Әңгіменің соңында Жалпақтың есінен танып құлауының себебі неде?



Дата27.12.2016
өлшемі18,29 Kb.
#5347
  • Әңгіменің соңында Жалпақтың есінен танып құлауының себебі неде?
  • Ғ.Мүсіреповтың ана тақырыбына жазған тағы қандай шығармаларын білесіңдер?
  • Байдың тілегі не? Батырдың тілегі не?
  • Жазушы қай жылы, қай өңірде дүниеге келген?
  • Әңгіме кейіпкерлерін ата.
  • Ергенекті елінен бірінші рет жеңілгенде Жалпақ балуан нешеде еді?
  • Ергенекті елінде Жалпақ балуанның қандай құнды дүниесі бар?
  • Қырық жігіт пен Жалпақ балуанды тізе бүктірген қандай күш, нендей құдірет?
  • Ана аттанарда не деді?
  • Ғабит Мүсірепов
  • «Ананың анасы» әңгімесі
  • (бекіту сабағы)
  • Сабақтың тақырыбы:

Сабақтың мақсаты:

  • Әңгіме мазмұнына сүйене отырып, ана бейнесін ашу, талдау, әдеби теориялық ұғымдар бойынша көркем шығарманы талдау, функционалдық сауаттылықтарын арттыру;
  • І топ - Анаға мінездеме;
  • ІІ топ - Жалпақ балуанға мінездеме;
  • ІІІ топ - Ана мен Жалпақ балуанның портретін жасайды.
  • Топта ақылдасып, ортада талқылайсыңдар, ортақ ойларыңды автор орындығында айтасыңдар.
  • Сатылай кешенді талдау
  • 1. Авторы: Ғабит Мүсірепов
  • (1902-1985)
  • «Ананың анасы»әңгімесі
  • жазушы
  • 1.Авторы-Ғабит Мүсірепов драматург
  • академик
  • қоғам қайраткері
  • әңгімелері «Қос Шалқар»
  • «Талпақ танау»
  • «Ашынған ана»
  • «Ер ана»
  • «Ақлима»
  • «Жапон балладасы»
  • «Ананың арашасы»
  • «Өлімді жеңген ана»
  • Романдары: «Қазақ солдаты»
  • «Оянған өлке»
  • « Кездеспей кеткен бір бейне»
  • 2.Тақырыбы-
  • 3.Эпикалық жанр түрі-
  • 4.Негізгі идеясы-
  • 5.Шығарманың композициялық құрылысы
  • 5.1.Шығарманың экспозицясы (дайындығы)-
  • 5.2.Шығарманың басталуы-
  • 5.3.Сюжеттік байланыс
  • -
  • 5.4.Шиеленісуі –
  • 5.5.Шарықтау шегі-
  • 5.6.Шешімі-
  • 6.Кейіпкерлер бейнесі
  • 6.1.Жағымды-
  • 6.2.Жағымсыз-
  • 7.Әдеби теориялық ұғымдар
  • Портрет-адамның сырт-бітімін, кескін-кейпін,
  • жүріс-тұрысын суреттеу.
  • Теңеу- заттың,құбылыстың ерекше белгілерін
  • көрсетпей - ақ, оны басқа затпен,
  • құбылыспен салыстыра суреттейді
  • Эпитет-заттың,құбылыстың айрықша сипатын,
  • сапасын анықтайтын суретті сөз
  • Семантикалық карта
  • Р/с
  • Әңгімеден үзінді  
  • Портрет
  • Пейзаж
  • Теңеу
  • Тұрақты сөз тіркесі
  • 1.
  • Соқыр қарт етектей сақалын балуан бармақтарымен салалай тарап отыр еді. 
  • 2.
  • Жалпақ жаз.сай-салада сағым ойнаған саршаның тамызы. Саяз жайлаудың жан-жануары көлге  тығылып қана сая табады
  • 3.
  • . Күннің  көзінің  өзі де күн ұзағына көлге шомылып жанын сақтайтындай…
  • 4.
  • 5.
  • Қанаттыға  қақтырмаймын, тұмсықтыға шоқтырмаймын.  
  • Р/с
  • Әңгімеден үзінді  
  • Портрет
  • Пейзаж
  • Теңеу
  • Тұрақты сөз тіркесі
  • 6.
  • Көзден айрылған соңтбарлық жарықты көңілі мен құлағына жиған қарт, ескі  күндерді  тымақтай  бұлғап төңкеріп-төңкеріп алады.  . 
  • 7.
  • Бейшараның боз көйлегі жырым-жырым. Қолдары  қарғаның тұяғындай  қап-қара! Ерні қырық тілінген, жарық-жарық. Бірақ түйілген қабағынан, от жанған көздерінен адам шошырлық. 
  • 8.
  • Соның суық ызғары табанымнан, қара таңбасы маңдайымнан әлі кеткен жоқ. 
  • 9.
  • 10.
  • Сен көзімнің оқырасын алып, шымылдығын аштың.
  • Бірінші топ- сары қалпақ.
  • Қазіргі таңдағы аналардың бойындағы жағымды қасиеттерін өмірмен байланыстыра отырып сөйлеу.
  • Екінші топ – қызыл қалпақ.
  • Аналардың бойындағы жағымсыз қасиеттерін өмірмен байланыстыра отырып сөйлеу.
  • Үшінші топ – жасыл қалпақ.
  • екі топқа басу, ұсыныстарын айтады.
  • «Ана - теңдесі жоқ құдірет» тақырыбына шығарма жазу
  • Оқушының
  • аты-жөні
  • Сұраққа жауап беруі
  • Бәйге ойыны
  • Мәтінмен жұмыс
  • Тарелка әдісі
  • Мінездеме беру
  • Шығарма құрылысына талдау
  • Семантикалық картамен жұмыс
  • Қалпақ тастау
  • Шығарма бойынша қорытынды сұрақтар
  • Мұғалім бағасы
  • Бағалау парағы
  • 2.Тақырыбы-
  • Ананың баласына деген ұлы махаббаты
  • 3.Эпикалық жанр түрі-
  • әңгіме
  • 4.Негізгі идеясы-
  • түн ұйқысын төрт бөліп өсірген
  • Ананы құрметтеу, сыйлау
  • 5.Шығарманың композициялық құрылысы
  • 5.1.Шығарманың экспозицясы (дайындығы)-
  • молда оқуы
  • 5.2.Сюжеттік байланыс-
  • қалың жылқы, ұрланған қыз
  • 5.3.Шиеленісуі –
  • жылқышының мерт болуы, қуып келген
  • қыз анасы
  • 5.4.Шарықтау шегі-
  • Ана сөзі
  • 5.5.Шешімі-
  • Ана мен қызына берілген бостандық
  • 6.Кейіпкерлер бейнесі
  • 6.1.Жағымды-
  • 6.2.Жағымсыз-
  • 7.Әдеби теориялық ұғымдар
  • Портрет-адамның сырт-бітімін, кескін-кейпін,
  • жүріс-тұрысын суреттеу.
  • Теңеу- заттың,құбылыстың ерекше белгілерін
  • көрсетпей - ақ, оны басқа затпен,
  • құбылыспен салыстыра суреттейді
  • Эпитет-заттың,құбылыстың айрықша сипатын,
  • сапасын анықтайтын суретті сөз

Каталог: kopilka -> uploaded files
uploaded files -> Оқып үйренудің негізгі мақсаты Оқытуда қалыптасатын әдіс-тәсілдер
uploaded files -> Жүсіпбек Аймауытовтың «Әнші» әңгімесіндегі дара тұлға
uploaded files -> Тақырыптың туындау себептері
uploaded files -> Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ерекше тұлғалық болмысы
uploaded files -> Ххі ғасыр көшбасшысы өткізген
uploaded files -> Жарық туралы дуализм Квант дегеніміз не? Абсолют қара дене Фотон
uploaded files -> Өмірбаяны 1858 жылы қазіргі Павлодар облысының Баянауыл
uploaded files -> Презентация №50 Абай атындағы орта мектеп
uploaded files -> Атақты жазушы Біздің жерлесіміз
uploaded files -> Сабақтың барысы: Сабақтың кезеңі Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет