Сабақтың тақырыбы: Прозадағы махаббат пен абырой



Дата26.08.2017
өлшемі113,65 Kb.
#28338
түріСабақ

Сабақ жоспары

Мерзімі:

Сынып: 8 (L1)

Бөлім: А.Сейдімбеков «Аққыз»

Сабақтың тақырыбы: Прозадағы махаббат пен абырой


Мектеп – Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Пән мұғалімі: Димисанова Алтынай Батырханқызы

Қатысқан оқушылар – 24

Қатыспағандар -



Белгілі бір оқыту мақсаты:

Осы сабақтың сол мақсатқа жеткізуде тигізетін үлесі



А/И1 Әдебиетті оқу және түсіну.

Т/Ж6 Әдеби шығармаларға негізделген өзіндік жауап.



Сабақтың мақсаты

Әдеби кейіпкердің мінезін анықтап, диалог пен монолог түрінде идеялармен бөліседі, оқиға желісі мен кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне баға береді.

Тілдік міндеттер

Көркем әдебиет стилі, ауызекі сөйлеу стилі

Алдыңғы білім




Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

Оқыту ресурстары

Басы

1 минут


2 минут

3 минут


4 минут

Сабақты бастамас бұрын оқушылар назарына сурет ұсынамын. «Болжа» әдісі арқылы оқушылар өз беттерінше суреттегі адамға мінездеме жасайды.






Ол кім?


«Топтастыру» арқылы оқушылар жауаптарын қызыл түспен жазып шығамыз. (қолына кітап ұстаған, журналист, өнер адамы, ақын болуы мүмкін т.б). Содан соң, төмендегі ақпараттық мәтінде екіге бөліп, оқушыларды жұптастырамын.
Көрнекті әдебиеттанушы, сөз киесі қонған қаламгер, халқымыздың өр рухының, өнегелі салтын, өрелі қалпының аса көрнекті өкілі, өнертануға өлшеусіз үлес қосқан ұлылықтың үлгісіндей болған тарихшы, журналист, этнограф ғалымдарымыздың бірі - Ақселеу Сланұлы Сейдімбек.

Ақселеу – ұлан - ғайыр сахарамызды түгел шолып, қат-қабат тарихымызды терең қаузап ділмар тілмен толғайтын ғұлама ғалым, үлкен парасат иесі екені мәлім. Ғасырларда есесі кеткен еліміздің өнерін өрнектеп, тарихын түгендеп, дәстүрін дәуірлеткен ағамыздың туғанына биыл 70 жыл толып отыр.
Бұл мәліметтерді оқып болған соң оқушылар қара түспен нақты жауаптарды жазады. Оқушылар назарына А.Сейдімбектің «Аққыз» шығармасы жазылған кітап көрсетіліп, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.


Интербелсенді тақта


Ортасы

10 минут
10 минут

5 минут


Оқушылар шығарма бөліктері арқылы топқа бөлінеді. Әр топта төрт оқушыдан алты бөлікке бөлінген шығарманың алғашқы алты бөлімін осылай оқып шығады.

Тапсырма:



  1. Оқиға болған жерді баяндайды.

  2. Оқиға желісін қысқаша мазмұндайды.

  3. Мәтіндегі бейтаныс сөздерге түсінік береді.




Оқыту мақсаты

Критерий

лер

Дескрипторлар

Жетті

Талпынады

Қоры-

тынды

жетті

Талпынады


ОМ 2


Д

1. Шығарма желісі бойынша мазмұндайды













2. Таңсық сөздердің мағынасын ашады







3. Өз пікірін білдіріп, өмірмен байланыстырады








С-критерииі. Жазылым. Жеке жұмыс. (180-200 сөз)

Кей-кейде «махаббатты қазақтан артық қадірлейтін халық жоқ» деп күпінеміз. Расында, махаббат – достықтың, тату – тәттіліктің, құрмет – ізеттің асқар шыңы. Онсыз өмірдің мәні, қызығы, құны жоқ. Ата-бабамыз оны сезімдердің биігіне балады. Бірақ осы сезімнің қадір-қасиеті қазіргі қоғамымыз үшін өз мәнін жоғалтып бара жатқандай…
Жаһандану үрдісі келді де, ғасырлар бойы ақын-шайырлардың жыр-дастанына арқау болған адамзат үшін асыл құндылықтың құнын көк тиын етті. Прокатка берілетін кейбір бейнетаспа сыртында: «16 жасқа дейінгі адамдарға көруге тыйым салынады» деп тайға таңба басқандай баттитып жазып қоятынын білеміз. Бірақ оған шектеу қойып жатқан ересектер жоқ. Сонда бүгінгі күні махаббат пен абырой мәселесі өз құнын расында да жоғалтып бара жатыр ма?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Оқыту мақсаты

Критерий

лер

Дескрипторлар

Жетті

Талпынады

Қоры-

тынды

жетті

Талпынады


ОМ 3


С

1. Сауатты, әрі таза жазады













2. Өз пікірін білдіріп, өмірмен байланыстырады







3. Сөз көлемін сақтайды.








Ақселеу Сейдімбеков «Аққыз» повесі. А-1991


Соңы

5 минут


F Өзін-өзі бағалау

Үй тапсырмасы: Алғашқы абзац бойынша шағын сурет салу

Кері байланыс (смайликтер арқылы сабақтан алған әсерін белгілеу).


Түрлі-түсті стикерлер

Қосымша мәлімет

Рефлексия

Сабақ / оқыту мақсаты қолжетімді болды ма? Оқушылар нені білді? Сыныпта қандай ахуал қалыптасты? Уақыт бойынша үлгердім бе? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма? Болса неге?



Бұл бөлімді сабақ бойынша

ойларыңызды білдіру үшін пайдаланыңыз.

Сол бағанада берілген сұрақтарға жауап беру

арқылы өзіңіздің сабағыңыз жайлы пікіріңізді білдіріңіз



Оқу мақсаты қолжетімді болды. Сыныпта ынтымақтастық ахуал қалыптасып, әр оқушы өз деңгейінде еркін пікір білдірді. Уақыт бойынша үлгердім және жоспарлаған тапсырмаларды да оқушылар дер кезінде істеп отырды. Сабақ жоспарынан ауытқушылық болған жоқ, себебі кластың деңгейін жақсы білгендіктен, сол уақытқа сай тапсырма әзірлеп келген болатынмын. Оқушылар бірін-бірі толықтырып отырды. Сабақ жоспарлағанда алдыма қойған мақсатыма жеттім.


Қорытынды бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және

оқыту жайлы ойланыңыз)?

1. Берілген жағдаят бойынша шешу жолын іздегенде оқушылар белсенді болды.
2. Қандай екі жағдай сабақты жақсырақ өткізуге мүмкіндік

берер еді (сабақ беру және оқыту жайлы ойланыңыз)?

1: Оқушылар нақты аргументтер келтіріп, өз ойларын білдіріп, өмірмен байланыстырса деймін.
Жалпы сынып немесе жеке оқушылар жайлы мен не білдім?

Оқушылар махаббат пен абыройды сақтау, оны намысқа тырысып қорғаудың қадірін түсінеді.

Келесі сабақтарға дайындалу барысында бұл мәлімет қандай көмегін бере алады?

Мақсатымыз бір болғандықтан, келесі сабағымызда бірлесе отырып, яғни жұптық және жеке жұмыстар жүргіземін деп ойлаймын. Бұның өзі көп көмегін берері сөзсіз.




Қалыптастырушы бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:

Класы:

Мерзімі:

Бөлім: А.Сейдімбеков «Аққыз»

Сабақтың тақырыбы: Прозадағы махаббат пен абырой

Критерииі: С. Жазылым.

Бағалау дискрипторы:


Оқыту мақсаты

Критерий

лер

Дескрипторлар

Жетті

Талпынады

Қоры-

тынды

жетті

Талпынады


ОМ 3


С

1. Сауатты, әрі таза жазады













2. Өз пікірін білдіріп, өмірмен байланыстырады







3. Сөз көлемін сақтайды.








Тапсырма. Берілген ойды өз пікіріңмен жалғастырыңыз. (180-200 сөз)

Кей-кейде «махаббатты қазақтан артық қадірлейтін халық жоқ» деп күпінеміз. Расында, махаббат – достықтың, тату – тәттіліктің, құрмет – ізеттің асқар шыңы. Онсыз өмірдің мәні, қызығы, құны жоқ. Ата-бабамыз оны сезімдердің биігіне балады. Бірақ осы сезімнің қадір-қасиеті қазіргі қоғамымыз үшін өз мәнін жоғалтып бара жатқандай…
Жаһандану үрдісі келді де, ғасырлар бойы ақын-шайырлардың жыр-дастанына арқау болған адамзат үшін асыл құндылықтың құнын көк тиын етті. Прокатка берілетін кейбір бейнетаспа сыртында: «16 жасқа дейінгі адамдарға көруге тыйым салынады» деп тайға таңба басқандай баттитып жазып қоятынын білеміз. Бірақ оған шектеу қойып жатқан ересектер жоқ. Сонда бүгінгі күні махаббат пен абырой мәселесі өз құнын расында да жоғалтып бара жатыр ма?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Каталог: 2015
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Талғат Амангелдіұлы Мұсабаев Қазақстанның ұлттық ғарыш агенттігінің төрағасы. Ғарышкер, техника ғылымдарының докторы
2015 -> Сабақтың тақырыбы: Реактивті қозғалыс Сабақтың мақсаты: Білімділік: Реактивті қозғалыс туралы түсінік беру
2015 -> Сабақың мақсаты: Білімділік
2015 -> БАҒдарламасы қазақ филологиясы кафедрасы Орал-2014
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Реферат kz Қазақша рефераттар сайты Жердегі сұлулықтың мекені
2015 -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
2015 -> Абай және кітапхана
2015 -> «Бәріде Жеңіс үшін!!! Шығыстың қос шынары» Сыныбы: 7 Мақсаты
2015 -> Сабақтың атауы Құлын мінген бала Мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет