызы

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жарықтың түзу сызықты таралу заңы

Оқу мақсаты

8.5.1.1 Күннің және Айдың тұтылуын графикалық бейнелеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Жарықтың түзу сызықты заңдарын білу

Көптеген оқушылар: Жарықтың таралу заңын біле отырып, Күн мен Айдың тұтылуын талқылау.

Кейбір оқушылар: Күн мен Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсету.

Бағалау критерийі

- Жарықтың түзу сызықты заңдарын біледі;

- Күн мен Айдың тұтылуын талқылай алады;



- Күн мен Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсете алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Күн мен Айдың тұтылуын заңдылықтарға сүйене графикалық түрде суреттеу.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Сөздік


Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Күн

Солнце

sun

Ай

Луна

moon

Жер

Земля

Earth

Жарық

Свет

shine

Көлеңке

Тень

shadow

Заң

Закон

law




Сыныптағы диалог:

  1. неліктен ашық күндері адамдардың көлеңкелері анық көрінеді, себебі......

  2. Қай құбылыстардан жарықтың таралу заңын байқауға болады?

  3. Жарық шоқтарының кеңістікте таралуы басқа шоқтарға тәуелді ме?

Құндылықтарға баулу

Тарихта келе жатқан бабаларымыздың табиғат құбылыстарына деген сүйіспеншілігін арттыруға баулу.

Пәнаралық байланыс

Күн мен Айдың тұтылуын графикалық түрде сызып көрсетуі информатика пәнімен байланысты.

Алдыңғы білім

Электомагниттік құбылыстар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

Психологиялық ахуал орнату «Күн сәулесіндегі менің қасиет

терім»


Әрбір оқушы парақ алады.Күн салып, ортасына өзінің атын жазады. Күн сәулелерінің орнына өзінің жақсы қасиеттерін жазады. Сосын бір-бірлеріне беріп ауыстырады.

Көршісінің жазғандарымен келісетіндерінің ғана астын сызады т.б.қасиеттері қалып қалса қосып жазады. Сосын әрі қарай береді.



Пазл әдісі:

Топқа бөлу: Қағаз қиындысы арқылы 2 топқа бөлінеді: І топ: «Күн» ІІ топ: «Ай»

Ширату жаттығу: «Кубизм» әдісі

Тапсырма:

Электромагниттік құбылыстар тарауын қайталау



  1. Генератордың түсі, пішіні және өлшемі

  2. Генератор неге ұқсайды?

  3. Үйге жеткізілетін электр энергиясы немен байланысты?

  4. Генератор қандай бөліктерден тұрады?

  5. Қайда қолданылады?

  6. Пайдалы және зиянды жақтары?

А4 қағазы,

Қиынды


қағаздар



Сабақтың ортасы

30 минут


Білім дағдысы: «Білу»

Белсенді оқыту: Ассоцияция әдісі

Тапсырма: (G)

Күн мен Жұлдыз туралы өздері білетін жазып шығады, топта талқылау.

Күн тобына: Күн туралы жазады

Ай тобына: Жұлдыз туралы жазады





Күн

Жұлдыз


Бағалау: «От шашу»
Білім дағдысы: Түсіну

Белсенді оқыту: «Құрастыру, сосын жауап беру» әдісі

Тапсырма: (W) Есептерді шығару

1.Ашық күні вертикаль қойылған метрлік сызғыштың көлеңкесі 50см-ге тең, ал ағаштың көлеңкесі 6 м-ге тең болады. Ағаштың биіктігі қандай?

2. Күн мен Жердің арақашықтығы 1,5*108 км десек, онда жарық Жерге қанша уақытта жетеді.

3.Пияз сабағының өсу жылдамдығын қабырғаға түсіп тұрған үлкен көлеңкесінен оңай есептеуге болады. Суретке қарап өздерің тауып көріңдер.





Бағалау_критерийі__Дескриптор__Балл'>Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Ағаштың биіктігін есептеп шығару

1.Есептің мәтінін түсіне алады

1

2. Биіктіктің формуласын дұрыс қолдана алады

1

Күн мен Жердің арақашықтығы Жерге қанша уақытта жететінін есептеп шығару

1.Есептің мазмұнын түсіне алады

1

2.Уақыттың формуласын дұрыс қолдана алады

1

Пияз сабағының өсу жылдамдығын қабырғаға түсіп тұрған үлкен көлеңкесін суретке қарап есептеп шығару

1.Кажетті формуланы қолдана алады

1

2.Нәтижесін шығара алады

1
Сергіту сәті:

Сөздік


Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Күн

Солнце

sun

Ай

Луна

moon

Жер

Земля

Earth

Жарық

Свет

shine

Көлеңке

Тень

shadow

Заң

Закон

law


Білім дағдысы: Қолдану

Белсенді оқыту: «Зерттеушілік конференция» әдісі

Тапсырма: (G) Күн мен Айдың тұтылу графигін салу

Paint сурет салу программасын пайдаланып,

Күн тобына: Күннің тұтылу графигін салу

Ай тобына: Айдың тұтылу графигін салу



Бағалау: «Бір сөйлеммен түйіндеу»

Постер, маркер

Оқулық, дәптер,

үлестірме қағаздар,

бағалау парақшасы

компьютер, Paint графикалық редакторы


Сабақтың соңы

7 минут

Бекіту

Белсенді оқыту: IDEAL тәсілі

Тапсырма: (G)

Жарық шоқтарының кеңістікте таралуы басқа шоқтарға тәуелді ме?

I – мазмұнын анықтау

D – сипаттау

E - шешу жолдарын анықтау

A – шешу жолын көрсету

L – қорытынды және рефлексия жасау
Дебрифинг: «Миыңның суретін сал»

Орындалуы: Оқушылар мидың суретін А4 формат қағазына салады да, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.

Бағалау

Үйге тапсырма: «Жердегі тіршіліктің дамуында Күннің рөлі қандай?» презентация жасау


Постер, маркер,

А4 формат қағазы





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық

және қауіпсіздік техникасының

сақтау

Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмаларды жеке жұмыс орындау кезінде жүргізу.

Қабілеті төмен оқушыларға ширату сұрақтарын беріп, қолдау көрсету.

Үлгеретіндерге тапсырмалар арқылы білімдерін кеңейту


Әрбір этап сайын тапсырмалар дескрипторлар арқылы беріледі

Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет