Сабақтың тақырыбы 5 сынып «Ауа және оның қасиеті» 6- сынып «Қазақстанның өзен, көлдері»



Дата07.02.2022
өлшемі121,08 Kb.
#92475
түріСабақ
Байланысты:
Байтасова Гулзат Куандыковна 5-6 сынып
Байтасова Гулзат Куандыковна 5-6 сынып

Пәні : Қазақ тілі

Мектеп: Рассвет негізгі орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:
Байтасова Гулзат Куандыковна



Сынып: 5,6- сынып

Қатысқандар: 6
Қатыспағандар:0

Қатысқандар: 6
Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

5 – сынып
«Ауа және оның қасиеті»

6– сынып
«Қазақстанның өзен, көлдері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Ауа және оның қасиеті туралы танып біледі

Қазақстанның өзендері мен көлдері туралы танып біледі

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: мазмұнын түсінеді
Көпшілігі орындай алады:нақты ақпаратты таба алады
Кейбіреуі орындай алады: берілген тапсырмаларды өз бетінше орындай алады

Бағалау критерийі

 Тақырып бойынша берілген тапсырмалар негізінде маңызды ақпаратты анықтайды.

Құндылықтарға баулу

Қоршаған ортаны сақтау, табиғатты қорғау, маңыздылығын түсіну.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, география

Тақырып бойынша алдыңғы білім



5 –сынып
Ауаның маңыздылығы туралы біледі.

6–сынып
Өзен, көлдер туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Басы:



  1. – Амандасу

– Сыныптың көңіл-күйін білу.

  1. Қызығушылықтарын оята отырып сабаққа психологиялық дайындық жасау.

«Шапалақ» әдісін еске түсіріп, орындау
«Шапалақ әдісі»
Ө зіміз үшін – 1 рет
Сыныбымыз үшін - 2
Досымыз үшін - 3
Көңіл күйіміз үшін – 4
Барлығы үшін – көп рет.

Сыныпты « Мозайка» әдісі арқылы екі топқа бөлемін





А3 форматы, Актив студио, интерактивті тақта



Үй тапсырмасы

Актив студияны пайдаланып слайд арқылы интерактивті тақтадан үй тапсырмасын сұрау.Үйге берілген тапсырма «Денелер, заттар, табиғаттағы құбылыстар».
Тапсырма орындау: Тірі және өлі табиғатты топтастырып жазу.

А3 форматына үйге берілген «Жер асты сулары.Минералды сулар» тақырыбын сурет арқылы салып, түсіндіру.
Оқушылардың орындығынын артына түрлі – түсті стикер жабыстыру. Белгісі бар оқушыдан үй тапсырмасын бірінші бастап сұрау.

« Шапалақ ұру» арқылы оқушыларды бағалау



Ортасы

Жаңа сабақты электрондық оқулық арқылы оқушы өз бетімен түсінеді.
Тақырыбы: «Ауа және оның қасиеті»
Тақырып бойынша ауаның қасиеті, оның пайдасы, ауаны зиянды заттардан қорғау, алдын алу шаралары туралы баяндалады.

Жаңа тақырыпты АКТ және мұғалімнің көмегі арқылы түсіндіру.
«Қазақстанның өзен, көлдері»
Тақырыпта жалпы өзен мен көл туралы, сонымен қатар Ертіс, Іле,Жайық,Сырдария өзендері мен Каспий, Арал теңізі, Балқаш көлі туралы баяндалып, қысқаша анықтама беріледі



интерактивті тақта, электронды оқулық

Конверттер, суреттер, А3 форматы, тәжірибеге қажетті құралдар


Плакат, фломастар, стикерлер.



«Жіптегі конверттер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту.
Жіпте ілініп тұрған конверттердің ішінде тақырып бойынша тапсырмалар берілген. Оқушылар конверттерді алып, топпен жұмыстанады.

1-топ: Сары конверттің тапсырмасы: Тәжірибе жүргізу арқылы тақырыпты қасқаша баяндау.
Тәжірибеге қажетті құралдар: Шар, қағаз, стакан мен су, топырақ.
2-топ: Ақ конверттің тапсырмасы:
«Ақиқат немесе Пікір» кестесін толтыру. Кестеде ақиқат жағдайлап және пікірлер айтылады. Оқушы өз бетімен тапсырманы орындайды.

Конверттерде өзен мен көлдің атауы мен суреттері берілген. Суреттерді топтастырып, әр өзен мен көлге сипаттама беру.
1-топ: Көк конверт: Ертіс өзені, Каспий теңізі.
Күлгін конверт:Іле өзені, Балқаш Көлі


2-топ: Қызғылт конверт: Жайық өзеңі, Арал теңізі
Жасыл конверт: Сырдария өзені, Көл.



С майлик арқылы оқушыларды бағалау



Топтық жұмыс
«9 түйінді ой» әдісі арқылы балардың табиғатты, ауаны,
өзен мен көлдерді сақтауға, қорғауға бағытталған идеяларын білу мақсатында өткізу.


Ауа мен өзен,
көлдерді қорғау



  1. ........................................................................................

  2. ........................................................................................

  3. ........................................................................................

  4. ........................................................................................

  5. ........................................................................................

  6. ........................................................................................

  7. ........................................................................................

  8. ........................................................................................

  9. ........................................................................................




« Бас бармақ» арқылы оқушыларды бағалау



Аяғы



Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем»








Үйге тапсырма

5 –сынып
Тақырыпты оқып келу. Маршыруттық карта құру.

6– сынып
Тақырыпты оқып келу.
Тәжірибе жасап, нәтижесін жасау.



Саралу – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.Саралаудың қорытынды тәсіліне байлынысты тапсырмалар ұйымдастырылады

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Оқушылардыңсабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданылған əдіс-тəсілдер: «Смайлик», «Басбармақ», «Шапалақ» ,


Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақта «Қыдырып қайтайық» сергіту сәті өткізіледі, оқушылар сергіту сәтін жасау кезінде бір-бірін қағып кетпейтіндей етіп, араларын ашып орналастыру керек, топқа бөлінгенде топ ережелерін сақтау ескертіледі.

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Оқу мақсаттары шынайы құрылды. Сыныптахы ахуал өте тамаша. Саралау шараларын тиімді пайдалана алдым және уақыт жеткілікті болды. Ешқандай түзетулер енгізбедім.





Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе Оқушылардың бірін-бірі бағалауы
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Тапсырмаларды деңгейлеп беру керектігін түсіндім


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет