Сабақ мақсаты: Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармаларының тақырыбы мен танысу



Дата11.05.2022
өлшемі27,78 Kb.
#141898
түріСабақ
Байланысты:
Ахмет Байтурсынулы — ббб



















Сынып:
Мұғалім:

9 «Б» сынып
Қыдыралы Ж.А.







Тақырыбы:

Ұлы ұстаз – Ахмет Байтұрсынұлы 150 жыл







Сабақ мақсаты:

Ахмет Байтұрсынұлының өмірі мен шығармаларының тақырыбы мен танысу







Күтілетін нәтиже:

Ақынның айтар ойын, заман ағымын түсінеді, сыни тұрғыдан ойлап, шешім қабылдауға дағдыланады. Еркін ойлау дағдысы қалыптасады.
Бұрын білетін мәліметтеріне қосымша мәлімет қосады; постерге салып қорғауға, қорытынды айтуға үйренеді. Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалауға және топты бағалауға үйренеді







Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер

«Сиқырллы алаң» әдісі, «Екі түрлі жазба күнделігі» стратегиясы, «Бағдаршам»стратегиясы, «Өрмекшінің торы» әдісі







Сабақ түрі:
 

Сынып сағаты




Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің
іс-әрекеті

Оқушының
іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

Кіріспе

3 мин.

Топқа бөлу, шеңбер арқылы
ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
.

А.Байтұрсынұлы өлең
аттары арқылы 4 топқа бөлінеді.

 
 
Стикер.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

15 мин.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

«Екі түрлі жазба күнделігі» стратегиясы бойынша жаңа сабақтың мазмұнымен танысады.
Мұғалім сөзі: Қазақ тіл білімінің іргетасын қалаушы ғалым, Ыбырай Алтынсариннен кейінгі еңбегі ерекше ағартушы-педагог, сөз құдіретін танытқан тамаша ақын, қазақ баспасөз тілінің ұлттық үлгісін көрсеткен талантты публицист, туған халқының рухани дүниесін көтеруге көп күш жұмсаған мәдениет және ірі қоғам қайраткері – Ахмет Байтұрсынов болатын. Ахмет Байтұрсынұлы (5 қыркүйек 1872 жыл, қазіргі Қостанай облысыЖангелді ауданы Сарытүбек ауылы ) —Алаш-Орда өкіметінің мүшесі.
Ол - ақын, жазушы, аудармашы, публицист, қоғам қайраткері, ағартушы, этнограф, фольклорист, түркітанушы, әдебиетші, тілші, ғалым…
Оның бүкіл еңбегінің мәнін бір ауыз сөзге сыйғызып айтар болсақ, ол бас әріппен жазылған ХАЛЫҚ ҰСТАЗЫ.

Берілген плакатты екі бағанаға бөліп, өздеріне берілген тақырыпты оқып, бір бағанаға тақырыптың әсер еткен тұсын жазса, екінші тұсына қалай әсер еткен туралы өз ойларын жазып, дәлелдейді.
Бағалау критерилеріе сүйене отырып, өз-өзін бағалайды.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Оқулық, плакат, маркер, бағалау парақшасы
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 




10 мин

Ахмет Байтұрсынұлы туралы видеокөрсетілім көрсетіп,
 Ал, құрметті оқушылар алдарыңа қағаз үлестіріп беремін. Сол қағазға өзіміз білетіндей, біз төменгі сыныптарда да Ахмет Байтұрсыновтың шығармашылығымен, өмірбаянымен таныспыз, кестеге не білетіндіктеріңді және не білгілерің келетінін жазып, толтырыңдар.
Әр топқа плакат тарқатып беріп, топтық жұмыс жасату.

Видеокөрсетілімді көріп, сұрақт арға жауап береді

Интербел - сенді тақта



Қорытынды

5 мин.

«Өрмекшінің торы» әдісі.
Оқушыларды шеңбер болып тұрғызып, сұрақтар қойып, жауап беру арқылы өрмекшінің торын құрғызу арқылы сабақтың тақырыбын қорытындылау.
Өз-өздерін бағалату

Шеңбер құрып, жаңа сабақ бойынша бір-бірлеріне сұрақтар қойып, жауап беріп өрмекшінің торын құрау арқылы жаңсабақты қорытындылау.
Бағалау критерилеріе сүйене отырып, өз-өзін бағалайды

Жібек жіп, бағалау парақшасы

Рефлексия

3 мин.

«Не білдім?», «Не білгім келеді?», «Не білемін?» деген сұрақтарға жауаптарын стикерге жауап бергізу.

«Не білдім?», «Не білгім келеді?», «Не білемін?» деген сұрақтарға жауаптарын стикерге түсіреді.

Рефлексия парағы, стикерлер


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет