Сабақтың тақырыбы: Жемістер Сабақтың мақсаты



Дата01.08.2017
өлшемі22,99 Kb.
#22515
түріСабақ

Жемістер

  • 6 сынып
  • 1. «Бұл заман білекке сенетін емес, білімге сенетін заман». *** 2. «Заманауи әлемде елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді». *** 3. «Сол білімді әжетке, тұрмыс игілігіне жарата білуімен бағаланады». *** 4. «Инемен құдық қазғандай, қиын да күрделі, орасан қажыр - қайрат пен ерік - жігерді талап ететін білімсіз – өмір тұл». *** 5. «Терең білім – тәуелсіздігіміздің тірегі, ақыл - ой – азаттығымыздың алдаспаны».
  • Сабақтың тақырыбы: Жемістер
  • Сабақтың мақсаты:
  • Оқушыларға жемістің түрлерін таныстыру, шырынды және жемістерді ажырата білу, жемістердің емдік қасиеті мен пайдасын білдіру.
  • Сабақтың міндеттері:
  • а)білімділік: Оқушыларға жемістің түрлерімен, құрылысымен таныстыра отырып, жемістердің ұқсастығымен айырмашылығын білуге үйрету.
  • в)тәрбиелік: Оқушыларға экологиялық, экономикалық, эстетикалық тәрбие бере отырып оқыту.
  • б)дамытушылық: Осы бөлімдер арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту, денсаулығын күтуге үйрету, пайдалы тамақты таңдай білуге дағдыландыру, тілі дамыту, сөздік қорын молайту.
  • Сабақтың түрі: Аралас
  • әдісі: түсіндіру , сұрақ-жауап
  • Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, валеология, география т.б
  • Көрнекілігі: слайдар, интерактивті тақта, муляждар, сызбанұсқа.
  • Сабақтың барысы:
  • І Ұйымдастыру кезеңі.
  • 1.оқушылармен сәлемдесу;
  • 2.сынып тазалығын тексеру;
  • 3.оқушыларды түгелдеу:
  • 4.психологиялық қалыптастыру (зейінін аудару).
  • Менің көнілім жақсы.
  • Мен сабақты жылдам орындаймын.
  • Мен сабақты жақсы оқимын.
  • Менің жазуым жақсы.
  • Менің тәртібім жақсы.

Үй тапсырмасы

  • «Өсімдіктердің жыныстық көбеюі. Тозаңдану мен ұрықтану» тақырыбы.

1 тапсырма «Кім жылдам»

  • І топ
  • 1.Аталық және аналық жыныс жасушаларының қосылуы.
  • 2.Гүлдің көбеюге қатысатын бөлімдері.
  • 3.Қосарлы ұрықтануды ашқан ғалым.

1 тапсырма «Кім жылдам»

  • ІІ топ
  • 1.Бір гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының аузына түсуі.
  • 2.Ұрықтанған соң жатыннан дамиды.
  • 3.Жыныс мүшелері бар, бұтақтанбайтын түрі өзгерген, қысқарған өркен.

1 тапсырма «Кім жылдам»

  • ІІІ топ
  • 1.Жай жапырақтың тақта саны.
  • 2.Аналықтың ең жуан жері
  • 3.Тозаңдану түрлері

ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны

  • І топ
  • Гүлге тән белгілерді жинаңыз.

ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны

  • ІІ топ
  • Жапыраққа тән белгілерді жинаңыз.

ІІ - тапсырма «Биологиялық пошта» ойыны

  • ІІІ топ
  • Сабаққа тән белгілерді жинаңыздар
  • 1.Жіпше мен тозаңқаптан тұрады.
  • 2.Жер асты және жер үсті мүшелерін жалғастырады.
  • 3.Жай шатырлы өсімдік.
  • 4.Газ алмасу, су буландыру жасушалары болады.
  • 5.Сыртқы және ішкі қабықшасы бар жасуша.
  • 6.Буын және буын аралығы болады.
  • 7.Бүкіл тірі ағзаларға керекті қоректік зат түзіледі.
  • 8.Өркеннің орталық тірек бөлімі.
  • 9.Бағаналы және борпылдақ
  • жасушалары бар.

ІІІ ТАПСЫРМА Гүлдің құрылысы

ЖАҢА САБАҚ

  • Мен бір кездерде жайқалған гүл болатынмын. Тозаңданып, аналық жатынында пайда болдым. Күндер өтіп, мен өсіп, дамыдым. Қазір менің атым кім?

Мүшелер

  • Вегетативті
  • (өсімді)
  • Генеративті
  • (көбею)
  • Тамыр
  • Сабақ
  • Жапырақ
  • Гүл
  • ? Жеміс
  • ? Тұқым
  • Жемістер

Жемістер - өсімдіктер гүлдеп болғаннан кейін ұрықтанған аналық жатынының жеміске айналуы.

  • Жемістер
  • Шырынды жемістер
  • Құрғақ жемістер
  • Шырынды жемістер
  • Сүйекті
  • Жемістерінің сыртқы қабығы
  • жұмсақ, шырынды. Ішкі
  • бөлімі сүйектенген бір немесе
  • бірнеше тұқымы болады.
  • Жидек тәрізді
  • Жемістерінің қабығы қалың,
  • қатты.
  • Жидек
  • Жемістің сыртқықабығы жұқа,
  • Жұмсақ, шырынды, ішінде
  • тұқымдары болады.
  • Өрік, шие, алхоры,
  • шабдалы
  • Қызанақ, жүзім,
  • картоп, баклажан т.б
  • Мандарин, апельсин,
  • қауын, қарбыз қияр т.б
  • Шырынды жемістер
  • Алма(apple)
  • Шие(cherry)
  • (сүйекті шырынды)
  • Алхоры(plum)
  • (сүйекті шырынды)
  • Жүзім(grapes)
  • (жидек)
  • Қарлыған
  • (currant)
  • (жидек)
  • Құрғақ жемістер
  • Қақырамайтын
  • Қақырайтын
  • Қақырайтын
  • құрғақ жемістер
  • Бұршаққап - бір ұялы,
  • көп тұқымды, жемісінің
  • тігісінен қақырайды.
  • Тұқымдары жеміс
  • жақтауының
  • жиегіне бекиді.
  • (асбұршақ, қараған,
  • үрмебұршақ)
  • Бұршаққын - екі ұялы,
  • көп тұқымды жеміс.
  • Тұқымдары
  • пердеге бекінеді.
  • (Жұмыршақ, шытырша,
  • қырыққабат)
  • Қауашақ – бір және көп
  • ұялы, көп тұқымды жеміс.
  • Қауашақ әр жерінен
  • қақырайды.
  • (мақта, зығыр, көкнәр)
  • Қақырамайтын
  • құрғақ жемістер
  • Жаңғақ пен жаңғақшалардың
  • Жеміс серігі қатты
  • ағаштанған, тұқымы
  • жеміс серігімен
  • бірікпей бос орналасады.
  • (қарамық, қазтабан,
  • емен жаңғағы)
  • Тұқымша жеміс- бір
  • тұқымды жеміс.
  • Жеміс серігі тығыз,
  • қатты, тұқымымен
  • бірікпеген.
  • Тұқымы жеміс ішінде
  • бос жатады.
  • (күнбағыс, аскөк)
  • Дәнек жеміс- жеміс.
  • Серігі тұқыммен бірігіп
  • кеткен жеміс.
  • (бидай, қарабидай
  • арпа, т.б.)
  • Жинақталған жемістер-
  • бір-бірімен бірікпеген
  • күрделі көп аналықтардан
  • түзілген
  • (құлпынай, итмұрын)
  • Қанатты жеміс-
  • жеміс серігінің
  • біраз бөлігі жұқарып,
  • қанатқа айналған.
  • (үйеңкі, қайың)
  • Құрғақ жемістер
  • Қауашақ (мақта)
  • Бұршаққап
  • (асбұршақ)
  • Бұршаққын
  • (қырыққабат)
  • Бидай дәнегі
  • Тұқымша
  • Емен жаңғағы
  • Қанатша (үйеңкі)
  • Жидекті жеміс
  • Жүзім
  • (жидек)
  • Қарлыған
  • (жидек)
  • Қызанақ
  • (жидек)
  • Жидек тәрізді
  • апельсин(orange) лимон(lemon)
  • Мандарин(mandarin)
  • Сүйекті шырынды жеміс
  • Шие(cherry)
  • (сүйекті шырынды)
  • Алхоры (plum)
  • (сүйекті шырынды)
  • Жинақталған жемістер
  • Дәрумендер
  • Жемістерден не аламыз?
  • Дәрумендер
  • Витамин деген терминді 1912 жылы поляк ғалымы К.Фрунт ұсынған. Ол латынның
  • “vita”- өмір, “amin”- қажетті деген сөздерінен тұрады

Пайдалы, қажетті өнімдерді дайындайтын белгілі бір мамандар:

  • Фармацевт- ол дәрі- дәрмектерді жасайтын маман.
  • Бағбан- жемістерді өсіруші маман.
  • Агроном- ауыл шаруашылығындағы   өнімдерді
  • өсіруші маман.(бидай, арпа, сұлы т .б)
  • Дизайнер-технолог- әр түрлі өсімдіктерден әдемі
  • бұйымдарды безендіретін маман.
  • Аспаз-кондитер- түрлі дәмді тағам дайындайтын    
  • маман.
  • Косметолог – сұлулық, әсемдік маманы.
  • Жұмбақ
  • Қабығы қатты, іші тәтті,
  • Алайық таңдап, ол не?
  • Жер анадан нәр алған
  • Тала елге таралған
  • Ет –сүйектен жаралған
  • Жейді оны таба алған.

Түс жорып көрейік

  • Түске бидай, арпа кіретін болса, онда азық-түлікке арзаншылық болады деген сөз.
  • Егер кісі түсінде жүзім жесе, онда оның өмірде бағы жанады.
  • Егер кісі түсінде қауын немесе қарбыз жесе, онда оның досы байиды.
  • Егер кісі түсінде алма жесе, онда ол өңінде тілегіне жетеді.
  • Егер кісі түсінде шабдалы жеп жүрсе, онда ол екі дүниеде бірдей шат-шадман ғұмыр кешеді. Бұл түс өңге айналу үшін аз дегенде бір күн ораза ұстау керек.
  • Егер кісі түсінде грек жаңғағын жесе, онда өңінде оның ішім-жем қоры мол болады.
  • Егер кісі түсінде анар жесе, онда ол өңінде байиды.
  • Егер кісі түсінде бидай көрсе, онда ол өңінде тілеген тілегіне жетеді.
  • Егер кісі түсінде тары көрсе, онда ол өңінде бақытты болады.
  • Тапсырмалар

Мына жемістерді ажыратып атаңыздар І топ

Мына жемістерді ажыратып атаңыздар ІІ топ

Мына жемістерді ажыратып атаңыздар ІІІ топ

ІІ тапсырма «Ойлы болсаң,озып көр» І топ

ІІ тапсырма «Ойлы болсан, озып көр» ІІ топ

ІІ тапсырма «Ойлы болсан, озып көр» ІІІ топ

ІІІ тапсырма. Берілген жемістерді кестеге топтастырып, бөліп жаз.

  • ІІІ тапсырма. Берілген жемістерді кестеге топтастырып, бөліп жаз.
  • І топ
  • Шырынды жеміс
  • Құрғақ жеміс
  • Қауашақ, жидек, сүйекті шырынды, дәнек, бұршақ қап, жидек тәрізді, алма жемісі, асқабақ жемісі, жаңғақ, бұршаққын

ІІІ тапсрыма. Сызықтық диктант

  • ^ дұрыс - қате
  • ІІ топ
  • Піскен жемістің дәмдік сапасы жоғары әрі тәтті.
  • Нашар піскен жеміс ұзақ сақталады.
  • Үсіген жемістердің дәмдік құндылығы артады.
  • Шырынды жемістер шырыны мол, әрі жұмсақ.
  • Шіріген жемістер адам өмірін ұзартады.
  • Жемістер хош иісті әрі дәмді.

ІІІ тапсырма. Семантикалық карта

  • (Тізімдегі өсімдіктерді жеміс түріне қарай тиісті бағанаға жаз)
  • ІІІ топ
  • 1. Бұршақ ; 2. Қызанақ ; 3. Алма ; 4.Бидай; 5.Орманжаңғақ; 6. Жүгері; 7. Үрмебұршақ; 8.Өрік; 9. Күнбағыс; 10.Көкнәр; 11.Алхоры; 12. Жүзім; 13. Қырыққабат; 14. Қарбыз; 15. Асқабақ;
  • VІ. О Й Қ О Р Ы Т У
  • VІІІ. Ү Й Г Е Т А П С Ы Р М А
  • VІІ. Б А Ғ А Л А У
  • Топ басшыларының жауаптарды
  • белгілеген бетшелерін пайдаланып,
  • оқушыларды бағалау
  • §26 мазмұндау
  • №14 зертханалық жұмыс.
  • Кесте толтыру.
  • Үйге тапсырма:
  • §26 (мазмұндау)
  • №14 зертханалық жұмыс
  • Кесте толтыру
  • Кездескенше

Каталог: uploads -> doc -> 0c0e
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0c0e -> Сабақ Тақырыбы: "Ұқсас қосылғыштарды біріктіру"
0c0e -> Химия мен биология оқыту үрдісіндегі оқшылардың профиль алды мен профильді дайындауы
0c0e -> Ұлт бірлігі – ұлы байлық


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет