Сабақ: алгебра Сабақтың тақырыбы: Пысықтау Жалпы мақсаты



Дата24.04.2017
өлшемі268,72 Kb.
#14553
түріСабақ

Сабақ жоспары 7 сынып


Апта

Күні: 12.02.16

Сабақ: алгебра

Сабақтың тақырыбы:

Пысықтау



Жалпы мақсаты


Қысқаша көбейту формалаларын пайдаланып есептер шығара білу.

Оқу нәтижелсі:


  1. Қысқаша көбейту формалаларын пайдаланып есептеулер жүргізе аламын

  2. Теорияны практикамен ұштастыра алады.

Түйінді идеялар


Қысқаша көбейту формалалары, тепе-теңтүрлендіру

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:

мұғалім немен айналысады.

Оқушылар немен айналысады


  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  1. «Ақ тілек» жаттығуын орындату арқылы сыныпта психологиялық ахуал туғызамын.

  2. Сабақтың мақсатымен таныстырамын



  1. Үй тапсырмасын тексеру:

«Сәйкестендіру» тестін аламын

(а - в)2

а2 + 2ав + в2

( а + в)2

(а – в) (а + в)

(а + в )3

а2 – 2ав + в2

а3 – в3

(а – в)(а2 + ав +в2)

а2 – в2

(а – в)(а2 + ав +в2)

а33

а3 +3а2в + 3ав2 + в3



  1. Қызығушылықты тудыру

«5 есеп – 1 формула»

1.а22 = (а-в)(а+в), 5 есеп

2.(а-в)2= а2- 2ав +в2 , 5 есеп

3.а33 = (а+в)(а2-ав +в2), 5 есеп

1 - формула бойынша есептер:






2) х2 – 36;

3) 49 – с2

1)

х2 – с2;

4) 36а2 – 0,36с2; 5) 0,04 – у2;

2-формула бойынша есептер:



1) (х + а) 2;

2) (2 – а) 2;

3) (7 + а) 2;




4)

(– 0,6 + х) 2;

5) (– 2у + 0,3) 2;












3-формула бойынша есептер:

1)

х3 – с3;

2) х3 + 8;

3) 27 – с3;

4)

27х3 – 8а3;




  1. Деңгейлік тапсырмалар ұсынамын

1деңгей .

  1. Көбейтуді орында: (а – 3в)(а +3в)

  2. Екі өрнектің қосындысының квадраты түрінде жаз: m2 + 2mn + n2

2 деңгей

  1. Көпмүше түрінде жаз: а) (3m2 + 5n2 )2; ә) (3n – 2m)3;

  2. Амалдарды орындаңдар: (5а – 2)2 – 4.

3 деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңдар:

( а2 – 3)3 ( а – 2)(а2 + 4)(а + 2).

СЕРГІТУ ЖАТТЫҒУЫН орындауды ұсынамын

  1. Тест шешу:

1.Көпмүше түрінде жаз:

( 5х-4)(5х+4)

А) 25х-16; В) 25х2-16; С) 16-25х2; Д) 25х2-4,

2. Көпмүше түрінде жаз: 81d2-64c2

А) (9d-8c)(9d+8с); В) (8с-9d)(8c+9d) C)8c2-8dc+46d2 Д) (9d+8c)(-9d-8c)2

3. Екімүшенің квадратын көпмүше түрінде жаз: (х+9)2

А) (х+9)(х-9) В) х2-18х+81 С) х2+18х+81 Д) х2-81-18х

4. Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жаз: в2+2в+1

А) (в-1)(в+1) В) (в-1)2 С) в2-1 Д) (в+1)2

5. Көпмүше түрінде жаз: (m+n)3

А) m3+3m2n+3mn2+n3 В) (m+n)(m-n) С) m3+2mn+n3 Д) m3-3m2n+3m2n-n3

6.Көпмүшені екімүшенің кубы түрінде жазыңдар: х3+3х2+3х+1

А) (х+1)3 В) (х-1)3 С) х3-1 Д) х3+3х2+3х+1.

6. Рефлексия:

«Кубизм» әдісі арқылы төмендегі формулалардың ережелерін айтып беруді ұсынамын




  1. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы: a2-b2=(a-b)(a+b)  

  2. Екі өрнектің қосындысының квадраты: (a+b)2=a2+2ab+b2

  3. Екі өрнектің айырмасының квадраты: (a-b)2=a2-2ab+b2

  4. Екі өрнектің кубтарының қосындысы: a3+b3=(a+b)(a2-ab+b2)

  5. Екі өрнектің кубтарының айырмасы: a3-b3=(a-b)(a2+ab+b2)

  6. Екі өрнектің қосындысының кубтары: (a+b)3=a3+3a2 b+3ab2+b3.




  1. Кері байланыс:













5) 0,064 – у3;





  1. Барлық оқушылар ортаға шығып, ортадағы шарлардың ішінен ұнағанын алып, оны жарады, ішіндегі бүгінгі сабаққа арналған тілекті оқиды

Оқушы сәйкестікті тауып, слайдтағы жауаппен тексереді

(а - в)2

а2 – 2ав + в2

( а + в)2

а2 + 2ав + в2

(а + в )3

а3 +3а2в + 3ав2 + в3

а3 – в3

(а – в)(а2 + ав +в2)

а2 – в2

(а -в) (а + в)

а33

(а + в)(а2 - ав +в2)

Оқушы тақтадағы үш формуланың бірін таңдайды, таңдаған формуласына қатысты 5 есепті дәптеріне шығарады

Оқушылар өз қалауларымен деңгейлік тапсырманы таңдап, тақтада орындайды.



1-деңгей .

  1. а2 – 9в2

  2. (m+n)2

2 -деңгей:

  1. 9m2+30m2n2+25n4

  2. 25a2+20a

3-деңгей:

Оқушылар орындарынан тұрып тақтадағы әуенге байланысты қимылдарды қайталайды.

Оқушы орнында отырып тест тапсырмаларын шешеді. Жауаптары:



  • 1. А

  • 2. А

  • 3. С

  • 4. Д

  • 5. А

  • 6. А

Оқушы кубикті 2 рет лақтыру арқылы формулаға сәйкесінше ережені айтады.

Оқушы тақтадағы бағдаршам түсіне сәйкес түсті таңдап көрсетеді.


Дереккөздер және жабдықтар:

Қағаз, қағаз және т.б.



Кейінгі оқу

 


Сабақты бағалау

Формативті- фишкалар арқылы, суммативті- қорытынды мұғалімнің бағасы

Сабақ бойынша өзгертулер





Сабақ жоспары 8-сынып


Апта

Күні:12.02.16

Сабақ:алгебра

Сабақтың тақырыбы:

Пысықтау



Жалпы мақсаты


Тарау бойынша алған білімдерін практикада қолдана білу

Оқу нәтижелсі:


  1. Формалаларын пайдаланып есептеулер жүргізе аламын

  2. Теорияны практикамен ұштастыра алады

Түйінді идеялар


Квадрат теңдеу, биквадрат теңдеу

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары:

мұғалім немен айналысады.

Оқушылар немен айналысады


  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  1. «Ақ тілек» жаттығуын орындату арқылы сыныпта психологиялық ахуал туғызамын.

  2. Сабақтың мақсатымен таныстырамын

  3. Топқа бөлемін

  4. Топ ережелерімен таныстырамын



  1. Үй тапсырмасын тексеру:

1.«Конверт – сұрақ» алдарына алдын-ала таратылған конверттегі сұрақтарға жауап беруді ұсынамын

2.слайдтағы «квадрат теңдеулерді тап» тапсырмасын ұсынамын



3. «Сандық мақал-мәтелдер»

Оқушылар үлестірмелі парақ таңдау арқылы ондағы мақалды аяқтап, сан есімдерге Виет теоремасын пайдалану арқылы квадрат теңдеу құрастырады тапсырамын.



Мақалды аяқтап жаз , шыққан сан есімдерге байланысты Виет теоремасын пайдаланып, квадрат теңдеу құрастыр:
1.Бір тал кессең,

_____ ________


2.Алтау ала болса ауыздағы кетеді,

______________




Мақалды аяқтап жаз, шыққан сан есімдерге байланысты Виет теоремасын пайдаланып, квадрат теңдеу құрастыр:
1.Жігіт бір қырлы

_____ ________


2.Білекті бірді жығар,

________________





4.Деңгейлік тапсырмалар орындауды ұсынамын

А деңгейі

А) a=-2, b= c=3

Б) a=0,7, b=6 c=-8 болса, теңдеуін жаз

В деңгейі

Теңдеуді шешіңдер

А)

Б)

С деңгейі

(7x-3)(x+4)=6x(x+4)+18



СЕРГІТУ ЖАТТЫҒУЫН орындауды ұсынамын

5.»кім жылдам» ойынын ойнауды ұсынамын:

2 топқа үш теңдеуден шығаруды ұсынамын



6.Рефлексия « мадақтау сендвичін» толтыруды ұсынамын



  1. Барлық оқушылар ортаға шығып, ортадағы шарлардың ішінен ұнағанын алып, оны жарады, ішіндегі бүгінгі сабаққа арналған тілекті оқиды



  2. «толық квадрат теңдеулер», толымсыз квадрат теңдеулер болып, стикерлерге жазылған теңдеулер арқылы бөлінеді.

  3. Партадағы топ ережелерінқайталап өтеді.

1.Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауаптарын ұсынады

2.квадрат теңдеулерді табады

Оқушылар топ болып тапсырманы орындап, араларынан 1 оқушы шығып тапсырманы тақтада орындайды.

1. Х2-11х+10=0

2. Х2-10х+24=0

3. Х2-9х+8=0

4. Х2-1001х+1000=0

Оқушылар өз деңгейлеріне байланысты тапсырманы таңдап алып, өз бетімен дәптерге орындайды

Жауаптары:

А деңгейі

А) -2х2+ х+3=0

Б) 0,7х2+6х-8=0

В деңгейі

А) х1=1,5 х2=-4



В) х1=2,5 х2= 1/3

С деңгейі

х1=5 х2=-6
Оқушылар орындарынан тұрып тақтадағы әуенге байланысты қимылдарды қайталайды.

Оқушылар топпен үлестірмелі парақта берілген теңдеулерді тақтада шығарады.



Жауаптары:

  • 1-топ

  • 1. 0; -1,5

  • 2. ±3; ±2

  • 3. 22

  • 2-топ

  • 1. ±9

  • 2. ±4; ±2

  • 3. 22

Оқушылар Рефлексия « мадақтау сендвичін» толтырады.

Дереккөздер және жабдықтар:

Кейінгі оқу

 


Сабақты бағалау

Бағалау парғы арқылы топ басшысының бағалауы, сабақ соңында мұғалімнің жиынтық басы.

Сабақ бойынша өзгертулер





Каталог: A916ADC5BDD25CD1
A916ADC5BDD25CD1 -> Сабақ№ Сыныбы Күні Тақырыбы: Кіріспе. Мақсаты
A916ADC5BDD25CD1 -> Михайлов орта мектебінің 2015-2016 оқужылыбойынша
A916ADC5BDD25CD1 -> 5- желтоқсаннан 15- желтоқсан аралығында қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімдерінің апталығы туралы есебі
A916ADC5BDD25CD1 -> Сабақ-өркеннің негізгі бөлігі Саңырауқұлақтар 8-билет Сабақтың көптүрлілігі және оның түрөзгерістері
A916ADC5BDD25CD1 -> Дидактикалық ойындар
A916ADC5BDD25CD1 -> Сабақ: информатика Сабақтың тақырыбы: WordPad мәтіндік редакторының қосымша мүмкіндіктері
A916ADC5BDD25CD1 -> Сабақтың тақырыбы: «Табиғатты қорғау»
A916ADC5BDD25CD1 -> Сабақ: информатика Сабақтың тақырыбы: Сандық ақпаратты өңдеу
A916ADC5BDD25CD1 -> Сабақ Тақырыбы: Терезелер


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет