Сабақтың тақырыбы Рационал сандарды көбейту



Дата15.11.2019
өлшемі0,5 Mb.
#51839
түріСабақ
Байланысты:
5-апта Химиялық байланыс, Жүнісжан А.Ж.-6

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Абай атындағы мектеп гимназия Күні:14.11 Мұғалімнің аты-жөні: Жанузах Т

Сынып: 6 Ә

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Рационал сандарды көбейту


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

6.1.2.15. Рационал сандарды көбейтуді орындайды

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Таңбалары әр түрлі екі санды және таңбалары бірдей екі санды көбейте алады;

Таңбалары әр түрлі, таңбалары бірдей екі санды көбейту ережесін тұжырымдай алады;

Кейбір есептеулерді ауызша орындай алады.



Оқушылардың басым бөлігі:

Таңбалары әр түрлі және таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісін табуды біледі, есептер шығаруда қолдана алады.



Кейбір оқушылар:

Тaқырып бойыншa мысaлдaр келтіріп, есеп құрaстырa aлaды;

Күрделі деңгейде берілген жаттығуларды орындай алады.


Бағалау критерийі

Таңбалары әр түрлі екі сандарды көбейте алады;

Екі теріс санның көбейту ережесін айта алады;




Тілдік мақсаттар


Оқытудың тілдік мақсаттары:

Рационал сандарды көбейту ережесін біледі және тұжырымдай алады.



Пәндік лексика және терминология:

Натурал сан, бүтін сан, рационал сан, көбейту, көбейтінді, қосылғыш, оң сан, теріс сан, тақ сан, жұп сан, минус, плюс.



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Натурал сан дегеніміз....

  • Бүтін сан дегеніміз....

  • Рационал сан дегеніміз.....

  • Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту ..........үшін

  • Екі теріс санды көбейту.............үшін

  • Көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса...... тең

Пәнаралық байланыс

география

Алдыңғы білім


Натурал сандар, бүтін сандар, жай бөлшектер,ондық бөлшектер, қосу, азайту.




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы:


І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен өзге тілдерде амандасу арқылы сабаққа назарларын аудару



II. Топқа бөлу:

ІІІ. Үй жұмысын тексеру: «Жұптасу» тәсілі

№458 Жауаптары : 1) 5 және 5 2) 13 және 13






Сабақтың ортасы

/2 мин/


Ребусты шеше отырып,оқушыларды өтілетін жаңа тақырыпқа жетелеймін. Ребустың шешімін тапқаннан кейін, оқушыларға тақырып хабарланады.

Жауабы: Рационал сандарды көбейту

Жаңа сабақ

1-тапсырма: Топтық жұмыс

"Джигсо" әдісі: Берілген тақырыптарын топта талқылап, елшілер басқа топтарға түсіндіреді.

Оң сандар-Таңбалары әр түрлі сандарды көбейтуді;

Теріс сандар – Екі теріс санды көбейтуді;

Рационал сандар – Теріс көбейткіштердің саны жұп, тақ болу жағдайын.

Қалыптастырушы бағалау: «Қол белгісі».
2-тапсырма: Жұптық жұмыс

Белсенді оқытудың «Қорытынды шығару және есте сақтау» тәсілі.

№471/1,6/

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі

472



Саралап оқыту бойынша «Тапсырма» әдісі.

Дескриптор:

- Таңбалары әр түрлі және таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісін табуды біледі, есептер шығаруда қолдана алады.

- Кейбір есептеулерді ауызша орындай алады;

-Тақырып мазмұнын аша алады;

-Ой-тұжырымын шығара алады;

-Тақырыпты өзге қырынан аша біледі;



-Күрделі деңгейде берілген жаттығуларды орындай алады.

4-тапсырма:

Жұптық жұмыс: «Серпілген сауал» әдісімен оқушылар тыңдаған ақпаратты қалай түсінгендерін білу үшін допты бір-біріне лақтыра отырып, ауызша сұрақ есептерге жауап береді және келесі оқушыға сұрағын қояды.

Қалыптастырушы бағалау: Ауызша бағалау.






Математика-6 сынып

Т.А.Алдамұратова

Доп


Сабақтың соңы:

/5 мин/


Кері байланыс: «Қосу, Алу, Қызықты» әдісі.

Қосу

Алу

Қызықты












Үйге тапсырма: №118


Кесте

СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



3-тапсырма: Жеке жұмыс

Саралап оқыту бойынша «Тапсырма» әдісі.



Барынша қолдау көрсету:

Қол жетімді тапсырмалар беру, тірек сөздер мен жетекші сұрақтар ұсыну, мадақтау.



Орташа қолдау көрсету:

Басқаларына қарағанда жылдам орындайтын, тез жұмыс істейтін оқушыларға саралаудың қарқын тәсілі бойынша деңгейлік тапсырма беріледі.



Қолдау көрсету аз:

Қабілеті жоғары оқушыларды әрдайым қолдап отырамын.

Оқушының білімінің жоғары ілгерілеуіне ықпал жасайтындай жекеленген тапсырмаларды орындауға итермелейтін шығармашылық жұмыстар істеуге талпындырамын.


  1. «Мадақтау сэндвичі» бағалау әдісін үй тапсырмасын тексеруде «жұптық

жұмыс» тапсырмасында қолданамын. Бұл әдістің ұтымды тұсы- әрбір оқушыны назардан тыс қалдырмай, өзінің әс-әрекетіне қарай мадақтау көрсету арқылы сабаққа деген құлшынысын арттыру.

  1. Қалыптастырушы бағалаудың «Қол белгісі» әдісін қолданамын.

Себебі, бағалаудағы қол белгілеріне сүйеніп, жаңа сабақтың қай деңгейге жеткенін сабақтауға және тақырыпты пысықтауға немесе әлі де жетілдіру керектігін білуге болады. Оқушылардан тақырыпты түсінгендігін я түсінбегендігін қол белгілері арқылы арқылы көрсетуді сұрау.

  1. Бағалаудың «Бағдаршам» әдісін қолданамын.

Тиімділігі-оқушылардың қолдарындағы карточка түстерін көтеруде қаншалықты түсінгендерін, не түсініксіз екендігін анықтаймын. Бұл арқылы тақырыпты әлі пысықтау қажет екенін немесе әлі де жетілдіру керектігін байқауға болады.

Жасыл карточка көтерген оқушылар – барлығын түсінді. - Не түсіндіңіз?

Сары және қызыл карточка көтергендер: - Сіздерге не түсініксіз?


  1. Дескриптор арқылы бағалау.

Тиімділігі: Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді.

Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында өздерінің сабақ бойында алған білімдерін пайдаланып, деңгейлеріне қарай тапсырмаларды таңдайды.

Осы тәсіл арқылы барынша қолдау көрсетуді, орташа қолдау көрсетуді және қолдау көрсетуді аз қажет ететін оқушылар сараланады.

5. «Жарайсың! Өте жақсы! Мен күткеннен де жақсы! Керегі дәл осы!» сөздері арқылы қолдау көрсетіп немесе «Тағы да ойланып көр! Сенің қолыңнан келеді!» сияқты сөз тіркестерін қолданып, ауызша бағалау жүргіземін. Бір-біріне сауал есептер қойдырту арқылы оқушылар жылдамдыққа, шапшаңдыққа, тез ойлауға дағдыланады.


  1. Кері байланыс: «Қосу, Алу, Қызықты» әдісі бойынша сабақ барысында

оқушылардың алған білімдерін қорытындылау үшін кесте толтырту.

Тиімділігі-оқушылар өз беттерінше ой қорытады, ойларын ашық, еркін білдіре алады. Сабақ бойында алған әсерлерін, білімдерін ашық жеткізе алады. Қорытындыларына сүйене отырып, болашақта осы тақырып бойынша сабақ жоспарлауыма қандай мәселені ескеру керек екендігін назарға алынады.


АКТ-ны пайдалануда оқушылардың қауіпсіздік ережесін сақталуын қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?



Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет