Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі
|
Мектеп: «Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы Қарағайлы кенті ЖББ№17орта мектебі»КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Саттыбекова Айжан Аманкуловна
|
Сабақ № 24
|
Қатысқандар саны: 20
Қатыспағандар саны: жоқ
|
Сынып:7
|
Сабақ тақырыбы:
|
№4 зертханалық жұмыс. «Серпімді деформацияларды зерделеу»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.2.4 – серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтау;
7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау
|
Сабақ мақсаттары
|
серпімділік күшінің серіппенің ұзаруына тәуелділік графигінен қатаңдық коэффициентін анықтауды үйрету.
|
Бағалау критерийлері:
|
Білім алушы
• қатаңдықты анықтауға арналған тәжірибені жүргізеді.
• Физикалық шамалар арасындағы тәуелділікті түсіндіреді
|
Тілдік мақсаттар:
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Сөздік
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Серпімділік күші
|
сила упругости
|
Elastic force
|
деформация
|
деформация
|
Deformation
|
Гук заңы
|
закон Гука
|
Hooke’s law
|
|
Құндылықтарды дарыту:
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
|
Пәнаралық байланыстар:
|
Математика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Bilim.lend
|
Бастапқы білім
|
Күш
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-2 минут
2-5 минут
|
І. Ұйымдастыру: Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
ІІІ. Қауіпсіздік ережесімен таныстыру
|
|
Сабақтың ортасы
|
5-40 минут
|
қатаңдықты анықтауға арналған тәжірибені жүргізеді.
|
|
Сабақтың соңы
40-45 минут
|
Корытынды
Кері байланыс :" (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) "
|
|
Cаралау–оқушыларға қалай көбiрек қолдау көрcетудi жоcпарлайcыз? Қабiлетi жоғары оқушыларға қандай мiндет қоюды жоcпарлап отырcыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейiн қалай текcерудi жоcпарлайcыз?
|
Денcаулық және қауiпciздiк техникаcының cақталуы
|
|
|
|
Жалпы баға
Cабақтың жақcы өткен екi аcпектici (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Cабақты жақcартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Cабақ барыcында cынып туралы немеcе жекелеген оқушылардың жетicтiк/қиындықтары туралы ненi бiлдiм, келеci cабақтарда неге көңiл бөлу қажет?
|
Оқушының аты-жөні:
Тақырып «№ 4 зертханалық жұмыс. Серпімді деформацияларды зерделеу»
|
Оқу мақсаттары
|
7.2.2.4 тәуелді, тәуелсіз және бақыланатын шамаларды ажырата отырып, серіппенің қатаңдық коэффициентін тәжірибе жүзінде анықтау.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Қолдану
Жоғары деңгей дағдылары
|
Бағалау критерийі
|
Білім алушы
• қатаңдықты анықтауға арналған тәжірибені жүргізеді.
• Физикалық шамалар арасындағы тәуелділікті түсіндіреді.
Тапсырма 1
Серіппенің қатаңдығын анықтауға арналған тәжірибені жүргізу әдісін ұсыныңыз және жоспарын құрыңыз. Қандай физикалық шамалар арасындағы тәуелділік анықталатынын түсіндіріңіз.
|
|
Дескриптор
|
Білім алушы
- серіппенің қатаңдығын анықтау әдісін ұсынады;
- тәжірибені жоспарлайды;
- қажетті құралдарды анықтайды;
- тәуелді, тәуелсіз және өлшенетін шамаларды ажыратады.
|
Тапсырма 2
Графикте серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділігі көрсетілен. Графикті пайдаланып, екі серіппенің қатаңдығын анықтаңыз. Алынған мәндерді салыстырып, айырмашылығын түсіндіріңіз.
|
Дескриптор
|
Білім алушы
- график арқылы серіппелер қатаңдығын анықтайды;
- алынған мәндерді салыстырып, қорытынды жасайды.
|