Сабақтың тақырыбы: Жолашар, тоқымқағар Мектеп: Жамбыл атындағы мми мұғалімнің аты-жөні: Разбекова С. К



бет1/3
Дата06.03.2020
өлшемі488,76 Kb.
#59669
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
ЖОЛАШАР ТОКЫМКАГАР

Қысқа мерзімді жоспар


Сабақтың тақырыбы: Жолашар, тоқымқағар

Мектеп: Жамбыл атындағы ММИ

Мұғалімнің аты-жөні: Разбекова С.К.

Күні: 05.03.2020

Сынып: 6 «Ә»

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Бөлім атауы

Қазақ халқының әдет - ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз.

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Т 1 - мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау;

ӘТН 4 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану.



Сабақ мақсаттары:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Мәтіннің атауын талқылайды және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды, үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолданады.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтіннің атауын талқылайды және көтерілетін мәселені болжайды; үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарларын түрлендіріп сөйлем құрайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: үстеулерді қатыстырып жинақы мәтін жазады.

Бағалау критерийі

Мәтіннің атауын талқылайды және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды, үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарларын түрлендіріп сөйлем құрайды, үстеулерді қатыстырып жинақы мәтін жазады.

Тілдік мақсат

Тақырыпқа байланысты сөздер мен сөз тіркестері: жолашар, жолаяқ, жоралғы дәстүр, межелеген жер, тоқымқағар.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығы: Тарих, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Қазақ халқының салт- дәстүрін жаңғырту және сақтау.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, өзін-өзі тану.

Алдыңғы оқу

Қазақтың дастарқаны

Сабақтың жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин


Ұйымдастыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Жолаушыға тілек».

«Мозаика» тәсілі арқылы топқа бөлемін.


Қызығушылығын ояту. «Домино» ойыны

Оқушылардың алдына әр түрлі сөздер жазылған қағаз қиынды-лары беріледі. ( Жолың болсын, сапарың сәтті болсын, ақ жол, алдың ашық болсын, ай барып, аман орал, келуіңмен, қош келдің, аман- есен оралуыңмен, қош көрдік, тоқымын шаң болыпты, ұзақ жол жүріпсің).

Сөздерді екі топқа бөлу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады.

ҚБ. Мадақтау сөздер. «Жарайсың, тамаша»

Оқу мақсатымен, критерийлерімен таныстырамын.

«Жолаушыға тілек»

І топ. «Бата»

ІІ топ. «Тілек»

ІІІ топ. «Ниет»

«Жарайсың»,

тамаша!»


Ортасы

3 мин


10 мин

3 мин


5 мин

10 мин


«Сканерлеп оқу» әдісі арқылы мұғалім мәтінді дауыстап оқиды. Оқушылардан мәтінде қандай ұлттық дәстүр сипатталатынын тыңдап, тапсырмалар орындайды.
ТЖ. 1- тапсырма. Оқушылар мәтін атауын талқылайды, көтерілетін мәселеге болжам жасайды.

1-топ. «Қабырғадағы сурет» әдісі арқылы

«Жолашар» ұғымына түсінік береді
2-топ. «Қос жазба» күнделігі арқылы

«Тоқымқағар» ұғымына түсінік береді

Ақпарат

Түсіндірмесі








3-топ. «Ассоциация» әдісі арқылы

Көтерілетін мәселеге болжам жасайды.



Дескриптор

1топ

2 топ

3 топ

мәтінді мұқият тыңдайды;

мәтін атауын талқылайды.

мәтінді мұқият тыңдайды;

мәтін атауын талқылайды.

Көтерілген мәселеге болжам жасайды..

Дескриптор негізінде кері байланыс беру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.


ТЖ. 2- тапсырма. «Сәйкестендіру тесті» арқылы үстеудің мағыналық түрлерін ажыратыңдар.
Мезгіл үстеуі әдейі, жорта

Мекен үстеуі осынша, неғұрлым

Мақсат үстеуі кеше, бүгін

Мөлшер үстеуі төмен, жоғары



Дескриптор

- үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады.


Дескриптор негізінде кері байланыс беру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
ЖЖ. 3- тапсырма. «Ойлан, жұптас-бөліс». Үстеулерге мысалдар жазып, синонимін табады, сөйлем құрайды.


Үстеу

Синоним

Сөйлем

жылдам

тез

Жылдам хабар алғызды.




















Дескриптор

-Үстеулерге мысалдар жазады;

-үстеулердің синонимін табады;

-сөйлем құрайды.

Дескриптор негізінде кері байланыс беру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Ж. 4- тапсырма. Үстеулерді қатыстырып, салт-дәстүрдің біріне жинақы мәтін жазады.

Дескриптор


  • Мәтін құрылымын сақтайды;

  • Сауатты жазады.

Дескриптор негізінде кері байланыс беру арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.

ОӘК материалдары

«Сканерлеп оқу» әдісі


«Қабырғадағы сурет» әдісі

«Қос жазба күнделігі» әдісі

«Ассоциация» әдісі





Сәйкестендіру тесті

«Ойлан, жұптас-бөліс»




«Бас бармақ»




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет