Сабақтың тақырыбы: Б. Соқпақбаев «Менің атым Қожа»



бет1/2
Дата23.08.2017
өлшемі257,71 Kb.
#25195
түріСабақ
  1   2
Пән: Әдебиет

Пән мұғалімі: Кетикова Ж.Т.

Сынып: 6

Сабақтың тақырыбы: Б. Соқпақбаев «Менің атым Қожа»

Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: «Менің атым Қожа» повесінің мазмұны мен идеясымен танысу; повесть бойынша оқушылардың білімін тиянақтау, Қожа бейнесіне талдау жасап, өз ойын жүйелі жеткізе алуға үйрету;

ә) дамытушылық: өзіндік ой қорыта білу, шығармашылықпен жұмыстану қабілетін жетілдіру, ой-өрісі мен дүниетанымын кеңейту, сабаққа қызығушылығын ояту;

б) тәрбиелік: жақсы мен жаманды ажырата білуге дағдыландыру, кейіпкерлер бойындағы жақсы қасиеттерді үлгі ету.

Міндеттері:

  • Оқушылар мәтінмен таныса отырып сипаттау, зерттеу, салыстыру, талдау жұмыстарын жүргізуді үйрету.

  • Оқушылар жеке, жұпта, топта жұмыс жасауға, пікір алмасуға дағдыландыру.

  • Оқушылардың сөздік қоры артады, сөйлеу тілі дамиды, өз ойын сын тұрғысынан білдіруге дағдыландыру.

Әдіс-тәсілі: "Шаңырақ" ойсергегі, «Сұрақтар иерархиясы», "Сөз-қоржын", постер, сахналау, «Сұрақтар жаңбыры», "Кейіпкерге хат", «Микромінездеме», «Қай сәт?», «Венн диаграммасы» т.б.

Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, флипчарт (АctivInspire), маркер, А4 форматты қағаз, суреттер, бағалау парағы, қосымша әдебиеттер

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі

Күтілетін нәтиже: Оқушылар Б. Соқпақбаевтың "Менің атым Қожа" повесі туралы білімдерін кеңейте отырып, сын тұрғысынан ойлауға үйренеді.

Сабақтың барысы:



Деңгейлер


Уақыт



Модуль


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

1 мин

«Шаңырақ» ойсергегі

Оқушылармен амандасу:

- Сәлеметсіңдер ме, балалар!

Психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Шаңырақ» ойсергегін өткізу.

- Бұл неге ұқсайды? (Ленталардың үстіне шаңырақтың суреті қойылады)

- Ал енді ше?

- Сәлеметсіз бе!


Ойсергектің ережелері:

2 оқушыдан келіп, түрлі-түсті лентаның бірін таңдап , шеңберге тұрады. Оқушылар ленталардан "жұлдызша" жасайды.


- Жұлдызша, күннің көзі, ұлпа қар, т.б.

- Шаңыраққа.

Бір шаңырақтың астында тұрып, бір-біріне тілек

айтады.








1 мин

Топқа бөлу.

Қызыл, жасыл түсті лента - І топ

Сары, көк лента - ІІ топ. Топ ережесі, бағалау парағы таратылады



Оқушылар ленталардың түсіне қарай 2 топқа бөлінеді. Топтың атын қояды, топ басшысын, топ мүшелерін (спикер, тайм-кипер, хатшы, сыншы, бақылаушы) сайлайды.

І топ «Шаңырақ»



ІІ топ «Болашақ»





Үй тапсырмасын тексеру

3 мин

"Сұрақтар иерархиясы"

Кластер толтыру




Үй тапсырмасын тексеру мақсаты-мен оқушы ларға Б.Соқпақбаевтың өмірі мен шығармашылығы бойыша сұрақтар қойылады, кластері толтырылады . Мұғалім оқушыларды қосымша әдебиеттермен таныстырады.

Оқушылар «Б.Соқпақбаевтың өмірі мен шығармашылығы» тақырыбына үйден жазып келген мәліметтері бойынша кластер толтырады.




Мұғалім смайликпен бағалайды



I деңгей – Білу.


2 мин

Бейнежазба

Тақырыпқа шығу мақсатында «Менің атым - Қожа» кинофильмінен үзінді көрсетіледі.

- Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

- Сабаққа қандай мақсат қоямыз?


Оқушылар не түсінгенін, сабақтың тақырыбы қандай екені туралы өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар сабақтың мақсатын анықтайды.


Топ басшысы топ мүшелерін бағалау парағына



II деңгей – Түсіну.

5 мин

"Сөз-қоржын" әдісі


Мұғалім тақтадан 2 контейнердің суретін көрсетеді. Оқушыларға тапсырманы

түсіндіреді.



Әр топтан 1 оқушыдан шығып кезек-кезегімен "қоржыннан" шыққан сөздерді тиісті контейнерлерге орналастырады.


III деңгей – Қолдану.

5 мин

«Микромінездеме»

әдісі


Мұғалім оқушылардың алдына карточкалар таратады

Оқушылар негізгі кейіпкерлерге мінездеме береді


Кейіпкер

Микромінездеме

Дәйексөз


Қожа










3 мин

«Семантикалық карта»

Интербелсенді тақтадан тапсырманы көрсетіп, түсіндіреді

Оқушылар кестені толтырады




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет