Честит ви международhия ден на майчиния език



бет1/6
Дата04.09.2023
өлшемі267,62 Kb.
#180189
  1   2   3   4   5   6
Байланысты:
език
24, сц

ЧЕСТИТ ВИ МЕЖДУНАРОДHИЯ ДЕН НА МАЙЧИНИЯ ЕЗИК
Днес, на 21-ви февруари, отбелязваме Международния ден на майчиния език.
Този празник е посветен на опазването на езиковото и културно многообразие по света. За пръв път Международният ден на майчиния език се отбелязва през 2000 г. а през 2002 е признат от Организацията на обединените нации. Той е създаден по инициатива на правителството на Бангладеш, като датата 21 февруари е свързана с демонстрация от 1952 година за признаване на официален статут на говорения в страната бенгалски език.
Майчин език, още наричан роден, първи език, е езикът, който човек научава първо, и който човек обикновено започва да усвоява още от раждането си. Родният език на даден човек е основата на неговата социолингвистична идентичност. Всеки човек е най-добър именно по своя първи език, и обикновено не владее толкова добре другите езици, които учи впоследствие.
Запазването и съхраняването на повече от 6000-те езика, които съществуват в света, е сред основните цели на ЮНЕСКО. Организацията смята езиковото многообразие за един от най-мощните инструменти за съхраняване на материалното и нематериално наследство на човечеството. Тя активно подкрепя страните, които пълноценно използват всички методи на диалог и предаване на знания, насърчават езиковото многообразие, запазват образованието на майчин език, където това е възможно и по този начин утвърждават културното многообразие като обществена ценност.
Ден на майчиния език в различни страни. Международен ден на майчиния език. Мощен и красив е нашият роден руски език
04.11.2020Заглавие: Създаване
В света има безброй езици. По предварителни оценки броят им е около 6 хиляди. Всеки език е инструмент за отразяване на националната култура, инструмент за развитие и опазване на духовното и материалното наследство. Езикът на всеки народ е оригинален и има оригинални изрази, които отразяват манталитета и традициите на нацията. Езикът формира съзнанието на човек, познаването на езика помага да се разшири кръгозора, да се проникне по-дълбоко в културата на друга страна. Признанието и уважението към всички езици прави възможно поддържането на световния мир. От 1999 г., по инициатива на Генералната конференция на ЮНЕСКО, светът празнува 21 февруари като Международен ден на майчиния език като напомняне за необходимостта от насърчаване на развитието на многонационална езикова култура, нейното разнообразие и многоезичие.
майчин език, майчин език,
Той е с нас от детството.
Той е в нежния шепот на зеленина,
По думите на баща и майка.
Той е в приказки, песни и стихотворения,
В клетвата той е в химна
И без майчин език
Всеки народ ще умре.
Аз в деня на майчиния език
Искам да го запазиш
Може ли децата след нас
Говорете с родната си земя.
Честит международен ден
майчин език
Честито на всички
живеещи на планетата
Земята ти говори на нея,
И от люлката чуйте децата му.
Пожелавам ти да защитиш родния си език,
Той съдържа силата и душата на хората,
безплатна песен
Нека родната реч тече
Проправяйки път през вековете и годините.
Нашият роден, любим език,
Не можем да живеем без теб,
Че си много голям
И възрастните, и децата знаят!
Всички трябва да те обичаме
Винаги достоен за изява
Като диамант пази езика си
И се възхищавайте на красотата!
Празнуваме заедно с хората
Ние сме ден на майчиния език
И честито на всички днес
Винаги трябва да се преподава!
Не забравяйте и винаги помнете
И повторете правилата
Родният ни език е много важен за нас
Трябва да го уважаваме!
Родният език е твоята земя
Говори се от гори и полета.
Реката говори гладко върху него,
Свиркването на парахода я отеква в отговор.
Мама пее приспивна песен върху него,
Детето учи родния си език.
Няма народ без език
Поздравявам ви за деня на вашия роден език.
Хората живеят на голяма планета,
Нека всеки се грижи за родния си език.
За да го запазя за децата
И говори на земята си.
Майчиният език е най-важният
Има любов, грижа, майка.
Запомняне на родна дума
Връщаме времето назад.
Родна реч - толкова боли душата,
Когато сам в чужда страна.
И толкова ободряващо, когато стоите,
На родната руска земя.
Пожелавам на всички този празник
Не губете родната си дума.
Майчин език от дъното на сърцето ми,
Обичайте, оценявайте и хвалете.
Международен ден на майчиния език
Поздравявам ви за тази славна дата,
Пожелавам ти лексикално винаги
Бъдете грамотни, разумни, богати.
Нека речта ви винаги звучи чисто,
Нека лошите думи не я развалят,
Родният език ще ви помогне да възразите
И настоявайте уверено и твърдо.
Трябва да ценим родния си език,
В крайна сметка трябва да го защитим!
Да научим езика заедно
Все пак е важно за държавата!
Нека речта ни бъде красива
Да пишем добре
И мислите, и идеите са ясни
Винаги се изразявайте един към друг!
ден на майчиния език
Имаме нужда от него със сигурност!
Да говорим на руски
Да забравим за един ден жаргон и нецензурности
Знаем хиляди красиви думи,
Да ги потърсим в главата си -
Красива реч ще тече, да, да!
Може би не искате друг тогава?
Няма майчин език
Животът не би бил лесен.
Как тогава можем да изразим себе си?
И как да си призная любовта?
Имаме късмет с езика
Той е красив, въпреки всички,
Как трябва да бъде защитен диамант?
Ние сме собствен език!
Честито: 68 в стихове, в проза.
Международният ден на майчиния език, обявен от Генералната конференция на ЮНЕСКО през ноември 1999 г., се отбелязва всяка година от февруари 2000 г. за насърчаване на езиковото и културното многообразие и многоезичието.
Езиците са най-мощният инструмент за запазване и развитие на нашия материал и духовно наследство. Според оценките на ЮНЕСКО половината от 6000-те езика в света може скоро да загубят последните си роден език.
Всички стъпки за насърчаване на разпространението на майчините езици служат не само за насърчаване на езиковото разнообразие и многоезичното образование, за развиване на по-пълно запознаване с езиковите и културните традиции по целия свят, но и за укрепване на солидарността, основана на взаимно разбиране, толерантност и диалог.
Ето какво казва генералният директор на ЮНЕСКО Коичиро Мацуура за този празник: „Чувайки Международния ден на майчиния език... ние отдаваме почит на безбройните езици, съществуващи в света, културите, които те отразяват, творческия заряд, който тяхното развитие и форми на изразяване дават на хората . На Международния ден на майчиния език всички езици са признати за равни, защото всеки от тях изпълнява съдбата на човека по уникален начин и всеки представлява живо наследство, което трябва да пазим.”
Признанието и уважението към всички езици е ключът към запазването на мира. Всеки език е уникален. Има свои изрази, които отразяват манталитета и обичаите на хората. Подобно на името си, ние придобиваме майчиния си език от майка си през детството. То формира нашето съзнание, импрегнира го с културата, заложена в него.
Въпреки че е много трудно да се проникне дълбоко в културата на друг език, познаването на езиците разширява кръгозора ни и разкрива разнообразен свят пред нас. Запознаването с хора, които говорят други езици, прави възможно да научим за нашите различия и може да разсее страховете от света, които пораждат национални борби. Направете мисленето по-свободно.
Ако говорим само един език, част от нашия мозък се развива по-малко, нашият Творчески умениягубят много. Има около 300 думи, които имат абсолютно едно и също значение на всички езици: аз, ти, ние, кой, какво, не, всичко, едно, две, голям, дълъг, малък, жена, мъж, ям, виждам, чувам, слънце , луна и др.
Но ако вземем други думи, например думата търпение на китайски (джън), тогава тя също означава толерантност, търпение ...
Ако на френски je t "aime (обичам те) може да се каже на приятел, дете, любовник, тогава това е немислимо за други езици, например за английски или италиански, в които има различни думи за понятието "любов" ".
Един пример. В Индия има около 1600 езика и диалекти, ситуацията е много сложна. Конституцията гарантира на всички граждани правото да „запазят“ своите езици, а всички етнически и религиозни малцинства имат правото да управляват в образователни институции. Всъщност има езикова йерархия. По-малките езици могат да изчезнат, като бъдат заменени от английския, който се възприема като неутрален език, символ на модерността и добър социален статус.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет