Бекітілді: Педагогтің аты-жөні



бет1/2
Дата30.01.2023
өлшемі23,46 Kb.
#166810
  1   2
Байланысты:
f5fb6cbc7313870, f5fb6cbc7313870, Пиза жауабымен

Бекітілді:




Педагогтің аты-жөні

Тасбулатова М.С

Күні

07.11.2022

Сынып 5 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғаттың тылсым сыры
*«Табиғаттағы күштер»
Мерекелік шаралар кезіндегі өрт қауіпсіздігі ӨҚ

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың табиғат туралы түсінігін кеңейту; Ізгілік түсініктерін қалыптастыру; Мейірімділік қасиеттерін дамыту; Қамқорлық жасауға, мейірімділікке тәрбиелеу.

Құндылықтарды дарыту



Табиғатқа қамқор болуды әр адам өзінен бастау керек екендігін түсіндіру.

Сабақтың барысы

Сабақ-тың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Баға-лау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі(5минут)

Амандасу
Оқушыларды түгелдеу. Тақырыпты болжау.



Білу, түсіну







Сабақ басы
(10минут)

  • Оқушылар, біз 1-тоқсанды сәтті аяқтап, 2-тоқсанды бастағалы тұрмыз. демалыстан кейін сағынысып қалған сияқтымыз. Барлығымыз ортаға шығайық.

Қарым-қатынас амандасудан басталады. Мұғалім суреттер көрсетеді. Егер күлкі-бейнеленсе, онда бір-бірімізге күлімдей қараймыз. Қол-бейнеленсе қолымызды қысып амандасамыз. Күн- бейнеленсе жақсы ықыласпен сәлемдесеміз. Жүрек-бейнеленсе құшақтасамыз.

Түсіну







Ортасы
(25 минут)



-Бізді қоршаған әлем, Жер біздің үйіміз. Ал оны зерттеумен экология ғылымы айналысады.
Экология - грек. ойкос - үй, тіршілік ету орны, баспана, үй; логотиптер - бұл ғылым.
Экология үй табиғатын қорғау туралы ғылым.
Эколог - экологиямен айналысатын, табиғатты қорғайтын адам. Сіздер де жас экологтарсыз, өйткені сіз табиғат тағдырына бей-жай қарамайсыз.
1) Мәселелік жағдай «Масалар қажет пе?»
Мұғалім: Бір балықшы бүкіл өмірі бойы оған Колыма тайгасының тұрғыны Эвен берген экологиялық мәдениет сабағын еске алады. Олар өзен жағасында балық аулады, бірақ тайгада масалары көп болды. «О, осы« зұлым масалардың » бәрін жоятын бір ғалым болса еді!» - депті балықшы.
Эвен , жақын жерде отырғандар да жаңа түскен балықты алып, пышақпен жуан қарнын кесіп алды. Балықтың асқазаны ... масаға толы.
Мұғалім: Эвен балықшыға қандай экологиялық сабақ берді?
Балалардың жауаптарының үлгісі:
- Егер сіз москиттерді жойсаңыз, онда оларды тамақтандыратын балықтар жоғалады. Егер балық жоғалып кетсе, адамдар аштыққа ұшырайды.
- Табиғатта бәрі тепе-теңдікте, бәрі байланысты.
- Табиғат өте ақылға қонымды. Ол өзі барлық тірі организмдердің мөлшерін реттейді.
Мұғалім: Ия, табиғатта бәрі өзара байланысты, экология осы өзара байланысты зерттейді. Осындай қарым-қатынас туралы өз мысалдарыңызды айта аласыз ба?
Бірінші заң: «Бәрі бәрімен байланысты». Біз бұл заңның әсерін мысалдарымызда көрдік.
Екінші заңда: «Бәрі бір жерге кетуі керек» делінген. Ешбір нәрсе із-түссіз жоғалмайды, соның ішінде көмілген немесе өртенген қоқыстар да. Бір заттан екінші зат пайда болады, ауа уланғанда, климат өзгеріп, адамдар ауырады.
Үшінші заң: «Ешнәрсе бекерге берілмейді». Табиғаттан алғанның бәрін біз басқа жолмен аламыз. Тараншылар жойылды - зиянкестер бүкіл егінді жеді, жыртқыш құстар атылды, кекіріктер жоғалды. Сіз бәрін төлеуіңіз керек.
Төртінші заң: «Табиғат жақсы біледі». Табиғатты «жақсартуды» менмендікпен қалайтын адам табиғи процестердің барысын бұзады.

  • Топтарда жұмыс жасау. «Табиғат атынан үндеу».



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет