Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Ш. Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі Химиялық реакциялар: Мұғалімнің аты-жөні



Дата24.10.2019
өлшемі26,09 Kb.
#50583
Байланысты:
сабақ жоспары (1)
gl-ashi-sabadoc

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Ш. Смаханұлы атындағы №44 орта мектебі

Химиялық реакциялар: Мұғалімнің аты-жөні: Аманбаева З.Д

Күні: 30.01.2019ж Қатыспағандар саны:

Сынып: 7 «В» Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.№9 зертханалық тәжірибе « Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі »

Оқу мақсаты

7.2.2.1 – сұйытылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау

7.2.2.2 – сұйытылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру




Сабақтың мақсаты

Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін білу. Сутектің сапалық реакциясын зерттеу.


Бағалау критерийі

  • табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілерін біледі;

  • химиялық индикаторларды, олардың түсінің өзгеруін, рН мәндерін біле алады;

.

Тілдік мақсаттар

Қышқыл және сілті ерітінділерін бір-бірінен индикатордың көмегімен ажыратуды үйренеді, зерттейді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

ерітінді, бейтарап, бейтараптану, өртке қауіпсіз, жану, сынау, қауіпсіздік/қауіпсіз емес/қауіпті, араластыру, төгу, көзді қорғау құралы, қауіпсіздіктің қажетті талаптары



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі...

Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі...

Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз керек/ керек емес




Құндылықтарды дарыту

Ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта


Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Шаттық шеңбері» тренингі өткізіледі.
«Change» карточкаларды таратып элементтердің ағылшын тіліндегі атауларын қайталаймыз.
Сутек – Hydrogen

Оттек – Oxygen

Азот – Nitrogen

Көміртек – Carbon

Темір – Iron

Сынап – Mercury

Күкірт – Sulfur

Магний – Magnesium

Мыс – Copper

Хлор – Chlorine

Фтор – Fluorine

Бром – Bromine

Йод – Iodine

Кремний – Silicon

Бор – Boron

Химия – Chemistry

Материя – Matter

Қоспа – Mixture

Элемент – Element

Атом – Atom


Бағалау « Бағдаршам »

Карточкалар



Сабақтың ортасы

30 минут




«Сәйкестендіру» әдісі арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында талқылау жүргізіледі. Оқулықпен жұмыс жасалады.


Кальций оксиді

H2O

Су

Ca(OH)2

Кальций гидроксиді

HCl

Фосфор (V) оксиді

CaO

Тұз қышқылы

HNO3

Азот қышқылы

FeCl2

Натрий гидроксиді

MgCl2

Магний хлориді

Na(OH)2

Мырыш хлориді

P2O5

Темір (II) хлориді

ZnCl2



Бағалау «Аяқталмаған сөйлем» әдісі

№9 зертханалық тәжірибе «Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі»


Реактивтер: мырыш,тұз қышқылы.
Химиялық ыдыстар мен құрал-жабдықтар: сынауық – 1 дана.
Жұмыс барысы: Сынауыққа мырыштың бір түйірін салып, үстіне бірнеше тамшы тұз қышқылын тамызыңдар. Металдардың белсенділік қатарындағы орнына сәйкес осы металл мен тұз қышқылы арасында химиялық реакцияның жүруіне болжам жасаңдар. Байқалған құбылысты түсіндіріңдер.
Бағалау: «Бесбармақ»

Стикерлер, плакат



Сабақтың соңы

2 минут


Рефлексия. «Қызық. Қиын. Құнды» ойларын жазу.
Үй тапсырмасы. Қышқылдардың химиялық қасиеттері. Есептер шығару.
Бағалау.







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады



Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?



1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет