Пәні Математика



Дата08.11.2019
өлшемі31 Kb.
#51417
Байланысты:
матем №43
матем №43
Оқу ісінің меңгерушісі:


Пәні

Математика

ҰМЖ бөлімі

Көбейту және бөлу

Күні

06.11.2019

Мектебі

орта мектеп

Мұғалімі




Сынып

4 « »

41 Сабақтың тақырыбы

Нөлдермен аяқталатын көптаңбалы сандарды жазбаша көбейту тәсілдері

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

4.1.2.12-нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаң балы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлығы: нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаң балы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану ережелеріне арналған есептер шығарады.

Көбі: нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаң балы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдана отырып, жазылуын және есептеу тәсілін түсіндіре алады.

Кейбірі:. нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдана отырып, тиімді тәсілмен есептеуді қолдана алады

Бағалау критерийлері

нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үш таңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолданады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: Берілген тапсырмалардағы нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаңбалы санға көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдануға қатысты есептеулерді өз бетінше түсінеді.

Пәндік лексика мен терминология: Көбейту. Бөлу

Диалог үшін пайдаланатын сұрақтар:

Нөлмен аяқталатын көп таңбалы сандарды бір таңбалы/екі таңбалы/үштаңбалы санға көбейту және бөлу барысында қандай тиімді тәсілдерді қолдануға болады?



Құндылықтарды дарыту


Тапсырмаларды орындау барысында топпен және жұппен жұмыс жасауда ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

АКТ-мен байланыс



Ресурстар


Тақырыпқа қатысты тапсырмалар.

Бастапқы білім

3-сынып. Нөлге көбейту және бөлу

Саралау

Кейбір оқушылар көбейту мен бөлуге қатысты тапсырмаларды өз бетінше құрастыра алады.

Бағалау

Сурет, дескрипторлық балл, өзін- өзі бағалау арқылы

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі


Жоспарланған тапсырмалар

Басы


«Зейінін шоғырландыру» Психологиялық ахуал туғызу.

Оқушылардың көңіл күйін сұрау





Ортасы

Есіңе сақта!

Сергіту сәті.



Ой қозғау. Психологиялық ақуал.

«Сұрақты ұстап ал» әдісі.

1.Санды 10-ға көбейту ережесі туралы не білеміз?

2. Санды 10-ға, 100-ге бөлген кезде қандай ережеге сүйенуші едік?

Мақсат қою кезеңі.

№1 (МК; Топпен жұмыс.) Ауызша. Нөлмен аяқталатын сандарды көбейтудің әртүрлі тәсілдерін есіңе түсір.

Есептеулерді ретімен орында. Әр бағандағы өрнектердің қосындысын табу. Сонда Ұлы Жібек жолы өткен жерлерде саудадан басқа тағы не дамығынан білетін боламыз

650х10 2400х20

310х200 420х2

110х4 320х30

120х40 2000х300

410х50 1200х3



Мәдениет 94240 Қарулану 87500

Көлік 240400 Дипломатия 694440

2. (МК;Өзіндік жұмыс)). Баған түрінде есептеп, есептеудің жазылуын және есептеу тәсілін түсіндір.

Дескриптор: 1. Тапсырмамен танысады 1 балл

2. Берілген өрнекті есептейді 1балл



ҚБ: Ауызша мадақтаулар

Есіңде сақта.

Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейткенде нөлдерді есепке алмай, алдымен сандарды көбейтеді.

Содан соң екі көбейткіште қанша нөл бар болса, сонша нөлді шыққан санның соңына тіркейді.

3. (МК;Өзіндік жұмыс)). Өрнектерді жазбаша есепте.

450х300=13500

147х2000=294000

180х700=126000

6800х60=408000

460х30=13800

7410х60=444600

530х90=47700

230х400=92000

Дескриптор: 1. Тапсырмамен мен танысады 1 балл

2.Өрнектерді жазбаша орындайды 1балл

3.Өрнекті тиімді тәсілмен шығарады 1балл

Талқылау сұрақтары. Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша көбейткенде қандай тиімді тәсілдерді қолдандық?

Қалыптастырушы бағалау: Отшашу арқылы жүргізіледі.

«Кім жылдам ойыны» 5 түрлі өрнек жазу және септеу Оқушылар 10-ға, 100-ге кез- келген екі таңбалы санды көбейту. Шығарып болған оқушы белгі береді. Жауабын оқиды.)
4. (МК;Өзіндік жұмыс)).

630:(3х3)=630:9=70

300:(3х25)=300:3x25=100x25=2500

(360х5)х40=360x(5x40)=360x200=72000

4х(6000х25)=4x25x6000=100x6000=600000

50х( 2100х8)=50x8x2100=400x2100=840000

450000: (15х10000)=450000:10000x15=45:15=3

Кері байланыс: Санды көбейтіндіге әртүрлі тәсілмен қалай көбейтуге болады??

Қалыптастырушы бағалау: Оқушыларды ауызша мақтау, мадақтау
5 а) (Т Топтық жұмыс) Дәптермен жұмыс.

Түйелер сағатына -3400м/сағ жылдамдықпен қозғалды

10 сағат ішінде қандай арақашықтық жүреді?

Шешуі: 3400х10=34000м

Жауабы:34000 м арақашықтық жүреді

Ә) Түйе жүгі массасы-200 кг

10 түйеден тұратын 3 керуен-масса-?

Шешуі:10х3=30 30x200=6000 кг

Жауабы:6000 кг жүк тасымалдай алады.

Б)Түйе -200 кг жүк көтереді

2 тонна жүк үшін қанша түй қажет?\

Шешуі:2000:200=10 түйе

Жауабы:10 түйе қажет болады.



Кері байланыс: Бұл есептің қай түріне жатады?

Қалыптастырушы бағалау: Түрлі түсті қарындаш арқылы арқылы


Соңы


Кері байланыс. Ауызша. Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сабақтағы қай тапсырма сен үшін қызықты болды?

РефлексияБүгінгі сабақта біз мақсатқа жеттік пе?

. Олар өз ойларын жеткізеді.



Үй жұмысы: 17 беттегі 11 тапсырма.

Қосымша мәліметтер




Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?

















Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)



1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



1.

2.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?



1.

2.


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет