Сабақтың тақырыбы Электр тогы. Ток көздері Мақсаты



Дата19.11.2016
өлшемі227,61 Kb.
#2030
түріСабақ
Бекітемін : 11.01.2015ж

№21 жалпы орта мектеп

директорының орынбасары З.В Мендигалиева

Дайындаған : физика пәнінің мұғалімі

Турумтаева Зауреш Дауленовна
Қысқа мерзімді жоспар

8 сынып,физика



Сабақтың тақырыбы

Электр тогы. Ток көздері


Мақсаты

Электр тогы ұғымын беру, өткізгіштерде электр тогының пайда болу шарттарын қарастыру, оқушыларға мәтіннің мазмұнын түсіндіре отырып, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Жұмыс нәтижесі

Электр тогы ұғымы , ток көздері туралы жаңа түсініктер қалыптасады, өмірмен байланыстыра мысалдар келтіріп дәлелдейді.

Сілтеме

Оқулық: Физика .8-сынып ғаламтор материалдары

Негізгі идеясы

Электр тогы , ток көздері туралы мағлұмат алады.

Қолданылған әдістері мен тәсілдері

Диалогты оқыту: сұрақ қою,диалогқа ену;

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО

Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;

АКТ-ны қолдану; таныстырылым жасау.

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен және жеке жұмыс;


Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут



Сабақ жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу( А.V.R .G құрылғы суреттері арқылы топқа бөлу), мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

  4. Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

Жеке тапсырма



Ойлау

ды


Блум

Бойын


ша жіктеу

Мақсат

Тапсырма түрі.

Түрткілер.



Нәтиже

Бағалау

Критерий

лер


Дескрип-тор

Ұпай

Жиын-тық баға

Білу

Үй тапсырмасы «Электр құбылыстары» тарауы бойынша

білімін анықтау. Қызығушылы-

ғын ояту.


1.Электр зарядының екі түрі

2.Оң ион және теріс ион

3.Зарядтың өлшем бірлігі

4.Кулон заңы

5.Электр өрісінің кернеулігі

6.Потенциалдар айырымы

7.Конденсатор

8.Электр сыйымдылығы

9.Е менUарасындбайл


Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушы

лығы


оянады, білімін көрсетеді.

Білім көлемін зерделеу


Сурет толық анықталған

3




Сурет толық анықталмаған

2

Сурет толық анықталмаған

1

Түсіну

Оқулық мәтінін игерту.

Оқулық бойынша топтық жұмыс\мәтінмен жұмыс\,

Жигсо әдісін пайдаланып мәтінді талдау (топпен жеке жұмыс анықталады)




Тақырыптың басты идеясын табу

Тақырыптың басты идеясын табу

Тапсырманы толық орындады

3




Қателіктері болды

2

Мүлдем орындай алмады

1

Қолда

ну


Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.

І топ Электр тогы дегеніміз не?
ІІ топ Электр тогы пайда болу және ұзақ сақталу үшін қажетті және жеткілікті шарттарға не жатады

ІІІ топ. Қандай құрылғыларды ток көздері деп атайды

ІV топ . ЭҚК деп нені айтады?
Сергіту сәті


Алған білімін тәжірибеде қолдана

алады.


Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптасты

Ру


Қалыптасқан

3




Толық емес

2

Қиын

1

Талдау

Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,

ой шешімін табу.



Токтың әсерлері

Жылулық


Химиялық

Магниттік

Физиологиялық


Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.

Пікірталас

қа түсу


диалог құрып,қорытынды жасай

ды


3




тек диалог құрайды

2

жұмысқа қатыспайды

1

Жинақ

тау


Бірлік болмай тірлік болмас.

. Электр тогының пайда болу шарттары


Қажеттілігін салыстыра нақтылайды

Жағдаяттан шыға білу құзыреті

Толық шықты

3




Қиналды

2

Шаға алмады

1

Бағалау

Дүниетанымын кеңейту.

Тақырыпқа сәйкес бес жолды өлең құрастыру

Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.

Логикалық ойы

Креативті

3




Ойы жүйелі, тың ойы емес

2

Жалпыға ортақ ой

1

«Бекітемін» :

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: З.В. Мендыгалиевна
Күні: 02.09.2016 ж

Сыныбы: 11

Пәні:физика дайындаған физика пәнінің мұғалімі Турумтаева З.Д


Сабақтың аты

1,1Тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер

Сілтеме

Жоспар

Жалпы мақсаты

*тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер жайлы мағлұмат беру

*тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер формуласын есеп шығаруда қолдана білуге үйрету



Күтілетін нәтиже

*ербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер жайлы мағлұмат алады

*тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер формуласын есеп шығаруға үйренеді

*өзгенің пікірімен санаса алатын болады


Негізгіидеялар

Уақыттың өтуiмен байланысты қайталанып отыратын процесстердi тербелiстер деп атайды. Қайталанатын құбылыстың табиғатына байланысты тербелiстер әртүрлi, мысалы, механ«Көрілді»

Егер тербелiстер бiрдей уақыт аралығында қайталанатын болса, онда ондай тербелiстердi периодты тербелiстер деп атайды. Тербелiстiң қайталану уақытын тербелiс периоды деп атап, Т әрiпiмен белгiлейдi.



Тапсырмалар

Топтық жұмыс «Джигсо»

Тапсырмалар

Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман»

Тапсырмалар

Жеке жұмыс «тест тапсырмасын орындау»


Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары: (мұғалім және оқушы немен айналысады)

І.Ұйымдастыру (2 минут)

    1. Сәлемдесу

    2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

    3. Түгелдеу

1.2. Топқа бөлу (1,2,3 сандарына байланысты 3 топқа бөлінеді)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут)

  1. 10-сынып курсы бойынша шолу жасау


ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)

  1. Электрмагнит сөзі нені білдіреді?

  2. Тербелмелі контур мағынасы жайлы не білеміз?

  3. Конденсатор, заряд, энергия физикалық құралы мен шамалары жайлы не білеміз?


ІҮ. Топтық жұмыс «Жигсо» (15 минут)

Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:

Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.

Бақылаушының бағалау парағы



Бағалау өлшемдері

Көш

басшы


Хатшы

Баяндамашы

Уақыт сақшысы

1

Тақырыптың ашылуына үлес қосу













2

Міндетін атқару













3

Топтық жұмысқа атсалысуы













Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.

Топ пікірлерін тыңдау.



Ү. Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут)

(Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы)



Берілген суретті түсіндіру, яғни штурман айтып отырады, пилот қағаз бетіне түсіріп отырады.

Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру



V. сергіту сәті (3 минут) (видео)
VІ. Жеке жұмыс «тест тапсырмасын орындау» (10 минут)

1. Тізбекте өздік индукция ЭҚК ненің әсерінен туындайды?



  1. Сыртқы магнит өрісі әсерінің артуынан

  2. Магнит ағынының өзгеруінен

  3. Магнит ағыны әсерінің кездейсоқ өзгеруінен

  4. Сыртқы магнит өрісі ағынының кемуінен

  5. Жауаптардың дұрысы жоқ

2. Периоды Т=5*10-3 с тербелістер ұзындығы λ= 7,175 м толқындар туғызады. Дыбыс толқының судағы жылдамдығы қандай?

A) V=1435 м/с. B) V=143,5 м/с. C) V=14,35 м/с. D) V=1,435 м/. E) V=0,1435 м/с.

3. Магнит индукциясының ағынының өлшем бірлігі қалай өрнектеледі?

А) 1Вб= 1Тл*м2.В) 1Вб= 1 Тл /м2.С) 1Вб= 1Вт*м2. Д) 1Вб= 1Вт/м2. Е) 1Вб= 1м2/Тл.

4. Индуктивтіліктің өлшем бірлігін көрсетіңіз.

А) Гц (Герц). В) Вб (Вебер). С) Гн (Генри). Д) В (Вольт). Е) А (Ампер).

5. Тоғы бар катушканың энергиясы қай жерде шоғырланған?

А) Катушканың өткізгіштерінде. В) Катушканың ішіндегі кеңістікте.

С) Жалғастырғыш сымдарда. Д) Анықталмаған.

Е) Катушканың өткізгіштерінде және жалғастырғыш сымдарда.

6. Контурдағы өздік индукция ағыны қандай өрнекпен анықталады?


  1. Ф=BS sina

  2. Ф=Blcosa

  3. Ф=Blsina

  4. Ф=LI

  5. Ф=q2Blsina

7. .Магнит ағыны қандай өлшем бірлікте өлшенеді?

А) [Ф]=Гн*А. В) [Ф]=Ф*Гн. С) [Ф]=В*с.Д) [Ф]ТлЕ) [Ф]Гн*Тл.

8. 0,5 секунда контурдан өтетін магнит ағыны 1 ден 3 Вб артты. Контурдағы индукциялық ЭҚК неге тең.

А) 8В. В) 6В.С) 4В.Д) 2В.Е) 10В



Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
ҮІ. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)


Кейінгі тапсырмалар

Күнделікті өмірде тапсырмаға байланысты өзің байқаған құбылыстар жайлы шағын эссе жазу.

Кейінгі оқу

Тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістер


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет