Сабақтың тақырыбы Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік экономикалық маңызы Мақсаты : Міндеттері



Дата24.07.2017
өлшемі139,93 Kb.
#21964
түріСабақ
№27 Дихан орта мектебі

7 сынып
Шебер сынып


Тақырыбы:
Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік экономикалық маңызы

Дихан ауылы

2015 жыл

Қысқа мерзімдік сабақ жоспары. 7-сынып



Күні:

31,10,15 ж

Сабақтың тақырыбы

Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеуметтік экономикалық маңызы

Мақсаты :

Міндеттері:



Ұлы Жібек жолы тарихымен танысу. Қазақстан жеріндегі бағыттары мен тармақтары, керуен жолының маңызы, Қазақстанның экономикалық және мәдени дамуына тигізетін әсері туралы түсінік қалыптастыру

Оқушыларға Ұлы Жібек жолының пайда болуын және тек сауда мен шарушылықты дамытушы ғана емес, халықаралық қатынастар мен мәдениет - таратушы жол ретінде маңызын ашып көрсету.


ҚР - ның әлемдегі орнын терең білуге, ой - пікірін кеңейту. Оқушылардың жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру, жүйелі ойлау қабілетін дамыту, өз бетінше қорытынды жасау және шығармашылықпен айналасуына ықпал жасау, бағыт - бағдар беру.
Оқушылардың ой–өрісін дамыта отырып, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, деректер мен өзіндік жұмыстар ұйымдастыруға, пікір айтуға, мәтіндегі негізгі мәселені табуға, өз бетінше жұмыс жасауына бағыт–бағдар беру.

Оқушыларды Отан тарихындағы мәдени құндылықтарды бағалап, қастерлеп, сақтай білуге баулу.

Топтасып жұмыс істей білуге ,өз ойын еркін жеткізуге дағдыландыру .


Күтілетін нәтиже:

Сабақтың типі :

Сабақтың түрі:


Оқушылар Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеумет тік-экономикалық маңызы туралы біледі .

Топта ынтымақтаса отырып жұмыс жасай алады.

Тақырыптың негізгі мәселелерін меңгерту арқылы тарихи оқиғаларға жан-жақты баға береді

Сабақ барысында топ мүшелерінің пікірімен санасады, бір-бірін сыйлауға үйренеді


Жаңа білімді меңгерту

Аралас сабақ



Сабақтақолданылатынматериалдар:

1.Үлестірмелі материалдар

2.Постер, маркер

3.Оқулық.


Оқыту әдістері

Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану

«Еркін талқылау» әдісі «Болжау стр» «Даталар сыры » ,Сәйкестендіру тесті ,Тест, «Тв шоу» «Өз сыңарыңды тап» ойыны, «Ойлаудың алты қалпағы» әдісі




Кіріктірілген модуль:

Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Талантты дарынды балаларды оқыту,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау ,АКТ, СТО

Дереккөздер:

«Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару» Алматы 2014.

Сабақтыңжоспары :

1Ұйымдастыру кезеңі .Қызығушылықты ояту

2.Үй тапсырмасын сұрау

3.Жаңа сабақ .мағынаны тану

4.Жаңа сабақты бекіту

5.Үй тапсырмасын беру

6.Оқушы әрекетін және сабақ барысын бағалау

7.Кері байланыс

8.Сабақтан кейінгі ойтолғаныс

Сабақ бойыншамұғалім мен оқушы әрекеті.




І.Оқушыларғапсихологиялықахуалтуғызу (3 мин)

Мұғалімніңіс - әрекеті

Оқушыныңісәрекеті

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын.

Мозайка әдісі бойынша суреттермен 3 топқа бөлемін .

1-Керуен тобы,

2-Сауда жолы тобы,

3-Көне шаҺар тобы.


Оқушылармен амандасып түгелдеймін.Шаттық шеңберінен кейін, оқушыларды 3 топқа бөліп алып ,сабақты бастаймын

Оқушылар ұйымдастыру кезеңіне қатысады.бір-бірімен амандасып , топқа бөлінеді

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау

(8 мин)


«Өз сыңарыңды тап » әдісі


Ой шақыру үшін берілетін тапсырма

Оқушыларды топқа бөлген мозаика парақшаларындағы сұрақтарға назар аударуын тапсырамын.

Берілген сұрақтарға жауап беруін сұраймын .

І топ тапсырмасы :

Ұлы жібек жолы

топтастыру .

ІІ топ тапсырмасы :

2 топ


Жауабын тап. Картадан көрсет

1-топ:


  • Бз-дың І-ХІХғ аралығында өмір сүрген бұл қала тарихи-археологиялық нысанның бірі ретіде “Мәдени мұра” мемлекеттік бағдарламасына енді.

Ірі қалалық орталық болған бұл қала алғаш 629 жылы Сюань Цзянның сапарнамасында “Ақ өзен бойындағы қала” ретінде аталады. Зерттеушілер қала топонимінің этимологиясына байланысты соғды тілінен алынған “Ақ су” деген мағынаны ұсынады. Кейінірек, М.Қашғари былай дейді: “әл-Мәдине әл Байда”. (ИСПИДЖАБ)

  • Бұл қала жазба деректерде VІ ғ бастап белгілі. VІІғ өзінде-ақ қала Ұлы Жібек жолының торабындағы орталық ретінде маңызды роль атқарған. 568 ж түрік қағаны Дизабул Иштемидің қол астындағы осы қалаға Византия императоры ІІ Юстинианның Земарх Киликийский басшылық еткен елшілігі келген. Қала алдымен Түргеш, кейін Қарлұқ қағанатының орталығы болған (ТАРАЗ)



3-топтапсырмасы : Қазақстандағы сілемдері
Қазақстан, Жетісу ..........



Оқушы өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді .Берілген проблемалық сұрақтарға әр топ мүшелері өз еркімен жауабын айтады.

ІІІ.Жаңа сабаққа кіріспе 20 мин

  1. «Ой қозғау» 4 мин

Оқушыларға бейнефильм көрсету.

Мағынаны тану (16 мин)

1)«Еркін талқылау » әдісі

І топ Постер жасау

ІІ топ «Тв шоу»

ІІІ топ . «Ойлаудың алты қалпағы»әдісі



Мұғалім сөзі:

Оқушылар тақтадан не көрдіңдер?

Ұлы жібек жолының Қазақстанға тигізген әсері жайында не айтуға болады ?

Жібек жолының маңыздылығы жайында неа йтуға болады ?

Ал неліктен бұл жолды Экономикалық жағынан маңызды жол деп айтады қалай ойлайсыңдар ?


Ия,ендеше бүгінгі біздің өтейін деп отырған тақырыбымыз

« Ұлы Жібек Жолының Қазақстан үшін әлеумет тік-экономикалық маңызы» жайында болмпақ.

Топпен жұмыс

1)Оқығанын құрдастарына түсіндіру

І топ Ұлы Жібек жолының маңыздылығы тақырыбына постер жасау .

ІІ топ Тақырыпқа тв шоу дайындау .

ІІІ топ «Ойлаудың алты қалпағы» арқылы тақырыпты талқылау

1 топ .Берілген тақырыпқа постер жасау, оны қорғайды..

2-топ.Тақырыпқа шоу ұйымдастырады.

3.Топ алты қалпаққа салып талқылайды .


Топтық бағалау .

Басбармақ арқылы бағалау.

Шапалақ ,мадақтау .


ІҮ.Жаңа сабақты бекіту (8 мин.)

1.Сәйкестендіру тесті

2. «Даталар сыры»

3. «Жібек жолы –ынтымақтастық жолы»



Оқушылардың бүгінгі сабақтың ізденуді қажет ететін тұстары туралы ой-қорыту және пысықтау арқылы сабақты қорытындылау.

1.сәйкестендіру тесті.




Жібек жолы басталған аймақ

Жетісу

Жібек жолының Қазақстандағы Солтүстік-шығыс тармақ арқылы Монғолияға Мөңке хандығына барып қайтқан елші

Қытай

Жібек өндіруді дамытып, Қытаймен бәсекеге түскен ел

Соғды

Ұлы Жібек Жолының шығысқа шығатын басты қақпасы

Жапония

Ұлы Жібек Жолының Батысқа шығатынын басты қақпасы

Хуанхэ

Жібек жолы туралы жазба деректер қалдырған ел

Оңтүстік Қазақстан

Осы уақытқа дейін жібек өндіру туралы соғды тілінде жазылған қолжазбалар сақталған ел

Рубрук

2..Даталар сыры

  • Б.з.б. ІІ ғасырдың ортасы-

  • Б.з.б. І ғасырдың ортасы-

  • VІ ғасыр-

  • 586 жыл-

.3 «Жібек жолы –ынтымақтастық жолы» тақырыбына эссе жазу




Жеке жұмыс

Жұптық жұмыс



Ү.Үйге тапсырма(1 мин)

Тақырып мазмұнымен толық танысу.

  • 72-бет мазмұнын оқу

Ұлы Жібек жолының Қазақстан үшін

әлеуметтік экономикалық маңызы




Жеке жұмыс.

ҮІ.Бағалау (3 мин)

Басбармақ әдісі .

Бір шапалақ ,мадақтау .

1.Критерий бойынша топтық бағалау

2.Жиынтық бағалау



Топтықбағалау.

ҮІІ.Рефлексия(2мин)


Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазу үшін стикерлер тарату

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу

Күні:
Тексерілді:


Топтық бағалау парақшасы


Топтың аты -------------------
Топ басшысы


Топ мүшелері

Үй тапсырмасы

Топтық тапсыпма

Сәйкестендіру тесті

Даталар сыры

Эссе

Қорытынды































































































































№1,№2- тапсырма бойынша топтық жұмысты бағалау критерийлері :

толық ашылды-3 ұпай,жартылай -2 ұпай ,түсініксіз болды-0 ұпай .

№3 ,№4 тапсырма бойынша бағалау критерийлері:

Тапсырманы орындау белсенділігі

Белсенді -3 ұпай , Орташа -2 ұпай , Мүлдем жауап бермеді -0 ұпай

25-16-ұпай –баға -5

16-10 ұпай – баға -4

10 ұпайдан төмен -3

Топтық бағалау парақшасы
Топтың аты -------------------
Топ басшысы


Топ мүшелері

Үй тапсырмасы

Топтық тапсыпма

Сәйкестендіру тесті

Даталар сыры

Эссе

Қорытынды































































































































№1,№2- тапсырма бойынша топтық жұмысты бағалау критерийлері :

толық ашылды-3 ұпай,жартылай -2 ұпай ,түсініксіз болды-0 ұпай .

№3 ,№4 тапсырма бойынша бағалау критерийлері:

Тапсырманы орындау белсенділігі

Белсенді -3 ұпай , Орташа -2 ұпай , Мүлдем жауап бермеді -0 ұпай

25-16-ұпай –баға -5

16-10 ұпай – баға -4

10 ұпайдан төмен -3

Топтық бағалау парақшасы
Топтың аты -------------------
Топ басшысы


Топ мүшелері

Үй тапсырмасы

Топтық тапсыпма

Сәйкестендіру тесті

Даталар сыры

Эссе

Қорытынды































































































































№1,№2- тапсырма бойынша топтық жұмысты бағалау критерийлері :

толық ашылды-3 ұпай,жартылай -2 ұпай ,түсініксіз болды-0 ұпай .

№3 ,№4 тапсырма бойынша бағалау критерийлері:

Тапсырманы орындау белсенділігі

Белсенді -3 ұпай , Орташа -2 ұпай , Мүлдем жауап бермеді -0 ұпай

25-16-ұпай –баға -5



16-10 ұпай – баға -4

10 ұпайдан төмен -3
Каталог: uploads -> doc -> 1002
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
1002 -> Сабақ Тақырыбы: Біз «Медеуге» барамыз Мектебі: №31 орта мектеп
1002 -> Жамбыл облысы, Талас ауданы, Қызылауіт ауылы Химия пәнінің мұғалімі Айдаралиевыа Х. С
1002 -> Сабақтың тақырыбы: С. Торайғыров «Арыстан мен тышқан»


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет