«Мақаншы орта мектеп-бақша» КММ
Ашық сабақ
Математика
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер шығару
Мұғалімі: Қажыбаева Қ.М.
2014-2015 оқу жылы
Математика 4 - класс
Сабақтың тақырыбы: Қозғалысқа есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Жылдамдық, уақыт, қашықтыққаберілгенесептержайлыбілімдерінтиянақтап пысықтау. Бірбағыттағықозғалысқаарналғанесептердішығарудағдыларынқалыптастыру.Оқушылардың ой - өрісін, ойлауқабілетін, математикалықтіліндамыту, пәнгедегенқызығушылығынарттыру. Өзбетіншежұмысжасауғатөселдіру, алғанбілімінөмірдеқолданабілуге, тапқырлыққа, салауаттыөмірсалтынұстануғатәрбиелеу
Сабақтыңтүрі: Бекітусабағы
Оқытуәдісі: сұрақ - жауап, талдау, салыстыру, ажырату, жинақтау, жаттықтыру, көрнекі, ізденісәдісі, жазбажұмысы, өзіндікжұмыс.
Көрнекіліктер: слайд, сызба, деңгейліік карточка.
Пәнаралық байланыс: дене шынықтыру
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа әзірліктерін қадағалау. Зейіндерінсабаққааудару. Қонақтарменамандасу.
Ой қозғау
- Балалар,бүгінгі біздің сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше болғалы тұр. Себебі, бүгінгі сабағымыз қозғалыс пен жылдамдықтан алған білімімізді жинақтауға арналған. Қане, айтыңдаршы қозғалыс пен жылдамдық қай пәнде көбірек қолданылады ? Сондықтан бүгінігі сабағымыз спортпен байланысты.
- Ендеше бүгінгі сабағымызды осы спортқа арнаймыз. Спортшысекілді ……
Психологиялық дайындық (слайд)
С - салмақты
П - парасатты
О - озат
Р - рухты
Т - төзімді
Ш - шыныққан
Ы– ынтымақшыл
болайық!
Бүгінгі сабағымызда осы қасиеттер бойларынан табылады деген ойдамын. Спортпен байланыстырудағы тағы бір мақсатымыз шахматтан облыстық жарыста Сыныптастарың Темірханова Аяулым Жүлделі ІІ орынмен оралды .Бүгінгі сабағымыз осы Аяулымның жүлдесіне де арналады. Бәрімізде әрқашан биіктен көрінейік.Сәттілік тілеймін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№ 8, 10 тапсырманы тексеріп шығу.
ІІІ. Өткенді қайталау.
- Балалар, қазір әрқайсысың спортшы болып жарысасыңдар. Әр есепті дұрыс шығарсаңдарспорттың бір түрінен жүлдегер атанасыңдар.Сөйтіп сабақ аяғында кім озып келетінін анықтап бағалаймыз. Бағалауымыз да бүгінгі сабағымызға байланысты ерекше болады. Тапсырманы қатесіз орындаған оқушыға алтын алқа, 1-2 қате жібергенге күміс алқа, төмен орындағанға қола алқалар әр тапсырмадан кейін беріліп отырады. Сабақ соңында қорытындысы бойынша оқушы білімі бағаланады.
Ал, енді ойымызды жаңғыртып мынаны еске түсіріп алайық.
- Мына жазу нені білдіреді? Кім айтып береді? (Слайд)
S = V x t ------------ V = S: t ----------------- t = S: V
Оқушыларжылдамдық, уақыт, қашықтықтытабуережесінескетүсіреді.
Бұлспорттыңқайтүрі? Спорт түрлері бойынша бөгеттердегі тапсырмаларды орындаймыз.
1 бөгет – шахмат
А)Тиімді тәсілмен ауызша есепте. (Слайд)
2+96+98+904
257+18+12+3+40
48+530+70+52
Б) Кестедегі әрбір қатар бойынша есептер құрастыр және оларды шығар. слайдтағы жазумен тексереді (Слайд)
|
Жылдамдық
|
Қозғалыс уақыты
|
Жол ұзындығы
|
Кит
|
? км/сағ
|
3 сағ
|
21 км
|
Шыбын
|
20дм/с
|
? с
|
140 дм
|
Өрмекші
|
10 см/с
|
3 с
|
? см
|
Достарыңызбен бөлісу: |