Бекітемін: Директордың оіж орынбасары Г. Ш. Саматова



Дата29.09.2023
өлшемі238,31 Kb.
#182972
Байланысты:
ҚМЖ 9 қт 1-т 04.09


Бекітемін:
Директордың ОІЖ орынбасары
Г.Ш.Саматова______________

Білім беру ұйымының атауы

М.Мақатаев атындағы №74 мектеп-гимназиясы

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

1-бөлім. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика

Педагогтің аты-жөні:

Темирбекова Күләш Ахметовна

Күні:05.09.23ж




Сынып:9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мәңгілік ел және Тәуелсіз Қазақстан

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру.
Стиль.Мәтіндегі сөз таңдау, сөз қолдану (қисыны), сөз әрлеу

Сабақтың мақсаты

- қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау

Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану

Бағалау критерийлері

- мәтіндегі мақсатты аудиторияны анықтайды; көркемдегіш құралдардың рөлін талдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
2 минут

Өткен білімді еске түсіру


3 минут
Жаңа білім
10 минут

15 минут


Бекіту
12 минут
Кері байланыс
3 минут

Ойға шақыру
Мәңгілік ел және Тәуелсіз Қазақстан

Мағынаны тану


Оқылым алдындағы тапсырма
1-топ. Білім беру құндылықтары
2-топ. Мәңгілік Ел
3-топ. Мәңгілік Ел-жалпыұлттық идея

Топтар өз топтарының атына байланысты мәтіннен қажетті ақпаратты алып оқиды.




Оқылым тапсырмасы
Топтар графиктік мәтіндердігі мәліметтерді талдап, негізгі үрдістерді анықтайды







Дескриптор:


әртүрлі графиктік мәтіндердегі мәліметтерді талдайды;
негізгі үрдістерді анықтайды.


Оқылымнан кейінгі тапсырма
«Карусель» әдісі бойынша топтар өз жұмыстарын келесі топтарға береді, өз кезегінде топтар өздерінің естіген ақпараттары бойынша 20-30 сөзден тұратын қорытынды жазады.
2-тапсырма.Мәтінде кездескен сөз қолданыстарын өз сөздеріңмен түсіндіріңдер..
Бағдаршам,ықылым заман,қой үстінде жұмыртқалаған заман,жер ұйық,ұлыс,қағанат.
3- тапсырма.Мәтіндегі негізгі ойды бес сөйлеммен жаз.
А. Өлең тақырыбын қалай түсіндіңдер? Мақсатты аудиториясын анықтаңдар.
Ә. Мәтіннен ерекшелеп берілген сөз тіркестерін теріп жазып, синонимдер қатарын беріңдер.

Таулар шөккен

Таулар аласарған

Шейіт болған




Басымыз ноқталы боп




боздақ




Шідерін үзбеген ат




Тұқыртқанға көнбеді




Көңіліме кіреді алаң бөтен




Иығың тең




Исі қазақ




Б Осы бейнелі тіркестерді өздерің қандай жағдайда қолданар едіңдер? Сөйлем құрап жазыңдар.
7-тапсырма. Өлең мазмұнының құрылымын ретімен орналастырып, соған сай шумақтарды топтастырыңдар.

  • Қазақ танымындағы тәуелсіздік, теңдік.

  • Үміт, болашаққа аманат.

  • Ел болашағы жайлы арман, тілек

  • өткенге шолу, өкініш.

8-тапсырма. Өлең мазмұнын өз атыңнан баяндап көр.
«Бес түйін сөз, бір ой» әдісі

5 маңызды ақпаратты еске түсіреді;
- 5 сөйлеммен жеткізеді;
- 5 сөйлемді 5 сөз тіркесіне дейін маңыздысын ғана қалдырып қысқартады;
ең маңыздысын 5 сөзбен жеткізеді;
ең маңызды 5 дыбыстан тұратын сөзді айтады.
Өлең тақырыбын түсініп, мақсатты аудиториясын анықтайды, өз көзқарасын білдіреді.

Мәтінде ерекшелеп берілген сөз тіркестерінің синонимін табады.


Берілген сөз тіркестерін қолданып сөйлем құрап жазады.
Өлең мазмұнының құрылымын ретімен орналастырады.

Өлең мазмұнын баяндап көреді



Әрбір дұрыс жауабы үшін алға бір қадам жылжып отырады
Мәтінді түсінеді-1
мақсатты аудиториясын анықтайды-1
өз көзқарасын білдіреді -1
синонимдерін табады -2

сөйлем құрап жазады -1


Өлең мазмұнының құрылымын ретімен орналастырады - 2

өлең мазмнын баяндайды -1


көркемдегіш құралдарды орынды қолданады- 1

https://shareslide.ru/img/thumbs/88c1f29ff1ca27b7596a2b5e3bbe4480-800x.jpg



Үйге тапсырма

Мәңгілік ел және Тәуелсіз Қазақстан тақырыбында эссе жазу.9- бет,10-тапсырма











Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет