Бөлімдері бірдей ралас сандарды қосу және азайтуды орындауды; бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу және азайтуды орындауды түсіндіру; есептершығаруға дағдыландыру
Сабақтың мақсаты
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Аралас сандардың бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігін ажырата алады. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосады және азайтады
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосады және азайта алады.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Есептерді шығаруда тиімді тәсілдерді қолданады
Ұйымдастыру сәті Сәлемдесу, түгендеу
Ой толғау. Өткен сабақты қайталау. Сұрақ-жауап 1.Фигураның қандай бөлігі боялған.
2.Аралас сан дегеніміз не?
3. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
4бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
5.Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазыңыз.24/7
6. Натурал санды аралас сан түрінде жазыңыз.5
7.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады?
8.Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады?
Жаңа сабақ минут
Ой толғау .Аралас сандарды қосу және азайту
Бөлімдері бірдей аралас сандардың қосындысын табу үшін, аралас сандардың бүтін бөліктерін жеке, бөлшек бөліктерін жеке қосып, қосындыны аралас сан түрінде жазу керек. Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін: 1)Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек. 2)Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу ережесі бойынша қосу амалы орындалады
Оқулықпен жұмыс 10 минут
3минут
Ой түйін № 534,535, 536 (1-4) есептері
Сергіту сәті
Сөзжұмбақ шешу: Алымы бөліміне тең немесе алымы бөлімінен үлкен бөлшек.
Бөлшек сызығының астындағы сан.
Бөлшек сызығының үстіндегі сан.
О нүктесінен бірдей қашықтықтағы нүктелерден құралған тұйық сызық.
Ең кіші жай сан.
Координаталық сәуледегі таңдап алынған кесінді.
Жеке жұмыс
3 минут
1 Графикалық диктаннты орындаймыз. 1.(жоқ)
2. 600 дің ¼ бөлігі 75 тең.( жоқ)
3. Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. (ия)
4. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу үшін ортақ бөлімге келтіру керек (ия)
5. 60 тың ¾ 40 – қа тең (жоқ)
6. Тоғыз санынан алты бүтін алтыдан бірді азайтқанда үш бүтін
алтыдан бір шығады. (жоқ)
7. Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді азайтқанда бөлімдерін ең кіші
ортақ бөлімге келтіру керек (ия)
8. = (жоқ)
Жауабы:
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмаларды күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушылардың Үйренгендерін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбектіқорғау ережелері Акт-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау
Нұсқаулықпен жүргізіледі.
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болда ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе ?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім