Сабақтың тақырыбы: Шырша жыры. Өз ізі



Дата28.01.2018
өлшемі36,49 Kb.
#35369
түріСабақ
Елек негізгі мектебінің бастауыш класс мұғалімі

Жумабаева Гулжамал Аубакировна



Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Шырша жыры. Өз ізі.
Сабақтың мақсаты: Мәтіннің мазмұнын меңгерту, негізгі идеясын ашу, балалар жазушысы М.Төрежанов туралы қысқаша мәлімет беру. Шырша жырын әуенімен айтуға жаттығу, сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыта отырып, сыйластыққа, достыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. 

Күтілетін нәтиже: жеке ойларын ортаға сала алады. Топқа ойын еркін жеткізе алады. Басқаны үйрету жауапкершілігін сезіне алады.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ 
Сабақтың әдіс-тәсілі: топтық, жұптық жұмыс,Кубизм әдісі,
Технологиясы: сын тұрғысынан ойлау, ойын технологиясы 
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, музыка 

Көрнекілігі:Интербелсенді тақта, постер,сөзжұмбақ, Мәуелі ағаш, стикер т/б

Сабақтың барысы: 
I.Ұйымдастыру бөлімі. 
Психологиялық тренинг «Жүрек жылуы»

II.Түстер бойынша топқа бөлінеді. 
Қызыл түс таңдаған оқушылар «Алғырлар» тобы 
Жасыл түс таңдаған оқушылар « Білгірлер» тобы 
Көк түс таңдаған оқушылар «Тапқырлар» тобы 

Сары түс таңдаған оқушылар «Жүйріктер» тобы



ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру

А) «Түйе мен тышқан» ертегісі. 


Ертегі 2-3 оқушыдан сұралады.
Ә ) Үй тапсырмасын қорыту мақсатында «Шырша» ойыны ойнатылады. Шырша тармақтарына қазақша жыл атауын ретімен айтып шық. Кәне, кім жылдам екен? 
Мұғалім: - Балалар, бүгінгі сабағымызға Аяз ата қонаққа келіп отыр. Аяз атаның бірнеше тапсырмалары бар екен.Сол тапсырмаларды кім көп орындап, білімін көрсетсе, сол балаларға беретін сыйлығы бар екен. Олай болса, Аяз атаның тапсырмаларын орындауға асығайық! 
Әр топқа тапсырмаларды орындаған сайын жұлдызшалар беріліп отырады. Әр топтың топ басшысы сайлап алайық.

IY.Жаңа сабақты меңгерту. 

Аяз атаның 1-тапсырмасы:  «Сөзжұмбақ»

1Аяз атаның немересі (Ақшақар)

2 Аяз атаның дорбасындағы не зат? (сыйлық)

3 Ұстасан қолын тонады (қар)

4 Қысы жазы бір түсте ол не? (шырша)

5 Балалар жаңа жылда Аяз атаға не айтады? (тақпақ)

6 Қанаты жоқ –ұшады, Аяғы жоқ –қашады (жел)

7 Жыл басы (тышқан)

8 Қанаты жоқ ұшады,Аяғы жоқ желеді, Аузы жоқ ұлиды (Боран)

9 Соңғы жыл атауы (доңыз)

Әннің сөзін жазған: Әнуарбек Дүйсенбиев, әнін жазған: Латиф Хамиди  «Шырша жырын» әуенімен айтуға жаттық.

Аяз атаның 2-тапсырмасы: «Балық аулау » ойыны Топтық тапсырма №1 балық: Шырша туралы мәтінің құрастыру

№2 балық: Шырша туралы тақпақ құрастыр

№3 балық : Шырша туралы жұмбақ құрастыр

№4 балық: Шыршаның суретін сал



Аяз атаның 3-тапсырмасы: «Кім жылдам?» ойыны

Суретке қарап, кімнің ізі, ненің ізі екенін анықтап көр. Кәне, кім жылдам екен? Дәл тауып, белсене қатысқан топқа жұлдызша беріледі

Олай болса, балалар, «Өз ізі» атты мәтінінің авторы балалар жазушысы Мәдіхат Төрежанов туралы сызбаға зер сал. 
Мәдіхат Төрежанов Ақмола облысында туған. Ол жазушы, педагог. «Шегіртке мен ара», «Қанатбек пен Жанатбек», т.б. прозалық кітаптардың авторы.

Y.Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс. «Өз ізі» мәтіні. 

«Өз ізі» атты мәтінді оқушылар тізбектей, тұтастай оқып шығады. 



Аяз атаның 4-тапсырмасы: «Кубизм» әдісі бойынша сұрақтар беріледі. Нөмірленген кубиктің қай жағы түссе,сол жағындағы берілген сұраққа жауап береді. 
№1 Мәтінде кім туралы айтылған? 
№2 Жылдың қай мезгілі суреттелген? 
№3 Жолда ненің, кімнің ізі жатыр? 
№4 Әлкен қандай жермен жүрді? 
№5 Неге ол жолсыз жермен жүрді? 

СЕРГІТУ СӘТІ

Аяз атаның 5-тапсырмасы: Мәтінмен жұмыс

«Алғырлар» тобына: Мәтіндегі оқиға жылдың қай мезгілінде болған? Оны неден аңғардың? 


«Білгірлер» тобына: Қарға қатысты жазушы қолданған көркем сөзді тап. Қардың қандай түрлері болады? 
«Тапқырлар» тобына: Мәтіннің соңғы сөйлемін оқы. Осы тілекті сен қалай түсінесің? 

«Жүйріктер» тобына «Өмірде де, өз белгің болсын!» Бұл қандай сөйлем? Сөйлемнің қандай түрлері бар?



ҮІ. Сабақты бекіту. 

- Мәтіннің авторы кім? 


- Қандай шығармасымен таныстық? 
- Мәтіннің негізгі түйіні: 
Біреуге жасаған жақсылығыңды,қамқорлығыңды ел айтсын! 
Бір –біріңе жақсы тілек айт. 
ҮІІ.Бағалау. 
Аяз ата балалармен қоштасып, келесі оқу жылында да жақсы оқып, озат,үлгілі оқушы болуларыңа тілектестігін білдіріп, сыйлықтарын таратып береді. 
Сөз кезегі әр топ басшыларына беріліп, «Бағалау парағы» бойынша кім қанша жұлдызша жинағандары тексеріліп, оқушылардың білімдері бағаланады. 

ҮІІІ.Үйге тапсырма: 

«Шырша жырын» жаттау. 


Мәтінді оқу, мазмұнын айту.



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет