Сабақтың түрі: Аралас сабақ Ұйымдастыру ІІ үй тапсырмасын тексеру



бет1/2
Дата31.12.2019
өлшемі33,05 Kb.
#55004
түріСабақ
  1   2


Тақырыбы:Сызықтық теңдеулер жүйесін Крамер әдісімен шешу.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ

1.Ұйымдастыру

ІІ Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ Білімдерді жан-жақты тексеру

IV Білімдерді қабылдауға даярлау. Мақсат және міндеттерді құру.

V Жаңа білімдерді меңгеру

VI Жаңа білімді меңгеруін тексеру

VII Білімді бекіту

VIII Үй тапсырмасы жайында мәлімет






Сабақтың мақсаты:

1. Сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің әдістерін үйрету, Крамер әдісімен жүйенің шешімдерін табуды үйрету.
2. Оқушылардың теорияда алған білімдерін есептер шығаруда қолдана алуға машықтандыру.

3. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін арттыру, ойын дұрыс жеткізе білуге және кәсіби біліктілікке тәрбиелеу.



Сабақта қолданылатын көрнекіліктер мен әдебиеттер: слайдтар, интерактивті тақта;
Жоғары математика Н.С.Саханов, Б.С.Жаңбырбаев (1993)
Высшая математика в упражнениях и задачах П.Е.Данко, А.Г.Попов


Сабақ барысы


І. Ұйымдастыру:

Білімгерлерді сабаққа даярлау,сабаққа деген қызығушылықтарын ояту,сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды әзірлеу, «7Т»-ның


сақталуын еске түсіру: тәртіп,талап,тазалық,тыныштық,татулық,төзімділік,терең ой.


Ескертулер:

Оқушылар сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды әзірлеп, «7т»-ның сақталуын еске түсіреді.




ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
III.Өткен тақырыптар бойынша білімдерді жан-жақты тексеру
1. Матрица дегеніміз не?
2. Матрицалардың түрлері
3. Анықтауштар және оның қасиеттері
4. Анықтауыштарды есептеу схемасы
5. Матрицаға қолданылатын амалдар(қосу,азайту,санға көбейту)
6.Минор анықтамасы

7. Алгебралық толықтауыш формуласы

8. Кері матрица ұғымы

9.Алгебралық сызықтық теңдеулер жүйесін кері матрицалық әдіспен шешу формуласы



IV. Жаңа білімді қабылдауға даярлау, мақсат қою
V. Жаңа білімді меңгеру
Сызықтық теңдеулер жүйесін Крамер әдісімен шешу.

Бізекінші ретті теңдеулер жүйесін қарастырайық .


∆ - та жүйеден алынған А матрицасының анықтауышы болсын. ∆=

Егер ∆ тең емес 0 болса , онда жүйенің жалғыз шешімі болады ол мына формула арқылы аныңталады

1 -А матрицасынан алынған 1- ші бағанын бос мүшенің бағанымен ауыстыруынан шыққан анықтауышты айтамыз.

2-А матрицасынан алынған 2- ші бағанын бос мүшенің бағанымен ауыстыруынан шыққан анықтауышты айтамыз.

1 , ∆2 көмекші анықтауыштар∆1=2=

Егер ∆ тең емес 0 болса , онда жүйенің жалғыз шешімі болады ол мына формула арқылы аныңталады

Х1= ; Х2=;

Мысалы:

∆==10-9=1

1= =5-12=-7

2= =8-3=5

Х1== -7

Х2== 5

Жауабы: (-7; 5)

Үшінші ретті теңдеулер жүйесін қарастырайық:





∆=1=2=3=

Х1=2= ; Х3=;

Мысалы:

∆==(-1+1-1)-(1+1+1)=-1-3=-4

1==(-6+7+3)-(-7+3+6)=4-2=2

2==(3-6+7)-(-3+7+6)=-4-10=-6



3==(-7-3+6)-(6+7+3)=-4-16=-20

Х1= = = = 0,5Х2= = = =1,5Х3== = 5

Жауабы: (0,5; 1,5; 5)



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет