Сабақтың тақырыбы Азот. №11зертханалық тәжірибе «Азот молекуласының моделі»



Дата21.12.2021
өлшемі398,13 Kb.
#104434
түріСабақ
Байланысты:
A 9 c 8
5 жылдық жоспар аттестатция 2019-2020doc, A 9 c 8

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (V), 14 (IV) - топ элементтері және олардың қосылыстары



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар: 26

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Азот. №11зертханалық тәжірибе «Азот молекуласының моделі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.1.5-азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсіндіру


Сабақтың

мақсаты

Барлық оқушылар

  • Азоттың қасиеттерін және табиғаттағы азот айналымын түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі

  • Азоттың қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін жазып, талдайды

Кейбір оқушылар

  • Азотқа тән реакция теңдеулеріне талдау жасап, қолдану аясын біледі.

Бағалау критерийі

  • Азоттың периодтық жүйедегі орнын анықтайды

  • Азоттың физикалық қасиеттерін сипаттайды

  • Азоттың химиялық қасиеттерін ажыратады

  • Азоттың табиғаттағы айналымын түсіндіреді

Тілдік мақсаттар


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Азоттың периодтық жүйеде ............. орналасқан

Азоттың физикалық қасиеттері -

Табиғаттағы азот айналымы -

Пәнге қатысты лексика мен терминология

қазақша

орысша

ағылшынша

Азот

азот

nitrogen

Химиялық элемент

Химический элемент

Chemical element

Физикалық қасиеттері

Физические свойства

Physical properties

Химиялық қасиеттері

Химические свойства

Chemical properties




Құндылықтарға

баулу

Сынып оқушыларының бір-бірімен ынтымақтастықта болуы, өмір бойы білім алу және еңбек пен шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Пәнаралық

байланыс

Биология, еңбекке баулу

Алдыңғы білім

8.3А - Химиялық элементтердің периодтық жүйесі.

9.3А - 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

8.00-8.12

2 минут

2 минут


3 минут

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, түгендеу)

Жағымды психологиялық ахуалды тудыру.

«Ыстық лебіз»

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Бiздiң күлкiмiз көңiлдi (қолдарын ерiндерiнiң шетiне жақындатады)

Жеткізсін жылу мен шаттықты (қолдарын жүректерiнiң тұсына қояды)

Бөліскен жақсы ғой өмірді (қолдарын алға созады, саусақтары күн сияқты)

Қуаныш, мейірім, бақытты (қолдарын екі жаққа созады)


Санау әдісімен топқа бөлу.

Оқушылар рет сандарын санау арқылы 2 топқа топтасады.

1-топ: «Азот»

2-топ: «Азот оксидтері»


Үй тапсырмасын тексеру:

«Сенесің бе, сенбейсің бе?» әдісі

(Оқушылар күкірт және күкірт қосылыстары тақырыптары бойынша берілген сұрақтарға тек «иә» немесе «жоқ» деген жауаптарын береді)

1) Сенесің бе сенбейсің бе, табиғатта бейметалдар саны металдарға қарағанда көп емес «иә»

2) сенесің бе сенбейсің бе VIA тобының элементтері халькогендер деп аталады «иә»

3) сенесің бе сенбейсің бе күкірті бар кен орындары Қазақстанда жоқ «жоқ»

4) сенесің бе сенбейсің бе күкірт суда жақсы еритін сары түсті кристалды зат «жоқ»

5) сенесің бе сенбейсің бе күкірт тек тотықтырғыш қасиет көрсетеді «жоқ»

6) сенесің бе сенбейсің бе күкірсутек улы зат, онымен тыныс алса адам тұншығады «иә»

7) сенесің бе сенбейсің бе табиғатта күкірсутек мұнай, жанартау газдары құрамында болады «иә»

8) сенесің бе сенбейсің бе күкірт 4 түрлі оксид түзеді «жоқ»

9) сенесің бе сенбейсің бе күкірт қышқылы үш негізді қышқыл «жоқ»

10) сенесің бе сенбейсің бе күкірт қышқылымен жұмыс істеген кезде қауіпсіздің ережесін қатаң сақтауымыз керек «иә»



ҚБ: «Мадақтау» әдісі.
Қызығушылықты ояту. «Жасырын элемент» әдісі

«Көп» сөзінің антониміне тілсіз жауды тіркесең, көз алдыңда өзгеремін, қажетті тыңайтқышқа айналамын. Мен қай элементпін?

Химиялық элементтердің периодтық жүйесінде азот 2 периодта, 15 (V) – топтың негізгі топшасында орналасқан.





Сабақ тақырыбын жариялау: Азот

Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау

Топқа бөлу

9- сынып оқулығы

http://www.myshared.ru/slide/1328838/



Сабақтың ортасы

8.13-8.34


5 минут

5 минут


6 минут

5 минут



Жаңа сабақ. 1-тапсырма Сыныппен жұмыс (СЖ)

«Идеялар себеті» тақырып бойынша оқушылардың не білетінін қысқаша жаздыру. 3 сөйлем.

 Глосарий

қазақша

орысша

ағылшынша

Азот

азот

nitrogen

Химиялық элемент

Химический элемент

Chemical element

Физикалық қасиеттері

Физические свойства

Physical properties

Химиялық қасиеттері

Химические свойства

Chemical properties

Дескриптор:

  • Оқушылар тақырып бойынша не білетіндерін 3 сөйлем бойынша жазады.

  • Глосарий бойынша жұмыс жасайды.

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
2-тапсырма. «Құрастыр, одан кейін жауап бер» әдісі.

Жеке жұмыс. (Ж)

11 зертханалық тәжірибе «Азот молекуласының моделі»

Оқушылар ермексаз бен шырпының көмегімен азот молекуласынының шарөзекті моделін құрастырады.

Дескриптор:


  • Азот молекуласының шарөзекті моделін құрастырады.

ҚБ: «Қол шапалақ» әдісі
3

+ Н2 =

-тапсырма. ЖЖ «Гүл күлтесін жинау» әдісі. Оқушылар азоттың химиялық қасиеттерін гүлдің күлтесіне жазып сипаттаймыз.




+ B

Ca +


N2







O2 +





+ Si


Дескриптор:

1. Азоттың химиялық қасиеттерін сипаттайды

2. Реакция теңдеулерін жазып, өнімді атайды

ҚБ: «Сөздік бағалау»

4- тапсырма. «Ойлан, Бірік, Бөліс» әдісі. ТЖ суретпен жұмыс

1-топ «Азот» тобы: Азоттың адам үшін маңызын түсіндіреді.

2-топ «Азот оксидтері» тобы: Азоттың табиғаттағы айналымына талдау жасайды.



Дескриптор:


  • азоттың адам үшін маңызын түсінеді.

ҚБ: «Температураны өлшеу» әдісі.

Ермексаз, шырпы

Постер, маркер, А3


Сабақтың соңы

8.35-8.40

5 минут


«Химиялық диктант» әдісі

1) Азоттың ең сыртқы энергетикалық деңгейінде электрон бар.

2) Ақоттың ең жоғарға тотығу дәрежесі

3) Азоттың электрондық формуласы

4) Азоттың ресми ашылған жылы

5) Ауадағы азоттың көлемдік үлесі

6) Азот адам ағзасында %

7) Азот , , газ

8) Бөлме температурасында тек әрекеттеседі

9) Азот және қасиет көрсете алады

10) Адам азотты арқылы алады
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы»




Үйге тапсырма: «Азот» тақырыбын оқу.

«Идеялар себетіне» толыққан білімді нақтылап дәптерге жазып келу.


Үлестірме қағаздар





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Сабақ мақсатын саралай келе мен сабағымды білу, түсіну, қолдану кезеңдері бойынша жүргізуді жоспарладым.

Барынша қолдау:

«Идеялар себеті» тақырып бойынша оқушылардың не білетінін қысқаша жаздыруда.

Орташа қолдау:

Азоттың химиялық қасиеттерін түсіндіруде



Аз қолдау:

Глосарий жасауда
Топтық , жұптық тапсырмаларды орындау барысында қадағалап кері байланыс арқылы саралаймын.

ҚБ: «Мадақтау» әдісі

ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»

ҚБ: «Қол шапалақ» әдісі

ҚБ: «Сөздік бағалау» әдісі.

ҚБ: «Температураны өлшеу» әдісі
Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі.

«Екі жұлдыз, бір тілек» өзара бағалау арқылы оқушылардың сабақты меңгергенін тексереді.

Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара «Температураны өлшеу» әдісі бойынша жетістіктерін айқындау.

Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін дескрипторлар қолдану.




1. Оқу бөлмесі таза, жарық, желдетілген.

2. Оқу құралдары керекті ресурстар өз орнында техникалық қауіпсіздігі сақталған.

3. Қауіпсіздік техникасы ережелері.


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?



Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап берiңiз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

«Мектепке дейінгі шағын орталығы бар Д.Қонаев атындағы орта мектеп» КММ

Ашық сабақ
Тақырыбы: Азот. №11зертханалық тәжірибе «Азот молекуласының моделі»

Пән мұғалімі: А.Б.Раимова


2019-2020 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет