Пәні:қазақ тілі Тақырыбы: Жеміс-жидектің пайдасы Мектеп



бет1/2
Дата06.12.2019
өлшемі177,78 Kb.
#53078
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
ЖЕМІС ЖИДЕК САБАҚ
1 мамыр сынып сағаты

Пәні:қазақ тілі

Тақырыбы:Жеміс-жидектің пайдасы

Мектеп:Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп -гимназиясы

Күні: 23.11.2018 жыл

Мұғалім:Ниетбекова М.М.

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

5.1.1.1. Жетекші сұрақтар мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау (5.Т\А1.)

5.4.3.1.Тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, омоним, синоним, антонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Мәтінді түсініп оқиды, тірек сөздер арқылы тақырыпты болжай алады, сөз мағыналарын ажырата алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Жемістің пайдасы жайлы ой қозғай алады.

Кейбір оқушылар:

Тақырып бойынша пікір жаза алады.

Бағалау критерийлері

-мәтін мазмұнын, тақырыбын, тілдік құралдарын салыстыра алады;

-сұрақтарға жауап бере алады;

-жемістің пайдасын біледі;

-омонимдерді қатыстырып сөйлем құрай алады;

-тура және ауыспалы мағыналарды ажырата алады;

-тақырып бойынша пікір жаза алады.



Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Жеміс-жидектің пайдасы, жүзім, дәрумен, омоним, синоним, антоним, тура және ауыспалы мағына

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:



  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?




Талқылауға арналған тармақтар:

Жеміс-жидектің пайдасы қандай?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Алған ақпаратты топ ортасында еркін талқылайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Жемістің пайдасы жайлы пікір жаза алады, кестемен жұмыс жасай алады.

Құндылықтарды дарыту

Ұлтжандылық, елжандылық тәрбие, ынтымақтастық, бір-біріне құрмет көрсетеді.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, биология

Алдыңғы оқу

Миуалы ағаш

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

3 минут


Қызығушылықты ояту

7 минут


Ортасы

«Еркін микрафон» әдісі

6 минут


1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Оқушыларды «Кім отыр?» тренингі арқылы түгендеу. Оқушылардың көңіл күйін жақсарту -Қане, балалар! Көңіл күйлерің қандай?

-Тамаша! Керемет!

-Жарайсыңдар!

Тренинг.

- Бүгін сабақта кім жоқ?

-(Бақытты Балауса осында, Ілтипатты Інжу де осында, Ақылды Айқын да осында, Асқақ мінезді Алмаз да бар, т.б) – Тамаша! Бүгінгі сабақта барлығымыз да түгел екенбіз. Олай болса, мейірімді Махаббат апай да алдарыңда.

-Балалар, менің қолымнан не көріп тұрсыңдар?

-Жеміс-жидектер

-Сендерге сәттілік тілей отырып, балалық шақтарың тәтті болсын деп жеміс-жидектер алып келдім. Өздеріңе ұнаған жемістерді таңдап алыңдар.



2.Топқа бөлу. Жеміс-жидектермен топқа бөлу.

І топ: «Жүзім»

ІІ топ: «Алма»

ІІІ топ: «Құрма»



3. Үй тапсырмасын сұрау. «Балмұздақ таяқшалары» әдісі.

6-тапсырма. «Жердің көркі –ағаш» деген тақырыпта әңгіме жазу болатын.

-Ал кім оқиды? \Әр топтан бір оқушыдан оқыту\

«Конверттегі сұрақтар» әдісі арқылы ережелерді еске түсіру.

1. Омоним дегеніміз не?

2.Синоним дегеніміз не? Мысал келтір.

3.Антоним дегеніміз не?



Ойшақыру.

-Балалар, біз бүгін не үшін жеміс-жидекпен топқа бөліндік?



(Суреттер арқылы тақырыпты болжайды.)

Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады.

Сабақтың мақсатына жету үшін тапсырмалар орындаймыз.

Білу және түсіну. 1-тапсырма. «Мәнерлеп оқу» әдісі. Мәтінді оқып, алдыңғы оқылым мәтінімен мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру.

(Бір оқушы мәтінді оқиды, қалған оқушылар тыңдайды)

«Еркін микрафон» әдісі арқылы оқушылар мәтіндегімәліметті айтып шығады. Сұрақтарға жауап береді.

-Мәтіннен не түсіндік?(микрофонды береді)

1.Жүзімнің жүз грамында қанша калория бар?

2.Жүзім шырынының қандай пайдасы бар?

3.Бір килограмм жүзім калориясы қанша азық-түлікке тең?

4. Тағы қандай жемістерді білесіңдер?



Дескриптор:

-мәтінмен танысады;

-мәтіндегі негізгі және қосымша ойды анықтайды;

-сұрақтарға жауап береді.



Қалыптастырушы бағалау:Мұғалім жасалған жұмыстарға, оқушылардың бір-біріне берген бағасына, айтылған ойларға байланысты мадақтау сөздер арқылы бағалау жүргізеді.

Жарайсың! Тамаша! Бәрекелді! Өте жақсы!Керемет!

Қолдану. Топтық жұмыс.

1-топ: 2-тапсырма. Жүзім құрамындағы дәрумендер мен олардың адам ағзасына пайдасын анықтап, кестеге жазыңдар.

Себетке салынған жеміс-жидектер және топты белгілейтін жеміс суреттері


Оқулық

«Балмұздақ таяқшалары» әдісі



«Конверттегі сұрақтар» әдісі




«Еркін микрофон» әдісі








Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет