Сабақтың тақырыбы: Сөзжасам Сабақтың мақсаттары



Дата26.08.2017
өлшемі61,54 Kb.
#27891
түріСабақ
Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №18 орта мектеп мемлекеттік мекемесі.

Қазақ тілі және әдебиет пәні мұғалімі Қосанова Баян Бисенбаевна.

Сабақтың тақырыбы: Сөзжасам

Сабақтың мақсаттары: 

Білімділік: Сөзжасам туралы мағлұмат беру, сөзжасамның жасалу жолдарынан алған білімдерін пысықтау, мысалдар арқылы дәлелдей білуге үйрету

Дамытушылық: Алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын қалыптастыру,өз бетінше сөзжасаманың жасалу жолдарын ажырата білуге дағыдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды тілдік- эстетикалық сезімге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа  білімді меңгеру, игерілген білімді пысықтау.

Сабақтың түрі:   Түрлендірілген аралас сабақ

 

Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,түсіндіру, сын-тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері (семантикалық карта,Инсерт кестесі) 



Пәнаралық байланыс: информатика

Көрнекіліктер: слайд, сызбалар

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: сынып кезекшісімен жұмыс, өтілетін сабақ тақырыбы, мақсат- міндеттерімен таныстыру.

2. Үй тапсырмасын пысықтау.

Қималар бойынша сұрақтарға жауап береді. Шеңбердегі сұрақтар:

1. Екпін дегеніміз не?

2. Екпін нешеге бөлінеді?

3. Сөз екпіні дегеніміз не?

4. Ой екпіні дегеніміз не?

5. Тіркес екпіні дегеніміз не?

6. Тіл туралы үш мақал

ІІІ. Жаңа сабақ : Бүгін сабақта біз сөзжасам және оның жасалу жолдарымен танысамыз.

Лексикалық жолмен жасалған туынды сөздер

Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздер

Екі сөзді біріктіру арқылы жасалған туынды сөздер Екі сөздің қосарлануы арқылы жасалған туынды сөздер Екі сөзді тіркестіру арқылы жасалған туынды сөздер

Тұтқа : 1) Есіктің тұтқасы

2)Өмірдің тұтқасы

Құлақ: 1)Адамның құлағы;

2) Қазанның құлағы

 Қара: 1)қара шаш – заттың түсін білдіріп тұр;

2) тақтаға қара- қимыл-әрекетті білдіріп тұр

Түбір+ сөз тудырушы жұрнақтар

оқу- әдістемелік Маңғыстау облысы  

Он жеті

Мың тоғыз жүз жиырма бес



Сөз таптары

Қара-торы, 

мал шаруашылығы

ІҮ. Оқулықпен жұмыс: 

355-жаттығу.Мына сөздердің қайсысы түбір,қайсысы жаңа мағынаға ие болған туынды сөз екенін айтыңдар.

Жер,жер серігі, бұлт, кемпірқосақ, күн, күн сәулесі,аспан, көкжиек,жұмыс,жұмысшы,жұрт, ағайын-жұрт,жер-көк,тау-тас.

Ү. Жаңа сабақты меңгеру. слайд№3

Семантикалық карта №1

Мысалдар Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөз Екі сөзді біріктіру арқылы жасалған туынды сөз Екі сөздің қосарлануы арқылы

жасалған туынды сөз Екі сөзді тіркестіру арқылы

жасалған туынды сөз Лексикалық жолмен жасалған 

туынды сөз

Семантикалық карта №2

Мысалдар Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөз Екі сөзді біріктіру арқылы жасалған туынды сөз Екі сөздңі қосарлануы арқылы

жасалған туынды сөз Екі сөзді тіркестіру арқылы

жасалған туынды сөз Лексикалық жолмен жасалған 

туынды сөз

ҮІ Бекіту:  Суретпен  жұмыс.  Слайд №4

1. Суретші, биші, күйші                              (жұрнақ арқылы)

2. Атжарыс                                                     (екі сөзді біріктіру арқылы)

3. Ыдыс-аяқ                                                  (Қосарлану арқылы)

4. Күн сәулесі                                               (тіркесу арқылы)

5. 1)  Жаз мезгілінің суреті

2) Жазу жазып отырған баланың суреті  (лексикалық жолмен жасалған)

 

ҮІІ Бекіту:  Қорытынды: слайд №5



Сабағымызда қолданатын келесі әдіс ИНСЕРТ, яғни түртіп алу стратегиясы арқылы бүгінгі сабақта не білдік және бұл сабаққа дейін не білгенмін деген сұрақтарға жауап бере отырып сабағымызды қорытындылаймыз.

Инсерт кестесі

Білетінім Мен үшін жаңалық Мені таң қалдырады «?»

ҮІІІ. Үй тапсырмасы:  слайд №6

1. Өткен тақырып бойынша сөзжұмбақ құрастырып келу

2. 359-шы жаттығу



Сабақтың тақырыбы: Сөзжасам

Сабақтың мақсаттары: 

Білімділік: Сөзжасам туралы мағлұмат беру, сөзжасамның жасалу жолдарынан алған білімдерін пысықтау, мысалдар арқылы дәлелдей білуге үйрету

Дамытушылық: Алған білімдерін кеңейтіп, жаңа дағдысын қалыптастыру,өз бетінше сөзжасаманың жасалу жолдарын ажырата білуге дағыдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды тілдік- эстетикалық сезімге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа  білімді меңгеру, игерілген білімді пысықтау.

Сабақтың түрі:   Түрлендірілген аралас сабақ

 

Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,түсіндіру, сын-тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері (семантикалық карта,Инсерт кестесі) 



Пәнаралық байланыс: информатика

Көрнекіліктер: слайд, сызбалар

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: сынып кезекшісімен жұмыс, өтілетін сабақ тақырыбы, мақсат- міндеттерімен таныстыру.

2. Үй тапсырмасын пысықтау.

Қималар бойынша сұрақтарға жауап береді. Шеңбердегі сұрақтар:

1. Екпін дегеніміз не?

2. Екпін нешеге бөлінеді?

3. Сөз екпіні дегеніміз не?

4. Ой екпіні дегеніміз не?

5. Тіркес екпіні дегеніміз не?

6. Тіл туралы үш мақал

ІІІ. Жаңа сабақ : Бүгін сабақта біз сөзжасам және оның жасалу жолдарымен танысамыз.

Лексикалық жолмен жасалған туынды сөздер

Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздер

Екі сөзді біріктіру арқылы жасалған туынды сөздер Екі сөздің қосарлануы арқылы жасалған туынды сөздер Екі сөзді тіркестіру арқылы жасалған туынды сөздер

Тұтқа : 1) Есіктің тұтқасы; 

2)Өмірдің тұтқасы

Құлақ: 1)Адамның құлағы;

2) Қазанның құлағы

 Қара: 1)қара шаш – заттың түсін білдіріп тұр;

2) тақтаға қара- қимыл-әрекетті білдіріп тұр

Түбір+ сөз тудырушы жұрнақтар

оқу- әдістемелік Маңғыстау облысы  

Он жеті

Мың тоғыз жүз жиырма бес



Сөз таптары

Қара-торы, 

мал шаруашылығы

ІҮ. Оқулықпен жұмыс: 

355-жаттығу.Мына сөздердің қайсысы түбір,қайсысы жаңа мағынаға ие болған туынды сөз екенін айтыңдар.

Жер,жер серігі, бұлт, кемпірқосақ, күн, күн сәулесі,аспан, көкжиек,жұмыс,жұмысшы,жұрт, ағайын-жұрт,жер-көк,тау-тас.

Ү. Жаңа сабақты меңгеру. слайд№3

Семантикалық карта №1

Мысалдар Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөз Екі сөзді біріктіру арқылы жасалған туынды сөз Екі сөздің қосарлануы арқылы

жасалған туынды сөз Екі сөзді тіркестіру арқылы

жасалған туынды сөз Лексикалық жолмен жасалған 

туынды сөз

Семантикалық карта №2

Мысалдар Жұрнақ арқылы жасалған туынды сөз Екі сөзді біріктіру арқылы жасалған туынды сөз Екі сөздңі қосарлануы арқылы

жасалған туынды сөз Екі сөзді тіркестіру арқылы

жасалған туынды сөз Лексикалық жолмен жасалған 

туынды сөз

ҮІ Бекіту:  Суретпен  жұмыс.  Слайд №4

1. Суретші, биші, күйші                              (жұрнақ арқылы)

2. Атжарыс                                                     (екі сөзді біріктіру арқылы)

3. Ыдыс-аяқ                                                  (Қосарлану арқылы)

4. Күн сәулесі                                               (тіркесу арқылы)

5. 1)  Жаз мезгілінің суреті

2) Жазу жазып отырған баланың суреті  (лексикалық жолмен жасалған)

 

ҮІІ Бекіту:  Қорытынды: слайд №5



Сабағымызда қолданатын келесі әдіс ИНСЕРТ, яғни түртіп алу стратегиясы арқылы бүгінгі сабақта не білдік және бұл сабаққа дейін не білгенмін деген сұрақтарға жауап бере отырып сабағымызды қорытындылаймыз.

Инсерт кестесі

Білетінім Мен үшін жаңалық Мені таң қалдырады «?»

ҮІІІ. Үй тапсырмасы:  слайд №6



1. Өткен тақырып бойынша сөзжұмбақ құрастырып келу

2. 359-шы жаттығу
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет