Сабақ тақырыбы : 1 санымен амалдар орындау Мақал халық даналығы Бөлім



Дата27.11.2019
өлшемі76,97 Kb.
#52473
түріСабақ
Байланысты:
1 санымен амалдар орындау


Пәні : Математика

Мектеп : 138 гимназия, Бостандық ауданы

Күні:02. 03. 2018 жыл

Мұғалім: Абдуллаева Гулсум Мубараковна

Сынып: 2

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы :


1 санымен амалдар орындау

Мақал – халық даналығы

Бөлім:

2.2. Алгебра элементтері

Бөлімшесі:

2.1. Cандық және әріптік өрнектер

Ортақ тақырып:

Салт- дәстүр және ауыз әдебиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты:

2.2.1.4. Cанды 1-ге кобейту және болу жагдайларын әріптік теңдік түрінде : а х 1 = a; a : 1= a көрсету.

Сабақ мақсаты:

Санды 1-ге көбейту мен бөлу жағдайларын әріптік теңдік түрінде көрсету және салт- дәстүр және ауыз әдебиетінің бір түрі мақалдың мағынасын ашу.


Бағалау критерийлері:

Барлық оқушылар :

  • әріптік теңдік түрінде а х 1 = a; a : 1= a көрсетеді;

  • амалдардың орындалу рентін айтады;

  • көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастыра алады;

Көптеген оқушылар:

  • есептерге сызба таңдап оларды екі амалмен шығатындай етіп толықтырады және шығарады;

  • алдында өтілген көбейту кестелерін және олардың заңдылықтарын біледі.

  • Kөбейтуді бөлумен тексереді.

Кейбір оқушылар:

  • баған түрінде есептеп, тексереді;

  • өрнек құрастырып, мәнін табады;




Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер : жүйек, есе кем, кем, есе артық, ересек.

«Ағаш тамырымен, адам досымен мықты» мақалының мазмұнын ашу



Ортақ тақырыпты ашу сұрақтары :

  • Санды 1-ге кобейту және болу жагдайларын түсіндір

  • Салт- дәстүр дегеніміз не?

  • Ауыз әдебиетінің түрлерін ата.

  • Мақалдың мазмұнын қалай түсінесіңдер?

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Көбейткіш пен көбейтіндінің мәнін салыстыр?

  • Кез келген санды 1-ге және 1-ді кез келген санға көбейткенде қандай сан шығады?

  • Бұлар неше амалмен шығарылатын есептер?

Ишара: «Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Тамаша!», «Талпын», «Дайындал» т. б.

Құндылықтарды дарыту


Мақалдың мағынасын түсіну арқылы оқушылардың бойына ұлттық құндылықты сіңіру. «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының екінші құндылығы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім дәстүрін сақтап, ұлғайтып ұрпақтан ұрпаққа берілетінін ұғындыру. (Бұл идея сабақтың өн бойында іске асады)


Пәнаралық байланыстар


Ұлттық дүниетаным, дүниетану, әдебиеттік оқу, дене шынықтыру,музыка.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта,парақшалар, кестелер, дискі,сурет, бағалау мен сергіту түрлері, смайликтер, т.б.

Бастапқы білім


Теңдік пен теңсіздік, санды және әріпті өрнектер


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут


Ширату жаттығулары

  1. «Мақалдың жалғасын тап» (Шеңбер бойында тұрып, достық пен бірлік және ынтымақ туралы мақалдың жалғасын айтады, бір-бірін қайталамайды).

1-топ - «Бірлік»

2-топ – «Достық»

3-топ – «Ынтымақ»

Достық туралы слайд көрсетіледі




Сабақтың ортасы

35 минут


«Біліміңді сына» ДиалогОсы сұрақтар арқылы оқушылардың білімін тексеру.

-Теңдік дегеніміз не?32 + 37 = 69; 46 – 30 = 16

-Теңсіздік дегеніміз не?100 > 90; 60 < 70

-Санды өрнек дегеніміз не? 900 + (700 – 600)

-Әріпті өрнек дегеніміз не? b + (12 + 40)

-Санды1-ге, 1-ді санға көбейткенде қандай сан шығады?



Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Оқулықпен жұмыс

«Орындап көр» әдісі. Жұппен жұмыс(Оқулық, 56-б)

Өрнектердің мәнін өсу ретіне қарай орналастырып мақалды құрастырады.

27: 3 = 9ағаш3 х 9 = 27адам

6 х 3 = 18тамырымен 5 х 8 = 40досымен

9 х 5 = 45 мықты

«Ағаш тамырымен, адам досымен мықты» мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?



Дескриптор:

- өрнектің мәнін өсу ретімен орналастырады;

- сурет кімдер туралы екенін айтады;

- мақалдың мағынасын түсіндіреді.



ҚБ.«Қол шапалақтау»

Топпен зерттеу жұмысы «Проблемалық жағдаят»

( әр топ өз ішінде зерттеп талқылайды)

Достарыңмен бірге зертте. Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысымен алмастырып есепте. Екінші көбейткіш пен көбейтіндінің мәнін салыстыр. Қандай қорытынды жасауға болады?

1. Мысалдар:

6 х 3 = 6 + 6 + 6 = 18 3 х 9 = 9 + 9 + 9 = 27



2.Жаңаны ашу, түсіндіру.

1 х 2 = 2 1 х 6 = 6

1 х 3 = 3 1 х 7 = 7

1 х 4 = 4 1 х 8 = 8

1 х 5 = 5 1 х 9 = 9

Топ басшысы ережені бүкіл сыныпқа түсіндіреді.



3. Ереже:

Кез келген санды 1- ге және 1-ді кез-келген санга көбейткенде сол санның өзі шығады

а х 1 = а

а:1 = а

Дескриптор:

-көбейтуді қосылғыштардың қосындысымен алмастырады;

-көбейткіш пен көбейтіндінің мәнін салыстырады, қорытынды жасайды.



ҚБ. «Бас бармақ»
Дәптермен жұмыс

(52 беттегі 1-тапсырма.Жаңа тақырыпқа байл.)

1 санымен көбейтуге және бөлуге өзара байланысты мысалдар құрастырады.



Мысалдар:

І топ ІІ топ ІІІ топ

1 х 2 = 2 1 х 5 = 5 1 х 9 = 9

2 х 1 = 2 5 х 1 = 5 9 х 1 = 9

2: 1 = 2 5 : 1 = 5 9 : 1 = 9

2 : 2 = 1 5 : 5 = 1 9 : 9 = 1

Дескриптор:


  • жаңа тақырыпты түсінеді;

  • түсінгендерін жұмыс дәптерінде орындайды;

  • қорытынды жасайды.

ҚБ.«Бағдаршам». Топ басшысы топ мүшелерініңдәптердегі жұмысын тексереді және бағалайды.
Топтық жұмыс Постер қорғау

Оқулық, 2-тапсырма, 57- бет

Есептерге сызба таңда. Оларды екі амалмен шығатындай сұрақтармен толықтыр және шығар.



Ітоп.

а)Сырым 8 жүйек, ал Санжар одан 2 есе кем жүйек суғарды.

. . . неше жүйек суғарды?

Ш: 8 : 2 + 8 = 12

Ж екеуі 12 жүйек суғарды.

ІІ топ.

ә) Мақсат 12 кг алма, ал Әнуар одан 4 кг кем алма жинады.



. . . неше кг алма жинады?

Ш: (12 – 4) + 12 = 20

Ж: екеуі 20 кг алма жинады.

ІІІ топ.

б) Серуенге 5 ересек адам, ал олардан 3 есе артық балалар шықты. Неше . . . серуенге шықты?

Ш: 5 х 3 + 5 = 20

Ж: 20 адам серуенге шықты.



Дескриптор:

  • екі амалмен шығатындай сұрақтармен толықтырады;

  • есептің шешуі мен жауабын табады;

  • есептерге тиісті сызбаны дұрыс таңдайды.

  • Түсінгендерін дәлелдеу барысында постер қорғайды.

ҚБ. “Жапондық бағалау»

О о о – «5» М м м – «4» У у у – «3» деп бағаланады
Сергіту сәті.«Қазағым» әнініңырғағынабилейді (Музыка қосылады).
Тақтамен жұмыс «Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін»

(Оқулық, 57- бет, 3-тапсырма)

Баған түрінде есептеп, дұрыстығын тексер.



І топ ІІ топ ІІІ топ

100 – 24=76 19 + 6 = 25 50 + 17 = 67

61 – 49 = 12 60 – 13 = 47 57 + 13 = 70

29 + 21= 50 55 + 35= 90 70 – 14 = 56

17 + 53 = 70 61 + 19 = 80 40 – 18 = 22

Топ басшысы тексереді.Топтан үш оқушы шығыпүш бағанды тақтада орындайды.



Дескриптор:

- баған түрінде есептейді;

- дұрыстығын тексереді.



Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір тілек»
Жұппен жұмыс

5 – тапсырма

а)Өрнек құрастырып, оның мәнін тап.

ең үлкен екі таңбалы сан мен 77-нің айырмасына ең кіші екі таңбалы санды қос.

(99 – 77) + 10 = 32

ә) Өрнектердің мәнін тап.

15 + а – 13а = 5; a = 10; a = 30

15 + 5 – 13 = 7

15 + 10 – 13 = 12


b – 2 + 18b = 32; b = 43; b = 52

32 – 2 + 18 = 12

43 – 2 + 18 = 59

52 – 2 + 18 = 68



Дескриптор :

- өрнек құрастырады ;

- өрнектердің мәнін табады.

Қ.Б.«Смайликтер» арқылы бағалау
Ойын.«Математикалық балық аулау»

Ойынның барысын мұғалім түсіндіреді.Әр топтан оқушулар шығып, балық артындағы тапсырмаға жауап береді.


Өз біліміңді тексер!

(Жұмыс дәптері, 53-бет, 2-тапсырма)



1-топ.

а) Арқан тартудан жарысқа қатысқан балалар 4 командаға бөлінді. Әр командада 6 баладан болды.Жарысқа барлығы неше бала қатысты?

Ш: 4 х 6 = 24

Ж: жарысқа 24 бала қатысты.



2- топ.

ә) Арқан тартудан жарысқа 24 бала қатысты. Олардан әр командада балалардың саны бірдей болатындай 4 команда құрды.Әр командада неше бала бар?

Ш: 24 : 4 = 6

Ж: әр командада 6 бала бар.



3- топ.

б)24 бала 6 баладан бөлінді. Жарысқа неше команда қатысты?

Ш: 24 : 6 = 4

Ж: жарысқа 4 команда қатысты.



Дескриптор:

  • кері есеп екенін түсінеді;

- есептің шартын жазады;

- шешуі мен жауабын табады.



ҚБ.«Жетістіктер жолағы»

(Өз білімін тексеріп, дәптердің 54-бетіндегі жолақты белгілейді)


Интербелсенді тақта


Ауладағы достар

«Қол шапалақтау»


Мысалдар жазылған

(көбейту)

парақшалары беріледі
Интербелсенді тақтамен түсіндіреді

«Бас бармақ»

№ 3 жұмыс дәптері, 52-бет

Топ ішінде бағалау

«Бағдаршам»

Сызба парақшалары таратылады

(әр топқа)
Интербелсенді тақтадан көрсетіледі

Оқулықтағы сызба

Постер

АКТ



Интербелсенді тақтада бағанмен жазылып тұрады

Топта, тақтада орындайды

«Екі жұлдыз бір тілек»

Парақшалар таратылады



«Смайликтер»


«Арқан тартыс»

Ойыны

«Жетістіктер жолағы»




Сабақтың соңы

2минут



Кері байланыс. «Кемпірқосақ»

  • Мен бүгін не үйрендім ?

  • Маған не ұнады ?

  • Қай тапсырманы дұрыс орындамадым ?

  • Қай жерін түсінбедім ?

«Кемпірқосақ-тың суреті»


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз ?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Оқушыларға тапсырмалар беремін, тапсырмаларды орындау барысында білімдерін дамытамын.Дарынды оқушылар топтағы деңгейі төмен оқушыларға көмектесіп, түсіндіруін қадағалаймын.Ұжыммен, топпен, жұппен жұмыс істеуге көп көңіл бөлемін.


Әр тапсырмадан кейін топты бағалап (ҚБ) отырамын. Тапсырманың соңында бағалаудың мына түрлерін қолданамын:

«Шапалақтау», «Бас бармақ», «Бағдаршам», «Смайликтер», «Жапондық бағалау», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Жетістіктер жолағы».

Сергіту сәтін жасаған кезде , бір-біріне кедергі жасамауын, бидің барысында қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін ескертемін .


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет