Сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ әдебиеті
|
Мектеп: №48 Ә.Қоңыратбаев атындағым мектеп-лицейі
|
Күні: 20.04.2017жыл
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қожамбердиева К
|
Сынып: 7 «Б»
|
Қатысқандар саны: 21
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Қадыр Мырзалиев «Кәрі қыран» өлеңі
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы түсіну. «Кәрі қыран» өлеңінің мазмұнын меңгеру, тақырыбы мен идеясын ашу және көркемдік ерекшелігіне талдау.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады:
|
Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы айтады.
«Кәрі қыран» өлеңінің мазмұнын игереді.
Тақырыбы мен идеясын ашады.
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
|
Әдеби теориялық ұғымдарды табады
|
Кейбір оқушылар істей алады:
|
Шығармашылық жұмыс жасайды.
|
Бағалау критерийлері
|
1. Өлең мазмұнын меңгереді.
2. «Кәрі қыран» өлеңін талдайды.
|
Пәнаралық байланыс
|
География, биология, музыка
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Қ.Мырзалиевтың өмірі мен шығармашылығына байланысты түйінді сөздерін постерге түсіреді, өлеңді мазмұнына талдайды,
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
|
Символ – бір нәрсені не құбылысты тура суреттемей, бұларға ұқсас басқа бір нәрсеге, не құбылысқа құпия келіп, жасыра жарыстырып, бүкпелей бейнелеу, ойды ашық айтпай, тартымды тұспалмен түсіндіру. Аллегория - адамдардың араларында болатын қарым-қатынасты жануарлар бейнесі арқылы тұспалдап жеткізу. Қыран - бүркіт, қаршыға, қырғи, ителгі сияқты алғыр құстардың жалпы атауы.
Бүркіт - сұңқар тәрізділер отрядына, қаршыға тұқымдасына жататын ірі жыртқыш құс.
Жасын түскен - найзағай түскен.
Мысал - айтылатын өнегелі ойды тұспалдап жеткізетін, көбіне өлең түрінде келетін сюжетті, шағын көлемді көркем шығарма.
Зәбірі артты-азап көрді, жапа шекті.
Албасты басқыр-біреуге кейігенде жамандық келсін деген мағынада айтылады.
Тәрк ету-дүниеден безу
Пұшпақ – малдың, аңның сирақ терісі;
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
1.Кәрі қыраннның бейнесі қандай?
|
2. Кәрі қыранның өткен өмірі қандай болды?
|
3. Қарт қыран не үшін намыстанды?
|
4.«Найзағайдай жарқылдап ғұмыры өтті» деген жолдың мағынасын қалай түсінесіз? Одан қыранның өткен өмірі қандай болғаны байқалады?
|
5. Қарт қыранның соңғы шешіміне не себеп болды?
|
6. Кәрі қыранның ісі жас бүркітке қалай әсер етті?
|
7. Өлеңнің балладаға жатқызуға болатын белгілері
|
8. Қыранның бейнесінен қандай әсер алдық?
|
Алдыңғы оқу
|
Қазақ әдебиеті. Қ. Мырзалиев «Ана» өлеңі – 5сынып
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 мин
|
1мин
4мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, түгелдеу
Суреттер ( бүркіт, қаршыға, ителгі) қиындылары арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. (БК)
- құрастырғанда қандай суреттер пайда болды?
-бұл суреттерде не бейнеленген? Олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтары қандай?
Олай болса бүгінгі біздің сабағымыз Қ.Мырзалиевтің «Кәрі қыран» өлеңі.
Сабақ мақсатын қоса таныстырып өтемін.
|
Бүркіт, қаршыға, ителгі суреттері.
|
Сабақтың
ортасы
35мин
|
3мин
3мин
2мин
3мин
6мин
5мин
5мин
3мин
2мин
3мин
|
1./ Қадыр Мырзалиевтің өмірі мен шығармашылығына байланысты бейнежазба көрсету.
Тапсырма 1. Топтық жұмыс. Әдеби диктант.
1-топ. Қадыр Мырзалиевтің өмірбаяны.
2-топ. Қадыр Мырзалиевтің шығармашылығы туралы. 3-топ. Қадыр Мырзалиевтің аудармалары мен марапаттары
Дайын үлгі жауап арқылы жұптардың өзара формативті бағалауы жүзеге асырылады.
2. / «Қыран бүркіт» өлеңін мәнерлеп оқу.
Тапсырма 3. Мазмұндау сұрақтары.
3. / Қыран бүркіт туралы бейне жазба көрсету.
Тапсырма 3. Топтық жұмыс. Постер қорғау
1-топ. Қыран құстардың түрлері мен мекен ететін жерлері.
2-топ. Қыран бүркіттің қасиеті және құсбегілік .
3-топ. Қыранның өмірдегі алатын орны, шығармаларда кездесуі
Кері байланыс орнату.
«2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.
Тапсырма 4. Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру.
Шығарманың басталуы
|
Қияда қалғып отырған кәрі бүркіт
|
Шығарманың байланысуы
|
Кәрі қыранның халі
|
Шығарманың дамуы
|
Бүркіттің ойы
|
Шығарманың шарықтау шегі
|
Көк тасқа қойып кеткен кәрі бүркіт
|
Шығарманың шешімі
|
Қандай бақыт қыранша өмір сүрген!
|
Дайын үлгі жауап арқылы жұптардың өзара формативті бағалауы жүзеге асырылады.
Тапсырма 5. Жеке жұмыс. Семантикалық картамен жұмыс
1.Тақырыбы мен идеясын ашу.
2. Көркемдегіш құралдарды табу
|
Бейне жазба
Тапсырма парақшалары
Оқулық
Бейне жазба
Тапсырма парақшалары
Интерактивті тақта
Тапсырма парақшалары
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
3мин
2мин
|
Рефлексия: Шолиер табақшалары (білу, түсіну, қолдану)
Үйге тапсырма: 1. Қыран бүркіт туралы мақал-мәтел, нақыл сөздер жаттап келу.
2. Өлеңнен үзінді жаттау.
|
Стикерлер,
қорапшалар
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
|
2.
|
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
|
2.
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
№
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
1
|
Өлең мазмұнын меңгереді.
|
Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
2
|
«Кәрі қыран» өлеңін талдайды.
|
Тақырыбы мен идеясын ашады.
|
Кестеден өлеңнің көркемдік ерекшеліктерін табады.
|
Тексерілді: Ш. Қазымова 20. 04. 2017 жыл
Композициялық құрылысына сәйкестендіреді
Шығарманың басталуы: Қияда қалғып отырған кәрі бүркіт
|
Шығарманың байланысуы: Кәрі қыранның халі
|
Шығарманың дамуы: Бүркіттің ойы
|
Шығарманың шарықтау шегі: Көк тасқа қойып кеткен кәрі бүркіт
|
Шығарманың шешімі: Қандай бақыт қыранша өмір сүрген!
|
Көркемдегіш құралдарды табу.
Тақырыбы
|
Идеясы
|
Теңеулер
|
Эпитеттер
|
Кейіптеу
|
Аллитерация
|
Еркіндік,
ерлік туралы
|
Рухшылдық, патриоттық сезімді асқақтату,
намысшылдық, батырлықты дәріптеу
|
қоладай қайырылып, өртенген самолеттей, дөңгелек шарайнадай, найзағайдай жарқылдап,
|
ақ кебінді, ақ алмас шеңгелі, қырағы көз, қырдың қызыл түлкісі, құрыш тырнақ т.б
|
күрсінді тау ақ қарлы.
|
Қанатынан қаңтардың қары бүркіп
Қашатұғын көргенде бәрі де үркіп.
Қырағы көз бүгінде қарауытып,
Қалғып отыр қияда кәрі бүркіт.
|
Семантикалық картамен жұмыс
|
Тақырыбы
|
Идеясы
|
Теңеу
|
Эпитет
|
Кейіптеу
|
Аллите
рация
|
Қоладай қайырылып, өртенген самолеттей, дөңгелек шарайнадай, найзағайдай жарқылдап
|
|
|
+
|
|
|
|
Еркіндік, ерлік туралы
|
+
|
|
|
|
|
|
Ақ кебінді, ақ алмас шеңгелі, қырағы көз, қырдың қызыл түлкісі, құрыш тырнақ т.б
|
|
|
|
+
|
|
|
Рухшылдық, патриоттық сезімді асқақтату,
намысшылдық, батырлықты дәріптеу
|
|
+
|
|
|
|
|
Қанатынан қаңтардың қары бүркіп
Қашатұғын көргенде бәрі де үркіп.
Қырағы көз бүгінде қарауытып,
Қалғып отыр қияда кәрі бүркіт.
|
|
|
|
|
|
+
|
Күрсінді тау ақ қарлы.
|
|
|
|
|
+
|
|
№48 Ә . Қоңыратбаев атындағы мектеп-лицейі
Қадыр Мырзалиев «Кәрі қыран»
Ашық сабақ
Сыныбы: 7 «Б»
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Қожамбердиева Күлімхан
2016-2017 оқу жылы
Жұптық жұмыс. Композициялық құрылысына сәйкестендіріңіз
Шығарманың басталуы: Бүркіттің ойы
|
Шығарманың байланысуы: Қандай бақыт қыранша өмір сүрген!
|
Шығарманың дамуы: Кәрі қыранның халі
|
Шығарманың шарықтау шегі: Қияда қалғып отырған кәрі бүркіт
|
Шығарманың шешімі: Көк тасқа қойып кеткен кәрі бүркіт
|
Жұптық жұмыс. Композициялық құрылысына сәйкестендіріңіз
Шығарманың басталуы: Көк тасқа қойып кеткен кәрі бүркіт
|
Шығарманың байланысуы: Қандай бақыт қыранша өмір сүрген!
|
Шығарманың дамуы: Қияда қалғып отырған кәрі бүркіт
|
Шығарманың шарықтау шегі: Бүркіттің ойы
|
Шығарманың шешімі: Кәрі қыранның халі
|
Жұптық жұмыс. Композициялық құрылысына сәйкестендіріңіз
Шығарманың басталуы: Көк тасқа қойып кеткен кәрі бүркіт
|
Шығарманың байланысуы: Қандай бақыт қыранша өмір сүрген!
|
Шығарманың дамуы: Кәрі қыранның халі
|
Шығарманың шарықтау шегі: Бүркіттің ойы
|
Шығарманың шешімі: Қияда қалғып отырған кәрі бүркіт
|
Жұптық жұмыс. Композициялық құрылысына сәйкестендіріңіз.
Шығарманың басталуы: Көк тасқа қойып кеткен кәрі бүркіт
|
Шығарманың байланысуы: Қандай бақыт қыранша өмір сүрген!
|
Шығарманың дамуы: Қияда қалғып отырған кәрі бүркіт
|
Шығарманың шарықтау шегі: Бүркіттің ойы
|
Шығарманың шешімі: Кәрі қыранның халі
|
Жеке жұмыс. Семантикалық картамен жұмыс
|
Тақырыбы
|
Идеясы
|
Теңеу
|
Эпитет
|
Кейіптеу
|
Аллите
рация
|
Қоладай қайырылып, өртенген самолеттей, дөңгелек шарайнадай, найзағайдай жарқылдап
|
|
|
|
|
|
|
Еркіндік, ерлік туралы
|
|
|
|
|
|
|
Ақ кебінді, ақ алмас шеңгелі, қырағы көз, қырдың қызыл түлкісі, құрыш тырнақ т.б
|
|
|
|
|
|
|
Рухшылдық, патриоттық сезімді асқақтату,
намысшылдық, батырлықты дәріптеу
|
|
|
|
|
|
|
Қанатынан қаңтардың қары бүркіп
Қашатұғын көргенде бәрі де үркіп.
Қырағы көз бүгінде қарауытып,
Қалғып отыр қияда кәрі бүркіт.
|
|
|
|
|
|
|
Күрсінді тау ақ қарлы.
|
|
|
|
|
|
|
Жеке жұмыс. Семантикалық картамен жұмыс
|
Тақырыбы
|
Идеясы
|
Теңеу
|
Эпитет
|
Кейіптеу
|
Аллите
рация
|
Қоладай қайырылып, өртенген самолеттей, дөңгелек шарайнадай, найзағайдай жарқылдап
|
|
|
|
|
|
|
Еркіндік, ерлік туралы
|
|
|
|
|
|
|
Ақ кебінді, ақ алмас шеңгелі, қырағы көз, қырдың қызыл түлкісі, құрыш тырнақ т.б
|
|
|
|
|
|
|
Рухшылдық, патриоттық сезімді асқақтату,
намысшылдық, батырлықты дәріптеу
|
|
|
|
|
|
|
Қанатынан қаңтардың қары бүркіп
Қашатұғын көргенде бәрі де үркіп.
Қырағы көз бүгінде қарауытып,
Қалғып отыр қияда кәрі бүркіт.
|
|
|
|
|
|
|
Күрсінді тау ақ қарлы.
|
|
|
|
|
|
|
Жеке жұмыс. Семантикалық картамен жұмыс
|
Тақыры бы
|
Идеясы
|
Теңеу
|
Эпитет
|
Кейіптеу
|
Аллите
рация
|
Қоладай қайырылып, өртенген самолеттей, дөңгелек шарайнадай, найзағайдай жарқылдап
|
|
|
|
|
|
|
Еркіндік, ерлік туралы
|
|
|
|
|
|
|
Ақ кебінді, ақ алмас шеңгелі, қырағы көз, қырдың қызыл түлкісі, құрыш тырнақ т.б
|
|
|
|
|
|
|
Рухшылдық, патриоттық сезімді асқақтату,
намысшылдық, батырлықты дәріптеу
|
|
|
|
|
|
|
Қанатынан қаңтардың қары бүркіп
Қашатұғын көргенде бәрі де үркіп.
Қырағы көз бүгінде қарауытып,
Қалғып отыр қияда кәрі бүркіт.
|
|
|
|
|
|
|
Күрсінді тау ақ қарлы.
|
|
|
|
|
|
|
Қолдану
Достарыңызбен бөлісу: |