Сабақ тақырыбы Кіріспе сабақ. Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?



Дата30.03.2020
өлшемі23,03 Kb.
#61075
түріСабақ
Байланысты:
Smart сабақ Жаксыбаева Алия.docx
Smart сабақ Жаксыбаева Алия.docx, Smart сабақ Жаксыбаева Алия.docx, Smart сабақ Жаксыбаева Алия.docx
Ұзақ мерзімді жоспар

Орындаған: Жаксыбаева Алия

Тексерген: Байбазарова Балыш Айтеновна

Тобы: ИРК-81

Тақырып: VI – IX ғғ. Қазақстан



Сынып: 6

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: VI – IX ғғ. Қазақстан

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кіріспе сабақ.

Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Қазақстанның орта ғасырлар тарихына жалпы шолу

Сабақ мақсаттары

Қазақстандағы орта ғасырлар тарихының кезеңдерін, негізгі оқиғаларын сипаттайды.

Бағалау критерийлері



Орта ғасырлардағы Қазақстандағы өзгерістерді анықтайды;

Орта ғасырлар кезеңінің ерекшеліктерін талдайды.

Тілдік мақсаттар


Тілдік дағдыларын дамытып, арнайы - пәндік ғылыми тілдің оқытылуын қалыптастыру. Оқушылар:

1. Зерттеу нәтижелерін жазбаша рәсімдейді, энциклопедиялық мәтін жазу дағдыларын игереді;

2. Сөйлеу дағдыларына қатысты, зерттеу нәтижелерін қорғайды;

Пәндік лексика мен терминология:

Кезең, ғасыр, уақыт, қағанат, түрік, саяси т.б

Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі:

Ортағасырлық кезеңінің ерекшелігі....

Ортағасырлық дәуірі........кезеңнен тұрады.

Құндылықтарды дарыту


«Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылығын түркілер жайлы әңгімелеу барысында жүзеге асады.

НЗМ құндылықтарынан «Функционалды сауаттылық», «Құрмет пен ашықтық» сабақ бойы іске асады.

Пәнаралық байланыстар

География пәнінен алған дағдыларын картамен жұмыс жасау барысында қолданады;

Қазақ тілі пән білімдерін сөйлемдер құрастыруда пайдаланады.

АКТ қолдану

дағдылары

Сабақ барысында интерактивті тақта мен жеке ноутбук қолдануға рұқсат етіледі.

Бастапқы білім


Қазақстан аумағындағы алғашқы тайпалық бірлестіктер мен мемлекеттердің пайда болуы, құлдырауы туралы біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Тарихтың осы кезеңінен мен не күтемін? - деген сұрақ аясында оқушылармен ой-талқы.

Сабақтың оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру.

Презентация

Сабақтың ортасы

5-15

15-22

22-25

25-35

(Т) Тапсырма 1. «Ойлан. Талқыла. Ойыңмен бөліс» тапсырмасын беру. Әр топқа құжаттар топтамасы беріледі.

1 топ – орта ғасырлардағы тарихи оқиғаларға байланысты суреттер топтамасы беріледі.

Суреттерді қарап, орта ғасырларда қандай тарихи оқиғалар болғаны туралы ойларын ауызша ортаға салу.

2 топ – «Қазақстан VI-IX ғасырларда», «Қазақстан X -XIII ғасырларда», «Қазақстан моңғол шапқыншылығы жылдарында», «Қазақстан моңғол шапқыншылығынан кейінгі жылдарында», «Қазақ хандығы» карталары беріледі.

Карталарды салыстырып, хронология бойынша саяси картадағы өзгерістерді анықтап, қорытынды шығару.

3 топ – Орта ғасырлар кезеңдері туралы мәтін беріледі. Орта ғасырлар кезеңдерінің ерекшеліктерін анықтау және сипаттау.

Бағалау критерийі: Орта ғасырлардағы Қазақстандағы өзгерістерді анықтайды.

Дескрипторлар:

Деректер (сурет) негізінде үш негізгі өзгерісті атайды (1-топ);

Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі негізгі өзгерісті анықтап, қорытынды жасайды (2-3-топ).

Бағалау. Әр топ өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды. Оқушылардың бірін-бірі бағалауы. Оқушылардың жауаптарын қорытындылап, мұғалім кері байланыс береді.

(М) Презентация арқылы тарихтың негізгі кезеңдерімен таныстыру.

Орта ғасырлардың кезеңдері:

  • Ерте орта ғасыр (түркі дәуірі);

  • Дамыған орта ғасыр (моңғол шапқыншылығы);

  • Біртұтас Қазақ мемлекеттілігінің құрылуы.

(Б/Ж) Тапсырма 2. Қазақстан тарихының кезеңдерін салыстырып, кем дегенде 2 ұқсастығы мен әр кезеңге тән 2 айырмашылығын келтіру.

Ежелгі Қазақстан тарихының айырмашылығы

Екі кезеңнің ұқсастығы

Орта ғасырлар кезеңінің айырмашылығы

1.

2.

1.

2.

1.

2.

Бағалау. Әр топ өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды және бірін-бірі бағалайды.

Бағалау критерийі: Орта ғасырлар кезеңінің ерекшеліктерін талдайды

Дескрипторлар:

Ежелгі кезеңнің 2 ерекшелігін біледі;

Орта ғасырлар кезеңінің 2 ерекшелігін анықтайды;

Ежелгі және орта ғасырлар кезеңінің 2 ұқсастығын талдайды.

«www.nci.kz Ақпараттық білім ресурстары орталығы.

7 сынып. Қазақстан тарихы. Электронды оқулығы. 2011ж.

http://www.nlrk.kz (Қазақстан республикасының ұлттық кітапханасы).

http://lib.turkacadem.kz (Түркі академиясының кітапханасы

http://www.vostlit.info (Восточная литература. Средневековые исторические источники Востока и запада).

Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі дейін). Бес томдық. I-ІІт. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж.

Сабақтың соңы

35-40

Рефлексия

Мен бүгін не білдім?

Не үйрендім?

Менің байқағаным........

Үйге тапсырма

Термин сөздермен жұмыс (мағынасын түсіну): халық, консолидация, этносаяси бірлестік, этнос, этноним, ұлт, миграция, ассимиляция, қағанат, қаған, «он-оқ бұдын».



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Мұғалімнің кері байланысы арқылы бағалау. Оқушылар критерийлер арқылы бір-бірін бағалайды.

Сабақ барысында белсенді әдіс-тәсілдерді қолдану. Интерактивті тақтаны мөлшерлі пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ барысында жүзеге асырылған ОМ нақты ашылды. Оқушылардың ой-өрісі пікірлерін кері байланыс арқылы сабақтағы қол жетімді тапсырмалардың орындалғанын және келесі сабақ жоспарын түзгенде мәтінмен дереккөздердің көп беруге оны талдау арқылы сыныптық жұмыстардың деңгейін бақылауды жоспарлап алдым. Сабақ уақытын тиімді пайдалануды арттыру керек.

Ауытқулар олар тек білгендерін ұзақ мәлімдеуі. Себебі тұжырым жасауы ұзақ, және оқушыны айтылым үстінде үзіп тастау мүмкін емес.


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет