Математика (ашық сабақ) Санды және әріпті өрнектер



Дата13.02.2017
өлшемі113,94 Kb.
#9050
түріСабақ
Солтүстік Қазақстан облысы

Мағжан Жұмабаев ауданы

№4 Булаево орта мектебі

Математика

(ашық сабақ)

Санды және әріпті өрнектер

қайталау сабағы

3-сынып

Сынып жетекшісі:Избасарова Р.Т.

Сабақ тақырыбы:Санды және әріпті өрнектер (Қайталау сабағы)

Сабақ мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға санды және әріпті өрнектер туралы ақпараттар беру.

Дамытушылық: Оқушылардың оқу танымдық және ойын іс әрекетін қатыстыру арқылы пәнге деген қызығушылықтарын, белсенділіктерін, ой өрісін дамыту.

Білім алу

Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, қамқорлыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, тапсырма, суреттер, ребус, Венн диаграммасы, топтастыру,



Сабақтың түрі: Жаңа сабақ 

Пәнаралық байланыс: ана тілі, математика, , қазақ тіл.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ойын, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі: Таныстыру

Психологиялық дайындық:

Біздің мақсатымыз

Білім алу

Біздің міндетіміз

Еңбек ету

5-ке қолды жеткізу

1,2,3,

Бойға жинап күш

Математиканы бастаймыз

Білімнен біз қашпаймыз.

Қызығушылықты ояту:

Гүл шоғымен бүгінгі сабаққа жақсы тілектер тілеу

Оқушыларды топқа бөлу

60-8*4 8*9+28 Міне осындай сандар мен амал таңбаларынан құралған өрнектерді санды өрнектер дейміз.

А+40          50+с           с-400         

Математикада белгісіз санның орнына әріп жазады.

Осы өрнектер неден құралып тұр?

Мұндай құрамында әрпі бар өрнекті әріпті өрнек дейміз?  13 – слайд



Оқулықпен жұмыс

№1 Мына жазбаларды қай топтарға бөлуге болады?

Бір бағанға санды өрнектерді жазып ,олардың мәнін тап.Екінші бағанға әріпті өрнектерді жаз

1.Тақтамен жұмыс

І топ Санды өрнек                

 124+68+45=237         



(56-654)-451= 259

a+456

d-456

c-d+a

ІІ  топ  Теңсіздік

124+68+45?                 (56+654)-451      47<123       c-d+a          d-456



III топТеңдік

A+456


650+85-480

D+150


956-452

500-k


IV-топ Әріпті өрнек

45+а


526+18:20

d*9


257+169

k-45


2 Әріпті өрнектердің мәнін тап

 І топ



D

6

7

8

9

10

d*9

 

 

 

 

 

ІІ топ

R

6

7

8

9

10

R*8

 

 

 

 

 

III топ


D

6

7

8

9

10

d+150

 

 

 

 

 

IV топ

R

6

7

8

9

10

500-R

 

 

 

 

 

3.Сөзжұмбақ шешу. Топтық жұмыс

1.      «Кем» ұғымынына қарсы ұғым.

2.      Кіші ұғымына қарсы ұғым.

3.      Сол ұғымына қарсы ұғым.

4.      Екінші разрядтың атауы.

5.      Ұзындық  өлшем бірлігі.

6.      Уақыт өлшем бірлігі.


 

у

 

 

 

М

А

Л

О

И

Р

К

о

н

м

н

Т

Е

Ң

Д

Е

У

Ы

н

 

Ы

Т

т

Қ

 

қ

р

 

  Сергіту сәті (хормен) 

 №3 Есептерді шығар.

1-топ


а) Әррқайсысының массасы 8 кг болатын 6 дорба картоп сатып алынды. 24 кг жұмсалды. Неше килограмм картоп қалды.?

Сатып алынды – 8 кг – 6 д (к)- ?кг                   Шешуі: 8кг*6= 48 кг (картоп)

Жұмсалды – 24 кг (к)                                           48кг-24кг=24кг (картоп)

Қалды - ? кг (к)                                        Жауабы: 24 кг картоп қалды.      

 2-топ

ә) Бөшкеде 100 литр су болды. Одан 7 литрден   9 шелек су алынды бөшкеде неше литр су қалды?

Болды - 100л су                                       Шешуі: 7л * 9 = 63л (су)

Алынды – 7 л 9 ш су - ?л                                      100 - 63 = 37 л (су)

Қалды - ? л су                                          Жауабы: Бөшкеде 37 л су қалды.

3-топ

 Б)Бөшкеде  100 л  су бар еді. Оның үстіне 7 литрден 5 шелек су құйылды.Бөшкедегі су неше литр болды?



Болды - 10 0л су                                      Шешуі: 7л * 5 = 35 л (су)

                                             ? л су            100 + 35 = 135 л (су)

Құйылды–7 л 9 ш су -?                           Жауабы: Бөшкеде 135 л су болды.       

4-топ


в) d бума қағаз сатып алынды, олардың әрқайсысына k парақ бар. b парақ жұмсалды. Неше парақ қағаз қалды?    

 Сатып алынды –d бума Шешуі:b-(k-b) 60-(45-15)=30

Бар –к парақ Жауабы:30 парақ қағаз қалды.

Жұмсалды-b 

Қалды-?                            

4 «Кім жылдам ?». Орындаған тапсырмаң қанша болса, өзіңе сонша бал қой. 20 – слайд

4*8,            5*9,            5*7,            4*2,            56:7,

81:9,           16:8,           7*8,            9*6,            9*3,

0*2,            4:2,             5*9,            0:2,             0*2,

5                     Венн  диаграммасымен   жұмыс

Бос орынға кестедегі сандарды қоя отырып, өрнектер жаз. Тимді тәсілмен есепте.

86+123+57+34=300

86+14+57+4=161

86+114+57+43=300

86+213+57+214=570

Үйге тапсырма: №6,7 23 – слайд

 Қорытынды: Семантикалық карта. Әр жауаптың қасына қосу таңбасын қой.  



Тапсырма

Санды өрнек 

Теңдеу

Әріпті өрнек

80 + 60

 

 

 

Х * 5=15

 

 

 

С + 60

 

 

 

100 - 80

 

 

 

10 : х = 2

 

 

 

а * 90

 

 

 

Бағалау: Сабаққа қатысқан оқушыларды бағалау.Бағалау парағы арқылы бағалау.

а) Әррқайсысының массасы 8 кг болатын 6 дорба картоп сатып алынды. 24 кг жұмсалды. Неше килограмм картоп қалды.?

ә) Бөшкеде 100 литр су болды. Одан 7 литрден   9 шелек су алынды бөшкеде неше литр су қалды?

 

Б)Бөшкеде  100 л  су бар еді. Оның үстіне 7 литрден 5 шелек су құйылды.Бөшкедегі су неше литр болды?




в) d бума қағаз сатып алынды, олардың әрқайсысына k парақ бар. b парақ жұмсалды. Неше парақ қағаз қалды?    


236000000120

4*8,            5*9,            5*7,            4*2,            56:7,

81:9,           16:8,           7*8,            9*6,            9*3,

0*2,            4:2,             5*9,            0:2,             0*2,

4*8,            5*9,            5*7,            4*2,            56:7,

81:9,           16:8,           7*8,            9*6,            9*3,

0*2,            4:2,             5*9,            0:2,             0*2,

4*8,            5*9,            5*7,            4*2,            56:7,

81:9,           16:8,           7*8,            9*6,            9*3,

0*2,            4:2,             5*9,            0:2,             0*2,

4*8,            5*9,            5*7,            4*2,            56:7,

81:9,           16:8,           7*8,            9*6,            9*3,

0*2,            4:2,             5*9,            0:2,             0*2,

4*8,            5*9,            5*7,            4*2,            56:7,

81:9,           16:8,           7*8,            9*6,            9*3,

0*2,            4:2,             5*9,            0:2,             0*2,

Бағалау парағы

Оқушының аты жөні

Үй тапсырмасы

Тақтамен жұмыс

Әріпті өрнектердің мәні

Сөзжұмбақ шешу

Сөзді есептер

Кім жылдам

Венн диограммасы
















































































































































86+ +57+ =


123 34


123 34

123 34


123 34
Каталог: uploads -> doc -> 0f75
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f75 -> Сабақтың №18 Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбалардың түрлері Сабақтың мақсаты: Білімділік
0f75 -> Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі №22 жалпы орта мектеп коммуналдық мекемесі Тақырыбы
0f75 -> Тәрбие сағат тақырыбы: 1 желтоқсан Тұңғыш Президент күні


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет