Сабақтың тақырыбы: Күзгі пейзаждың композициясын жасаймыз Сабақтың мақсаты: Бейнелеу өнерін дәріптей отырып, балалардың



бет1/4
Дата22.08.2017
өлшемі383,92 Kb.
#24422
түріСабақ
  1   2   3   4
Бекітемін: Келісемін:

Бастауыш сынып оқу-ісі Мектеп басшысының

жөніндегі орынбасары ғылыми-әдістемелік жөніндегі орынбасары

Ж.Әлиева Қ.Жұмағалиева


Күні: 2.12.2013 ж

Пәні:Бейнелеу өнері

Сабақтың тақырыбы: Күзгі пейзаждың композициясын жасаймыз

Сабақтың мақсаты: Бейнелеу өнерін дәріптей отырып, балалардың
ойлау қабілетін дамыту,өнерді , табиғатты сүюге,әсемдік пен әдемілікке баулу

Білімділік: Оқушылардың пейзаж туралы түсініктерін қалыптастыру.
Табиғатта болатын өзгерістерді, олардың жыл мезгілдерін сипаттайтын басты
ерекшеліктерін түсіндіру.


Дамытушылық: Оқушылардың эстетикалық талғамын, ой қиялын дамыту.
Жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беру барысында, табиғат құбылыстарының өзгеріп отыратынын түсінуге жағдай туғызу. Танымдық қасиеттерін дамытуға мүмкіншілік жасау.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа баули отырып, табиғатты сүйе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ,топпен жұмыс

Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, түсіндіру әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,күз туралы өлеңдер, сөзжұмбақ, «кім шапшаң» ойыны.

Техникалық құралдар: Суреттер, жапырақтар,кілей,суретшілердің суреттері

Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Психологиялық дайындық.

Құтты қонақ келіпті

Төрімізге еніпті,

Амандасу үлкенге,

Тәрбиенің ізеті

Ал, канекей бәріміз

Сәлемдесейік үлкенге.

Сәлеметміздер ме, апайлар!

Балалар кәзір жылдың қай мезгілі? қыс дұрыс айтасыңдар.Онда сендер қыс туралы өлең шумақтрын білемізбе? Онда тыңдап көрелік.

І топ:

Тағы да қыс түсті де,

Тон жамылды қырқалар.

Қайың, терек үстіне

Қона қалды ұлпа қар.

ІІ топ:

Қар жауып тұр себелеп,

Қалтыраған бауларға...

Бейне құйттай көбелек

Қонып жатыр талдарға.
ІІІ топ:

Адырға бар, жарға бар,

Алыпты қар бүркеніп.

Қарға, қарға, қарғалар

Қар үстінде жүр тоңып.



ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

Оқушылардың ашық және тұйық компазицияға салған суреттерін тексеру

ІІІ.Үй тапсырмасын қорытындылау

Сұрақ қою арқылы

І топ: Ашық композиция дегеніміз не?

ІІ топ: Тұйық композиция қалай болады?

ІІІ топ: Композициядағы басты нәрселер

Тұйық немесе жабық компазиция дегеніміз не?



ІV.Жаңа сабақ.

Қызығушылығын ояту- Сәлеметсіңдер ме, балалар! . Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын. Бүгінгі көңіл күйлерің қалай?

Өлең жолдары арқылы бастаймын

Бұл қай кезде болады?
Бұлттар төніп,
Жерге шөгіп,
Дымқыл тұман басады.
Шөп сарғайып,
Өңі тайып,
Дала сұры қашады.
Бой жаза алмай,
Ойнай алмай,
Денең мұздап,тоңады.
Айтыңдаршы,балаларым.
Бұл қай кезде болады? ( Күз айы )
Міне, күздің соңғы айы келді. Тағы да қолға қалам алатын шақ.

Күз тақырыбына арналған өлең шумақтарын білеміз бе? Онда тыңдап көрелік

Күз тақырыбына арналған өлеңдерді балалар оқиды.

І топ:

Алтын, сары, қызыл, көк,

Алуан – алуан жапырақ.

Күзгі бақта күлімдеп,

Көз тартады атырап.

ІІ топ:

Сары алтындай сары күз -

Қамбадағы дәніміз.

Шелек – шелек балымыз,

Ағыл – тегіл ағымыз.
ІІІ топ :

Жайдары күз, жарқын күз,

Аяулы күз, алтын күз.

Дәнге толы ен далам

Дариядай шалқып жүр.
Біздің бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: Күзгі пейзаждың композициясын жасаймыз
Мүғалімнің түсіндірмесі.

Композиция (латын сөзі - kompositio - құрастыру, тәртіпке келтіру) -көркем   шығарманың құрылысы. Көркем әңгіме не поэма, не роман, қайсысын оқысақ та, әр алуан сюжетке құрылады. Сюжет дегеніміз- шығармадағы адамдардың бір-бірімен байланысы, қарым-қатысы, күрес-тартыстары- шығармадағы оқиғаның дамуы..
«Күзгі композиция»

Пейзаж - француз сөзі, табиғатты бейнелеу. Пейзаж дербес жанр ретінде Қытайда, Жапонияда және басқа шығыс елдерінде, сондай-ақ Еуропада дамыған. Пейзаж өнері әр алуан. Кейбір пейзаждар табиғаттың өмірде бар нақты көрінісін бейнелесе, енді біреулері суретшінің қиялынан туады. Ондай шығармалардың бәрінде де суретшілер табиғаттың мінез-құлқын айнытпай беруге тырысады.

Күзгі көрініс

Ұшты талдан жапырақ

Сары көбелек секілді.

Аспанда жай шатырлап,

Тамшы жерде секірді.

Барын беріпе халыққа,

Жұмыстан соң қалжырап,

Дала ұқсайды алысқа,

Дамыл алған маужырап
ӘЛІМБАЕВ МҰЗАФАР

 

 Қазақтың  көрнекті  ақыны  Мұзафар  Әлімбаев  1923  жылы 29  қазанда  Павлодар  облысы  Шарбақты  ауданы  Маралды  ауылында дүниеге келген. Мұзафар  Әлімбаев  -  қазіргі  әл-Фараби  атындағы  Қазақ  ұлттық  уни-верситетінің түлегі (1965), ҚазКСР-нің еңбек сіңірген мәдениет қайраткері (1978),  Қазақстанның  халық  жазушысы  (1994),  Жамбыл  атындағы Халықаралық сыйлықтың иегері (1996).





Левитан Исаак Ильич – Ресей империясының ұлы суретшісі, XIX ғасырдың символизм және модерн жанрындағы қылқалам шебері, дарынды кескіндемеші.  Ол 1860 жылы Литваның Кибарты деген шағын қалашығында дүниеге келген, қаншама атағы шыққан даңқты суреттердің авторы. Исаактың суретші болып қалыптасуына суретші туған ағасының ықпалы көп тиді. Ол Исаакты этюд салар кезде қасынан тастамай, көркем сурет көрмелеріне ертіп, өзімен бірге ала кететін. Исаак 13 жасқа толғанда Кескіндеме, мүсін және сәулет училищесіне қабылданады. Ол 18 жасынан бастап өз суреттерін көрмеге қоя бастады. Көп ұзамай елдің назарын өзіне аударды. Көбінесе Мәскеуде тұрды. 





Каталог: 2016
2016 -> Дәріс №1 Тақырыбы: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Жырымен елін қуантқан Т.Әбдірахманова – 95ж
2016 -> Қазақстанның ірі мемлекет қайраткері, ұлт жанашыры, ел қамқоры, халқымыздың біртуар перзенті
2016 -> Сабақтың тақырыбы Үш бақытым. Мұқағали Мақатаев Туған тілім. Дихан Әбілов Жалпы мақсаты
2016 -> «Алаштану негіздері» таңдау курсы Түсінік хат «Алаштану негіздері»
2016 -> Сабақтың атауы Н.Әлімқұлов Қоңырау Мақсаты
2016 -> Силлабус Пән: Педагогика тарихы Курс: 4 Мамандық: 5В010200 «Бастауышта оқытудың педагогикасы мен әдістемесі» Кредит саны: 2 Экзамен: 7 семестр Семей-2015 «Педагогика тарихы»
2016 -> Қазақстан республикасының білім және ғылым министрлігі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет