№59 Мектеп-гимназиясы



Дата13.12.2021
өлшемі48,37 Kb.
#125624
Байланысты:
§17. Дисахарид. Сахароза


Білім беру ұйымының атауы

Алматы қаласы Білім басқармасының "№59 Мектеп-гимназиясы" КММ

Пәні:

Химия

Бөлім:

11.2.В Тірі ағза химиясы

Педагогтің аты-жөні:

Байтанова М.Н.

Күні:

29.11.21ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

6-Зертханалық тәжірибе. Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.5.1.17. крахмалға сапалық реакция жүргізу

11.5.1.18 сахароза,крахмал,целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- сахароза,:крахмал,целлюлоза молекуласының формулаларын құрастырады және сахарозаның гидролизі өнімдерін біледі;



Оқушылардың көпшілігі:

-сахарозаның қолданылу салаларын зерттейді;



Кейбір оқушылар:

-сахароза мен глюкозаның химиялық қасиеттерін салыстырады.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

3 мин
Өткен білімді еске түсіру

5 мин


1 мин

Жаңа білім

6 мин

Бекіту


4 мин

6 мин

5 мин

5 мин
5 мин



Кері байланыс

5 мин


Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Оқушылар өзінен кейін отырған оқушыға химиялық тілек айтады.

«Тарсия» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша тапсырма арқылы өткен білімді еске түсіреді


Сабақтың тақырыбын және мақсатын таныстыру



Жаңа тақырыпты түсіндіру

Сахарозаның құрылысын және химиялық қасиеттерін түсіндіру


Тапсырма-1 (ҚБ)

Сахароза молекуласының моделін құрастырыңыз



Тапсырма-2 (ҚБ)

1. Сахарозаның гидролизінің реакция теңдеуін жазыңыз

2. Сахароза гидролизденгенде массасы 270 г глюкоза мен фруктозаның қоспасы түзілді. Гидролизденген сахарозаның массасын есептеңдер
Тапсырма-3 (ҚБ)

Берілген сөйлемдерді толықтырыңыз:

Крахмалдың жалпы формуласы - ..... Крахмалдың макромолекуласы ..... және ..... құрылысты болады. Крахмал ...... реакциясы нәтижесінде алынады. Крахмал ыстық суда ісініп, .... түзеді. Крахмалға қарағанда .... ағзаға оңай сіңіріледі.


Тапсырма-4 (ҚБ)

Венн диаграммасы арқылы сахароза мен глюкозаның құрылымы мен химиялық қасиеттерін салыстырыңыз


7 зертханалық жұмыс «Крахмалға сапалық реакция»

1. Йод ерітіндісін 10 есе сумен сұйылтып, алынған ерітіндімен картоп, ақ нан тілімін, тіс пастасының құрамында крахмалдың бар-жоғын тексеріңдер.

2. Крахмал клейстерін дайындап, оның ыстық күйде және салқын күйде йодпен әрекеттесуін тексеріңдер.

Бағалау

Үй тапсырмасы: 74-бет, 1,2,3-есептер


«Шабадан, ет тартқыш, себет» кері байланыс


Психологиялық ахуал арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтып, көңіл күйлерін ретке келтіреді.
Қағаз қиындыларында-ғы сұрақтар мен жауаптарды үйлестіреді

Ақпараттарды және реакция теңдеулерін дәптерге жазады

Ермексаздан сахароза молекуласының моделін жасайды

Сахарозаның гидролизі реакция теңдеуін жазып, есептер шығарады

Крахмалдың қасиеттерін зерттейді

Глюкоза мен сахарозаның айырмашылықтары мен ұсастықтарын табады.

Сабақтан алған әсерлеріне кері байланыс береді


Дескриптор:

•глюкозаның қасиеттерін біледі – 1 балл;



Дескриптор:

•сахароза молекуласының формаларын құрастырады – 2 балл;



Дескриптор:

•сахароза гидролизі өнімдерін біледі – 3 балл;



Дескриптор:

Крахмалға байланысты ақпараттар жинақтайды–1 балл;



Дескриптор:

•сахароза мен глюкозаның қасиеттерін салыстырады– 3 балл;



Психология-лық ахуал

Оқулық


Презентация

«Шабадан, ет тартқыш, себет»



кері байланыс парағы



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет