Сабақтың тақырыбы:
Импульс моменті. Импульс моментінің сақталу заңы және оның кеңістік қасиеттерімен байланысы. Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Күні:
|
СЫНЫП: 10
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары
|
10.2.2.6 айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін есеп шығаруда қолдану;
10.2.2.7 айналмалы және ілгерілемелі қозғалысты сипаттайтын физикалық шамалардың арасындағы сәйкестікті жүргізу;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Оқушылардың барлығы: Айналмалы қозғалысты сипаттайтын кинематикалық және динамикалық шамалардың арасындағы ұқсастықтарын салыстыра біледі.
i=0 шарты кезінде кез келген үдемелі ілгерілемелі қозғалыс болмайтындығын;
i=0 шарты кезінде оның үдемелі айналмалы қозғалысы болмайтынын түсінеді.
Оқушылардың көбі: айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін есеп шығаруда қолданады;
Оқушылардың кейбірі: Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуін түрлендіреді және есеп шығаруды жақсы меңгереді.
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
|
Тілдік құзіреттілік
|
Қазақша
|
Орысша
|
ағылшынша
|
Инерция моменті
|
Момент инерции
|
Moment of inertia
|
Күш моменті
|
Момент силы
|
Moment of power
|
Импульс моменті
|
Момент импульса
|
Moment of impulse
|
Кеңісік изотропиясы
|
Изотропность пространства
|
Isotropy of space
|
Кеңістік симметриясы
|
Симметрия пространства
|
Space symmetry
|
|
Ресурстар
|
https://www.youtube.com/watch?v=zjY9PqvuluM
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ тілі, ағылшын тілі, математика, авиация, өнер.
|
Алдыңғы оқу
|
Инерция моменті. Айналмалы қозғалатын дененің кинетикалық энергиясы.
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
ресурстары
|
Басталуы
5 минут
|
Бағалау парақшасымен таныстыру
Топтарға бөлу.
Формулалар арқылы топтарға бөлінеді.
1-топ «»
2-топ «»
3-топ «»
|
Бағалау парағы (Тапсырманы орындаған әр бала өзіне бір ұпайдан қойып отырады).
|
Білу
Үй тапсырмасын сұрау. (5 мин)
|
Қарсы топ оқушылары жұптасып пікір таластырады
Айналмалы қозғалатын қатты дененің кинетикалық энергиясы
Инерция моменті
Штейнер теоремасы
Шардың, цилиндрдің, стерженнің, дискінің, сақинаның инерция моменттері
|
|
|
психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Манерлеп сырғанау» би
|
|
Мағынаны тану кезеңі (жаңа білім): түсіну
12 минут
|
Қызығушылығын ояту:
Неліктен фигурист қолы мен аяғын денесіне жақындатқанда оның айналысының шапшаңдығы артады?
Оның айналмалы қозғалысын сипаттайтын шамалар қалай байланысқан?
ЖАҢА МАТЕРИАЛДЫ МЕҢГЕРТУ:
Айналмалы қозғалыс динамикасының негізгі теңдеуі мен импульс моменті, импульс моментінің сақталу заңын мұғалім оқушылармен бірлесе отырып қорытып шығарады.
|
https://www.youtube.com/watch?v=zjY9PqvuluM
|
Ортасы
12 минут
Қолдану
|
1-топ:
Неліктен тік ұшақта 2 винт болады?
Импульс моменті дегеніміз не?
Импульс моментінің сақталу заңын тұжырымдаңыз
2-топ:
Мысық неліктен жерге ылғи аяғымен түседі?
Импульс моментінің сақталу заңының орындалатынын дәлелдейтін мысал келтір
Айналмалы қозғалыс үшін Ньютонның 2 заңын тұжырымда
3-топ:
1 есеп. Инерция моменті 0,15 кг·м2, радиусы 20 см біртекті тұтас цилиндрге жеңіл жіп оралған. Жіптің бір ұшына массасы 0,5 кг жүк ілінген. Бастапқыда жүк жер бетініен 2,3 м биіктікте болған.
Дескриптор:
а) жүктің жерге түсу уақытын анықтау;
б) жіптің керілу күшін анықтау;
в) жүктің жерге түсер мезеттегі кинетикалық энергиясын есептеу.
|
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
|
Аяқталуы
Сабақты бекіту
10 минут Талдау
|
Ілгерілемелі және айналмалы қозғалыстар үшін ұқсас физикалық шамаларды кестеге түсіру. Әр бір топ жеке орындайды.
Ілгерілемелі қозғалыс
|
Айналмалы қозғалыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Графикалық органайзер: «сәйкестендіру кестесі»
|
Бағалау
3минут
Кері байланыс
3 минут
|
|
Кері байланыс пирамидасы
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
| | |
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|